Як вінницька інклюзивна пекарня Good Bread стала фіналісткою ресторанної премії «Сіль»

Як вінницька інклюзивна пекарня Good Bread стала фіналісткою ресторанної премії «Сіль»
21 Липня 2020
Друкувати цю новину

Як вінницька інклюзивна пекарня Good Bread стала фіналісткою ресторанної премії «Сіль»

На сайті Національної премії «Сіль» з’явився перелік цьогорічних фіналістів. У ній 17 номінацій і понад сто закладів з різних українських міст. Серед них лише один вінницький, — інклюзивна пекарня Good Bread.

Про пекарню ми неодноразово розповідали. Більша частина її працівників — це люди з ментальними порушеннями, яких завдяки соціалізації навчили випікати хліб, тістечка, пиріжки, кекси та інші смаколики.

Власницею пекарні є Інга Гончарук. Проблема соціалізації людей з порушенням розумового розвитку завжди була для неї близькою, бо у її сестри Олі — аутизм. Під час однієї з наших зустрічей, Інга розповідала, що в дитинстві сестричка була у «системі»: навчалася з однолітками, закінчила технікум. Тепер Оля доросла. Їй, як і багатьом іншим, необхідна соціалізація.

Сьогодні у вінницькій інклюзивній пекарні працюють троє помічників пекарів з різними проявами інтелектуального розладу. Це ЗПР (затримка психічного розвитку) та аутизм. Вони замішують тісто, печуть пиріжки, продають їх і, що найголовніше, постійно комунікують з іншими.

— Знаєте, сама від себе не очікувала, але мені з ними так добре, — півтора роки тому розповідала нам тодішня шеф-пекарка Уляна. — Я завжди розуміла, що вони є, але боялася дивитися в їхню сторону. У них же інший світ, у якому вони ніби заховані. Їх немає у магазинах і школах. Більшість не знає, як поводитися з ними при зустрічі. Виходить, що між нами кордон.

Як вінницька інклюзивна пекарня Good Bread стала фіналісткою ресторанної премії «Сіль»

Фото: з фб-сторінки пекарні

На думку власниці пекарні Інги, наше місто чудово підходить для втілення інклюзивних проектів. Вінничани добре реагують на незвичайних працівників пекарні та легко пробачають, якщо, наприклад, їх довго обслуговують або дають не той пиріжок.

— Хтось міг би відмовитися від роботи з такими людьми, а я не уявляю пекарні без них, — під час нашої останньої зустрічі розповідала Інга. — Я б могла працювати і в інших галузях, але саме тут ми хочемо створити мікросоціум та умови для їхнього розвитку.

Коли пекарня тільки відкрилася, то працівники з ментальними розладами виконували лише елементарні функції — миття посуду, викладка випічки на вітрину, і навіть це робили під наглядом супроводжуючих. Тепер вони настільки до цього призвичаїлися та соціалізувалися, що їх нерідко залишають у закладі самих.

— Якщо у людини щось падає, а ти постійно за нею це підіймаєш — прогресу не буде. Дійсно, залишитися наодинці — для них є певним стресом. Але тільки таким чином вони можуть вчитися, — пояснювала Інга.

Закладу вже понад два роки. За цей час його полюбило багато вінничан та гостей з інших міст. І зробили вони це не тому, що їм хотілося пожаліти особливих працівників, які там є. Але через те, що випічка в пекарні справді одна з найсмачніших в усьому місті у тому, що це єдиний подібний заклад у місті, що сприяє соціалізації людей, які цього потребують. Вочевидь, ці та інші фактори вплинули на те, що вінницький Good Bread опинився серед фіналістів премії у номінації «Найкраща кафе-пекарня».

— Честно — нічого про це ми не знали. Ми не самі себе номіновували. Поки що наша реакція на це все — здивування, — розповіла про премію Інга Гончарук.

На наступному етапі премії, що він триватиме до середини жовтня, члени журі відвідуватимуть заклади, щоб визначити серед них найкращі. Переможців у всіх номінаціях оголосять на церемонії 29 листопада.

Примітка

«Національна ресторанна премія «Сіль» — це головна професійна подія ресторанної індустрії України. Премія заснована в 2013 році компанією Hoteliero з метою відзначення кращих ресторанів країни, а також розвитку галузі гостинності в цілому. Вона об’єднує українських рестораторів, структурує ринок, а також інформує гостей про якість закладів», — йдеться на сайті премії.

Джерело

  Категорія: