The National Assembly of People with Disabilities continue its work

We would like to express our heartfelt gratitude to all for your support and donations – international organizations and individuals.

 

«Сприяння правам осіб з інвалідністю шляхом розробки інклюзивних законів та політики» за підтримки Міжнародної фундації виборчих систем «IFES»

Проєкт «Сприяння правам осіб з інвалідністю шляхом розробки інклюзивних законів та політики» впроваджується НАІУ за підтримки Міжнародної фундації виборчих систем («IFES») 

Строки реалізації проєкту: 1 лютого 2022 р. – 31 серпня 2023 р.

Метою проєкту є розширення участі організацій людей з інвалідністю в процесах формування політики для посилення інклюзивності усіх законодавчих актів і державних стратегій.

Завдання проєкту:

  • Привернути увагу політичних і державних діячів та інституцій до необхідності систематичної взаємодії з організаціями людей з інвалідністю для забезпечення урахування прав людей з інвалідністю в процесах реформування і реалізації національного законодавства;

  • Зміцнити потенціал українських організацій людей з інвалідністю через використання орієнтованих на фактичні умови стратегій для впровадження правових і політичних змін і здійснення максимально успішної адвокації реформи;

  • Надати терміново необхідну допомогу та ресурси особам з інвалідністю внаслідок військового вторгнення в Україну.

 

Через початок воєнних дій на території України, окупацію окремих територій України та неможливість проведення діяльності громадських організацій осіб з інвалідністю на цих територіях, основна діяльність НАІУ  в рамках проєкту була направлена на підтримку ГОІ. Зокрема через організацію щотижневих zoom-зустрічей, адвокацію вирішення актуальних питань, що стосується осіб з інвалідністю та членів їх родин, постійне консультування та надання правової допомоги як організаціям так і  особам з інвалідністю.

Так протягом реалізації проєкту ГС «ВГО «Національна Асамблея людей з інвалідністю України» (далі – НАІУ) було ОПРАЦЬОВАНО 128 НОРМАТИВНО–ПРАВОВИХ АКТІВ,  що стосуються прав осіб з інвалідністю, зокрема в умовах військового стану.

ТАКОЖ НА ПРОТЯЗІ РЕАЛІЗАЦІЇ ПРОЄКТУ:

У співпраці з Міністерством соціальної політики, Міністерством оборони України спільно та Державною прикордонною службою України були опрацьовані зміни до Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та постанови Кабінету Міністрів України від 27 січня 1995 року № 57 «Про затвердження Правил перетинання державного кордону громадянами України». Завдяки прийняттю зазначених змін спростилась процедура перетину кордону для окремих категорій людей з інвалідністю і супроводжуючих їх осіб, а також посилився контроль за виїздом дітей з вразливих категорій.

НАІУ не погодила проєкт наказу Мінсоцполітики «Про затвердження Методики обчислення середньомісячного сукупного доходу сім’ї для надання соціальних послуг». Зазначене пов’язано із тим, що більшість зауважень, наданих НАІУ листом від 19.04.2022 № 123/1 
 до вищевказаного документу, залишились неврахованими. НАІУ наголосила, що замість сприяння збільшенню офіційно зайнятих людей і сплачування за «доглядальників» єдиного соціального внеску, держава фактично на прикладі вищевказаного документу показує, що не бажає цим займатися.
 
За результатами участі експертів НАІУ в нараді, що була організована Мінсоцполітики, прийнято рішення, що до розрахунку середньомісячного сукупного доходу не будуть враховуватися соціальні стипендії, пенсії по втраті годувальника та деякі інші виплати. Що дійсно покращує реалізації права ОЗІ на отримання безкоштовних соціальних послуг.  

НАІУ листом від 22.04.2022р. №125/3 звернулася до Віце-прем’єр-міністра України-Міністра цифрової трансформації України Федорова М. А. щодо можливості оформлення в мобільному застосунку «Дія» допомоги ВПО з інвалідністю у збільшеному розмірі.  У своїй відповіді Міністерство цифрової трансформації зазначило, що  команда Мінцифри продовжує працювати та розробляти механізм подачі заяви на отримання послуги через мобільний додаток Порталу Дія (Дія) для осіб з інвалідністю. Розробка даного функціоналу потребує певного часу та аналізу можливих варіантів рішення.

НАІУ листом від 30.05.2022р. №149/3 направила офіційне звернення до НБУ щодо забезпечення українцям, зокрема особам з інвалідністю, доступу до депозитних коштів на тимчасово окупованих територіях. У відповіді, яка надійшла до НАІУ, Національний банк зазначив, що він не наділений правом законодавчої ініціативи.

НАІУ напрацьовано та листом від 26.07.2022 № 228/3 направлено до Національного авіаційного університету пропозиції (31 сторінка) до першої редакція проєкту ДБН В.2.2-ХХ:20ХХ «Будинки та споруди Закладів охорони здоров’я. Частина 1. Будівлі надання первинної медичної (медико-санітарної) допомоги» та першої редакції проєкту ДБН В.2.2-ХХ:20ХХ «Будинки та споруди Закладів охорони здоров’я. Частина 2. Центри екстреної медичної допомоги та медицини катастроф». У серпні 2022 року Національний авіаційний університет, як головний розробник вищевказаних проектів державних будівельних норм, організував нараду та запросив на неї представників НАІУ. Під час цієї онлайн-наради Національний авіаційний університет обговорив та врахував пропозиції НАІУ. На сьогоднішній день відповідні проекти державних будівельних норм проходять установлену процедуру узгодження в органах влади

НАІУ було напрацьовано та листом від 05.07.2022 № 198/3 направлено до Міністерства соціальної політики України та Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю: 1) пропозиції щодо внесення змін до Порядку надання гуманітарної та іншої допомоги цивільному населенню в умовах воєнного стану в Україні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 7 березня 2022 р. № 220, щодо можливості спрямування відповідних коштів на забезпечення військових і цивільних постраждалих внаслідок війни, інших осіб з інвалідністю допоміжними засобами реабілітації (технічними та іншими засобами реабілітації), а також на розвиток протезно-ортопедичної галузі; 2) запит з проханням поінформувати хто згідно з Законом України «Про реабілітацію у сфері охорони здоров’я» повинен фінансувати протезування та реабілітацію цивільних осіб, які знаходяться зараз після ампутації кінцівок в лікарнях, але яким ще не встановлено інвалідність, а також чи можливо розпочати процедуру протезування без встановлення інвалідності. Мінсоцполітики листом від 02.08.2022 № 2433/0/290-22/58 повідомило, що фінансування витрат, пов’язаних із забезпеченням окремих категорій населення допоміжними засобами реабілітації здійснюється за бюджетною програмою КПКВК 2507030 за напрямом «Забезпечення окремих категорій населення України технічними та іншими засобами реабілітації», на який у 2022 році Мінсоцполітики передбачено асигнування (зі змінами) у сумі 1 519 054,4 тис. гривень. Також Мінсоцполітики вказало
 
в зазначеному листі, що у разі, коли вказаних коштів не буде вистачати на оплату допоміжних засобів реабілітації для окремих категорій громадян, Мінсоцполітики порушить клопотання перед Міністерством економіки України по виділення додаткових коштів на вказаний напрямок.

НАІУ було напрацьовано та листом від 05.07.2022 № 199/3 направлено до Міністерства соціальної політики України пропозиції до проєкту постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до Правил перетинання державного кордону громадянами України». Пропозиції НАІУ були враховані частково та увійшли до постанови Кабінету Міністрів України від 10 вересня 2022 р. № 1044 «Про внесення змін до Правил перетинання державного кордону громадянами України».

НАІУ було напрацьовано та листами від 07.07.2022 № 205/3 та від 14.09.2022 № 282/3 направлено до Кабінету Міністрів України пропозиції щодо питання створення безперешкодного середовища на пунктах пропуску через державний кордон та щодо питання утримання та експлуатації фонду захисних споруд. НАІУ на свій перший лист отримала відповіді
 
від Мінінфраструктури, Мінгромад та Адміністрації Держприкордонслужби із різною інформацією. На превеликий жаль,  в зазначених листах не йшла мова про залучення представників НАІУ до відповідної роботи та не було інформації, яким чином під час реконструкції наявних та будівництва нових пунктів пропуску будуть враховані потреби осіб з інвалідністю. У зв’язку
 
із зазначеним НАІУ надіслало до Кабінету Міністрів України повторного листа, відповіді на який так і не отримано.

НАІУ листом №257/3 від 25.08.2022р. направило зауваження до новоприйнятого Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення вимог цивільного захисту під час планування та забудови територій» № 2486-ІХ. НАІУ, зокрема, наголосила про недопустимість вживання терміну «особа з обмеженими фізичними можливостями», який вжито у зазначеному Законі. Отримано відповідь від Голови Комітету з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Верховної Ради України А. А. Клочка, що зауваження НАІУ доведені до відома членів Комітету-народних депутатів України. До цього часу відповідний термін в законі не виправлено.

НАІУ було напрацьовано та листом від 08.08.2022 № 238/3 направлено до Офісу Президента України, Національної ради з відновлення України та Кабінету Міністрів України лист з переліком зауважень і пропозицій до проєкту Плану заходів з післявоєнного відновлення та розвитку України, перелік пропозицій щодо пріоритетних реформ та стратегічних ініціатив, проєктів нормативно-правових актів, прийняття і реалізація яких є необхідними для ефективної роботи та відновлення України у воєнний і післявоєнний періоди, розробленого Національною радою з відновлення України відповідно до Указу Президента від 21 квітня 2022 р. № 266. На даний час, на превеликий жаль, до НАІУ не надходила інформації щодо результатів розгляду зауважень і пропозицій НАІУ.

НАІУ було напрацьовано та листом від 10.08.2022 № 240/3 направлено до ТОВ «Український інститут сталевих конструкцій імені В. М. Шимановського» пропозиції до першої редакції проекту ДБН В.2.3-ХХ:202Х «Споруди транспорту. Тунелі. Норми проєктування». Розробником проєкту враховано більшу частину пропозицій НАІУ. Відповідний проект державних будівельних норм затверджений наказом Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України від 18.08.2023 № 729, як ДБН В.2.3-27:2023, він набуде чинності, починаючи з  01.01.2024 р.

НАІУ було напрацьовано та листом від 23.08.2022 № 251/3 направлено Голові Комітету Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики Гетманцеву Д.О. та Голові Комітету Верховної Ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів Третьяковій Г.М. конкретні пропозиції до проекту Закону «Про внесення змін до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» та деяких інших законів України, щодо захисту прав фізичних осіб під час воєнного стану та спрощення обліку робочих місць для осіб з інвалідністю» (№ 7433 від 03.06.2022) у зв’язку з прийняттям його за основу із скороченим строком підготовки та у доповнення до свого попереднього листа НАІУ від 14.06.2022 № 164/3. За результатами аналізу порівняльної таблиці до другого читання, опублікованої на сайті Верховної Ради України 07.10.2022 року, вбачається, що пропозиції НАІУ враховані частково.

НАІУ було напрацьовано та листом від 31.08.2022 № 264/3 направлено до Міністерства соціальної політики України пропозиції та зауваження до проєкту постанови Кабінету Міністрів України «Про надання житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу Пенсійним фондом України». Особливо НАІУ не підтримує ініціативу щодо покладання на Пенсійний фонд України повноважень з приводу призначення, нарахування та виплати житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу. За результатами аналізу постанови Кабінету Міністрів України від 16 вересня 2022 р. № 1041 «Деякі питання надання житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу Пенсійним фондом України» вбачається, що пропозиції НАІУ не враховані.

НАІУ проведено роботу над проєктом ДБН В.2.2-10:20ХХ «Заклади охорони здоров’я. Основні положення», а саме: 1) взято участь у засіданнях робочої групи, утвореної Мінрегіоном,
 з опрацювання проєкту; 2) після відпрацювання в робочій групі з метою узгодження позицій по остаточній редакції проєкту листом від 03.10.2022р. № 302/3 направлено пропозиції до Міністерства розвитку громад та територій України (7 сторінок) більшість з яких була врахована. Відповідний проект державних будівельних норм затверджений наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 26.12.2022р. №278, як ДБН В.2.2-10:2022, він набув чинності, починаючи з  01.03.2023р.

НАІУ було направлено лист №311/1  від 17.10.2022р. за підписом Голови НАІУ до Голови Міністерства внутрішніх справ України – Монастиського Д. А.  щодо прохання доручити відповідним структурним підрозділам та/або органам провести моніторинг доступності всіх військово-лікарських комісій системи Міністерства внутрішніх справ України та за результатами вжити відповідних заходів щодо переселення на перший поверх будівель, в яких немає ліфтів, таких комісій та забезпечення архітектурної доступності вхідних груп таких будівель (пандуси, підйомники, ширина проходів тощо). Це звернення було направлено на основі результату моніторингу Центральної медичної військово-лікарської комісії ДУ «Головний медичний центр Міністерства внутрішніх справ України», за результатами котрого було з’ясовано, що комісія розташована на третьому поверсі окремої будівлі без пандуса та без ліфта (будь-якого). Є ймовірність, що аналогічна ситуації і з розташуванням багатьох інших військово-лікарських комісій системи Міністерства внутрішніх справ України. У зв’язку із цим, багато поранених воїнів, які пересуваються на кріслі колісному, за допомогою милиць, палиць, ходунків, із зрозумілих причин або взагалі не можуть піднятися в приміщення, в яких розташовані військово-лікарські комісії, або відчувають у зв’язку з цим великі труднощі. З отриманої від МВС відповіді вбачається,
 
що заплановано заходи з виправлення відповідної ситуації. Протягом 2023 року владою неодноразово заявлялося про вжиття заходів стосовно доступності до приміщень, в яких працюють військово-лікарські комісії всіх силових відомств.

Також 17.10.2022р. Секретаріатам НАІУ було направлено лист-звернення №312/3 на ім’я Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Уповноваженому Верховної Ради України з прав людини Лубінця Д. В. з питанням щодо дискримінації людей з інвалідністю при укладанні страхування від нещасного випадку «Захист на кожен день». Надійшли відповіді від Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини та Нацбанку 

НАІУ було напрацьовано та листом від 24.10.2022 №320/3 направлено до Міністерства соціальної політики України пропозиції/зауваження до проєкту  постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання надання фінансової підтримки громадським об’єднанням осіб з інвалідністю в умовах воєнного стану». Після цього Мінсоцполітики надіслало на повторне погодження доопрацьований проєкт. Оскільки зауваження НАІУ не були враховані листом від 09.12.2022 №378/3 було повідомлено, що НАІУ не погоджує проєкт  постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання надання фінансової підтримки громадським об’єднанням осіб з інвалідністю в умовах воєнного стану» .

НАІУ розглянула та листом від 31.10.2022 №329/3 направила Міністерству розвитку громад та територій України зауваження (на 9 арк.) до проєкту постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку розроблення, погодження, оприлюднення схеми розміщення тимчасових споруд для життєзабезпечення населення, її склад та зміст, вимоги до тимчасових споруд для життєзабезпечення населення, їх зведення, перенесення та демонтажу». Водночас НАІУ повідомила Мінрегіон (в копії: Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, Радника-уповноваженого Президента України з питань безбар’єрності, Урядову уповноважену з прав осіб з інвалідністю) про обурення тим, що в пояснювальній записці до зазначеного проекту вказано, що «Проєкт акта не стосується … прав осіб з інвалідністю … та не потребує розгляду … Урядовим уповноваженим з прав осіб з інвалідністю та всеукраїнськими громадськими організаціями осіб з інвалідністю, їх спілками…». За результатами участі експертів НАІУ в нараді, що була організована Мінрегіоном, більшість зауважень НАІУ врахована в остаточній редакції документу. На сьогодні він затверджений постановою Уряду від 04 серпня 2023 р. № 904.

Протягом листопада 2022 р. НАІУ було напрацьовано та листами направлено звернення до голів фракцій, комітетів ВР, Уповноваженої щодо  недопущення прийняття законопроєкту Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав осіб з інвалідністю на працю» (реєстр №5344-д від 18.11.2022р.). Після шквалу листів прийняття законопроєкту було відкладено. Проте було повідомлено про повторне винесення його на розгляд. Розуміючи важливість недопущення прийняття цього законопроєкту НАІУ було направлено ряд листів (в тому числі Голові ВР України) з єдиним проханням недопустити прийняття законопроєкту 5344-д. Було отримано відповідь від Голови Комітету Верховної Ради України з питань соціальної політики України
 
та захисту прав ветеранів Г. Третьякової. У 2023 році напередодні голосування Секретаріатом НАІУ було розіслано листи до голів депутатських фракцій щодо недопущення прийняття законопроєкту 5344-д. Внаслідок зазначеної діяльності НАІУ 23.02.2023 Верховна Рада України проголосувала про направлення на повторне перше читання проекту Закону про внесення змін
 
до деяких законів України щодо забезпечення прав осіб з інвалідністю на працю (№5344-д)
.
 
У подальшому НАІУ взяла участь в роботі  робочої групи з доопрацювання законопроекту 5344-д при Комітеті Верховної Ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів.
На превеликий жаль, Комітетом здебільшого не врахувало пропозиції НАІУ, за виключенням деяких несуттєвих редакційних правок. У подальшому НАІУ взяла участь в роботі десятка засідань робочої групи з доопрацювання законопроекту 5344-д при Комітеті Верховної Ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів. На превеликий жаль, Комітетом здебільшого не врахувало пропозиції НАІУ, за виключенням деяких несуттєвих редакційних правок. У Протягом квітня – травня 2023 р. НАІУ двічі було направляла листи – звернення щодо недоцільності прийняття згаданого законопроєкту. Разом із тим, 30 травня 2023 року Верховна Рада України прийняла проєкт Закону у першому читанні. Представників НАІУ включено до складу робочої групи з доопрацювання законопроекту до другого читання, яка створена при Комітеті Верховної Ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів. Відбулися 16 багатогодинних засідань зазначеної робочої групи, на яких НАІУ продовжило відстоювати свої пропозиції та зауваження до проекту Закону. 3 жовтня 2023 р. Секретаріатом НАІУ було отримано лист від  Комітеті Верховної Ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів  в якому йшлось, що триває робота з доопрацювання законопроекту.

НАІУ було напрацьовано та листом від 07.12.2022 №368/3 направлено до Міністерства соціальної політики України зауваження до проєкту постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання діяльності територіальних центрів соціального обслуговування (надання соціальних послуг) і центрів надання соціальних послуг». На сьогоднішній день пропозиції НАІУ розглядаються

НАІУ листом від 09.12.2022 № 377/3 (на 8 арк.) та листом від 29.08.2023 № 367/3 (на 5 арк.) направлено пропозиції до проєкту ДБН Б.1.1-Х:202Х «Склад та зміст розділу інженерно-технічних заходів цивільного захисту у містобудівній документації». На сьогоднішній день пропозиції НАІУ розглядаються.

26.01.2023 р. НАІУ направила лист №31/3   Голові Урядового комітету з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій, соціальної політики та у справах ветеранів, Віце-прем’єр-міністру України – Міністру з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України ВЕРЕЩУК І.А. щодо результатів проведення 25 січня 2023 року Мінсоцполітики узгоджувальної наради з приводу обговорення редакцій проєктів постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання надання фінансової підтримки громадським об’єднанням осіб з інвалідністю» та «Деякі питання соціального захисту осіб з інвалідністю», проведеної на виконання рішення Урядового комітету з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій, соціальної політики та у справах ветеранів від 24 січня 2023 року. З проханням надати протокольне доручення Мінсоцполітики в найкоротший термін підготувати та подати в установленому порядку зміни до порядку використання коштів для надання фінансової підтримки громадським об’єднанням осіб з інвалідністю щодо запровадження державної (інституційної) підтримки громадських об’єднань осіб з інвалідністю. Мінсоцполітики здебільшого не врахувало пропозиції НАІУ, за виключенням деяких несуттєвих редакційних правок. Разом із тим, запровадження інституційної підтримки громадських об’єднань осіб з інвалідністю передбачено Заходами державної антикорупційною програмою, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 4 березня 2023 р. № 220.

03.02.2023 р. НАІУ направила лист №54/1 Міністру фінансів України С. Марченку з проханням під час розгляду проєкту постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання соціального захисту осіб з інвалідністю» на засіданні Уряду (попередньо розгляд цього документу повинен відбутися 4 лютого 2023 року) ініціювати доповнення постановляючої частини проєкту постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання соціального захисту осіб з інвалідністю» новим пунктом. Дана пропозиція НАІУ була проігнорована.

09.02.2023 р. НАІУ за результами опрацювання був направлений лист №63/3  до Державної міграційної служби України із зауваженнями до проєкту наказу Міністерства внутрішніх справ України «Про затвердження Змін до Вимог до матеріально-побутового забезпечення біженців та осіб, які потребують додаткового захисту, що проживають у пунктах тимчасового розміщення біженців». За результатами обговорення зазначених зауважень в робочому порядку із ДМС досягнуто домовленостей щодо врахування  зауважень НАІУ, проте відповідні зміни ще не затверджені.

17.02.2023р. за результатами опрацювання проєкту розпорядження Кабінету Міністрів України «Про затвердження плану заходів на 2023-2024 роки з реалізації Національної стратегії із створення безбар’єрного простору в Україні на період до 2030 року» НАІУ було направлено лист № 67/3 із пропозиціями та пропозиціями до Віце-прем’єр-міністру з відновлення України-Міністру розвитку громад, територій та інфраструктури України О. Кубракову. За результатами обговорення зазначених зауважень в робочому порядку із Мінрегіоном з’ясовано, що зауваження НАІУ враховано частково в остаточній редакції документу. Відповідний План заходів затверджено розпорядженням Уряду від 25 квітня 2023 р. № 372-р.

Кабінет Міністрів України підтримав ініціативу Міністерства охорони здоров’я щодо реформування системи проведення медико-соціальної експертизи. Відповідно до зазначеного рішення МОЗ спільно з Міністерством соціальної політики до 1 квітня подадуть на схвалення Уряду план заходів щодо реформування МСЕК. Тому 28.02.2023р. НАІУ було направлено лист №127/3  з проханням долучити Національну Асамблею людей з інвалідністю України до опрацювання Плану заходів  етапів реформування системи проведення медико-соціальної експертизи. 20 березня від МОЗ до Секретаріату НАІУ надійшов проєкт розпорядження Кабінету Міністрів України
 «Про затвердження плану заходів щодо етапів реформування системи проведення медико-соціальної експертизи в Україні», за результатами опрацювання якого до МОЗ був направлений лист №168/3 із зауваженнями НАІУ. Крім того, 31 березня 2023 року відбулася зустріч Голови НАІУ 
 
В. Сушкевича із заступником Міністра охорони здоров’я України М. Корчевич з означеного приводу та запропоновано МОЗ співпрацю в напрямку реформування системи проведення медико-соціальної експертизи. В Плані заходів щодо зміни оцінки потреб та механізму їх забезпечення для осіб з обмеженням повсякденного функціонування та реформування проведення медико-соціальної експертизи в Україні, затвердженому розпорядженням Кабінету Міністрів України від 26 травня 2023 р. № 483-р, зауваження НАІУ враховано частково.

02.03.2023 НАІУ направлено два листи №129/3  – Голові депутатської фракції ПП «СЛУГА НАРОДУ» Д. Арахамії  та №130/3 Уповноваженому Верховної Ради України з прав людини Д. Лубінцю щодо  наслідків прийнятого 21 вересня 2022 року Верховною Радою України Закону України «По внесення змін до Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» та Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 21 вересня 2022 року № 2620-IX. Була отримана відповідь від Секретаріату  Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, в якому зазначено, що Уповноваженим вже порушено провадження з означеного приводу.

Експертами НАІУ були напрацьовані та листом №143/3 від 08.03.2023р. направлені пропозиції до плану заходів зі створення безбар’єрного простору міста Києва на 2023 і 2024 роки. План заходів на 2023 – 2024 роки з реалізації Національної стратегії із створення безбар’єрного простору в Україні на період до 2030 року у м. Києві, був затверджений розпорядженням міського голови від 21 квітня 2023 року № 350. Зауваження НАІУ враховано частково.

За результатами розгляду та опрацювання проєкту постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення зміни до пункту 13 Положення про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств, інших органів виконавчої влади»  20.03.2023р. НАІУ було направлено лист №159/3 Міністру юстиції України Д. Малюсці із зазначенням обурення через ініціативу Міністерства соціальної політики України у зазначеному проєкті скасувати обов’язкове погодження проєктів нормативно-правових актів, що стосуються осіб з інвалідністю, із громадськими об’єднаннями осіб з інвалідністю. У своїй відповіді Міністерство юстиції України зазначило, що виключення згідно з проєктом постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення зміни до пункту 13 Положення про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств, інших органів виконавчої влади» такої підстави для відмови у державній реєстрації нормативно-правового акта, в якому наявні положення, що стосуються осіб з інвалідністю, як неузгодження такого акта із всеукраїнськими громадськими організаціями осіб з інвалідністю та їх спілками не нівелює вимог підпункту «в» пункту 9, абзацу першого пункту 111, абзацу першого підпункту «а» пункту 13 зазначеного Положення. На превеликий жаль, в остаточній редакції документу, що був затверджений Урядом, зауваження НАІУ не враховані.

За результатами наради з обговорення, першої черги проєкту «Реконструкція вокзального комплексу ст. Київ-Пасажирський з розміщенням допоміжних споруд для ескалаторів і ліфтів щодо безперешкодного доступу осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення до потягів і конкорсу в м. Київ, Вокзальна площа, 1», що відбулась 04.04.2023, НАІУ було надіслано лист з основними рекомендаціями щодо облаштування пасажирських ліфтів.  Ці рекомендації враховуються замовником зазначеного об’єкта будівництва під час реалізації проєкту.

Листом № 207/3 від 19.04.2023р НАІУ були надані Міністерству освіти і науки України зауваження до проєкту постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на облаштування безпечних умов у закладах загальної середньої освіти». В затвердженій редакції документу враховано концептуальні зауваження НАІУ щодо  забезпечення доступності і безпеки об’єктів для маломобільних груп населення, зокрема осіб з інвалідністю, під час проектування і будівництва захисних споруд цивільного захисту у закладах загальної середньої освіти.

НАІУ листом 221/3 від 03.05.2023р було надано пропозиції стосовно внесення змін до Класифікатора соціальних послуг, затвердженого наказом Мінсоцполітики від 23.06.2020 № 429, з метою актуалізації чинного законодавства у сфері надання соціальних послуг. Зокрема НАІУ запропонувала: 1) об’єднати в класифікаторі соціальні послуги, що є тотожними за змістом (наприклад: а) інформування, консультування та консультативний кризовий телефон; б) посередництво та представництво інтересів; в) надання притулку, нічний притулок і короткотермінове проживання тощо), розмежувавши їх за механізмом чи процедурою надання; 2) унеможливити, щоб одна соціальна послуга включала інші соціальні послуги (наприклад: соціальна профілактика включає консультування, представництво інтересів, посередництво, інформування. Своєю чергою перелічені соціальні послуги є самостійними окремими видами послуг); 3) виключити з класифікатора соціальні послуги, що є тотожними реабілітаційним і медичним послугам, а також психологічній допомозі; 4) замінити в класифікаторі соціальних послуг і законодавстві про соціальні послуги та соціальну роботу термінологію, що є тотожною з реабілітаційною та медичною термінологією; 5) виключити зі змісту соціальних послуг складники, що є реабілітаційними та медичними послугами, а також психологічною допомогою.

05.05.2023 р.  НАІУ та інші громадські організації осіб з інвалідністю звернулись до Президента України, Верховної Ради України та Кабінету Міністрів України з відкритим зверненням, де окреслили сучасний стан соціальної політики щодо людей з інвалідністю в Україні Звернення до Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України з нагоди Міжнародного дня боротьби за права людей з інвалідністю | Національна Асамблея людей з інвалідністю України (naiu.org.ua) 

31.05.2023 р. НАІУ листом  № 257/1 Першому віце-прем’єр-міністру України-Міністру економіки України СВИРИДЕНКО Ю. А. щодо НЕПОГОДЖЕННЯ проєкту Закону України «Про працю». В липні НАІУ продовжила роботу над проєктом Закону України «Про працю». Були направлені листи: Першому віце-прем’єр-міністру України-Міністру економіки України СВИРИДЕНКУ Ю. А. (з Копією на: Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, Радницю-Уповноважену Президента України з питань безбар’єрності, Урядову уповноважену з прав осіб з інвалідністю), Міжнародній організації праці, Прем’єр –міністру України Шмигалю Д. А., Радниці – уповноваженій Президента України з прав дитини та дитячої реабілітації Герасимчук Д. М., Радниці – уповноваженій Президента України з питань безбар’єрності Ломакіній Т.А. щодо недоцільності прийняття згаданого законопроєкту.  Відповідь було отримано від Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в якій йшлось про підтримку позиції НАІУ, проте через незалучення Уповноваженого до опрацювання даного законопроєкту лист НАІУ перенаправлень на Міністерство економіки, Радниці-уповноваженої Президента України з прав дитини та дитячої реабілітації Д. Герасимчук  в якій зазначено про пропозицію Міністерству економіки опрацювати порушенні НАІУ питання. Також була отримана відповідь від Міністерства економіки в якому йшлось про те, що врахувати пропозиції НАІУ вони не вбачають за доцільне.  5 жовтня 2023 року в секретаріаті Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини відбулася наради щодо проекту Закон України «Про працю», за результатами якої прийнято рішення щодо не прийнятності його редакції.

Експертами НАІУ було опрацьовано проєкт ДБН В.2.2-5:202Х «Захисні споруди цивільного захисту» та за результатами напрацювання надіслано лист №270/3 від 13.06.2023р. з пропозиціями. Відповідний проект державних будівельних норм затверджений наказом Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України від 10.08.2023 № 729, як ДБН В.2.2-5-2023, він набуде чинності, починаючи з  01.11.2023 № 702.

23.06.2023р. НАІУ листом № 285/3 надала пропозиції щодо переліку допоміжних засобів (розумного пристосування) у приміщеннях для голосування залежно від нозології особи з інвалідністю (з порушеннями зору, слуху, опорно-рухового апарату, інтелектуальними порушеннями). Зокрема, НАІУ  поінформувала Мінсоцполітики, що  до початку війни при Центральній виборчій комісії працювала робоча група з питань забезпечення реалізації та захисту виборчих прав осіб з інвалідністю, якою також обговорювався перелік розумних пристосувань (допоміжних засобів). Війна завадила остаточно визначитися із зазначеного приводу. З огляду на викладене, для якісного опрацювання як переліку розумних пристосувань (допоміжних засобів) для голосування, так і порядку забезпечення ними виборців з порушенням здоров’я (у зв’язку з інвалідністю, тимчасовим розладом здоров’я, віком) НАІУ рекомендувала відновити діяльність відповідної робочої групи із усіма зацікавленими стейкхолдерами. Водночас в проєкті нормативно-правового акту щодо внесення змін до розпорядження Кабінету Міністрів України від 25 квітня 2023 р. № 372-р «Про затвердження плану заходів на 2023-2024 роки з реалізації Національної стратегії із створення безбар’єрного простору в Україні на період до 2030 року» відповідне завдання пропонується закріпити за Мінсоцполітики.

Листом № 367/3 від 29.08.2023р. НАІУ були надані пропозиції до проєкту  ДБН Б.1.1-Х: 202Х «Склад та зміст розділу інженерно-технічних заходів цивільного захисту у містобудівній документації». Пропозиції НАІУ наразі ще розглядаються

 

ПРОТЯГОМ ЗВІТНОГО ПЕРІОДУ ЕКСПЕРТИ НАІУ ВЗЯЛИ УЧАСТЬ У СКЛАДІ:

  • Громадської ради при Міністерстві соціальної політики України

  • Громадської Ради при Національній соціальній сервісній службі України, яка реалізує державну політику у сфері соціального захисту населення, захисту прав дітей, здійснення державного контролю за дотриманням вимог законодавства під час надання соціальної підтримки та за дотриманням прав дітей

  • Дорадчої групи МОЗ з питання зміни підходів до проведення оцінки визначення потреб та механізму їх забезпечення для осіб з обмеженням повсякденного функціонування та реформування системи медико-соціальної експертизи в Україні, затвердженої наказом Міністерства охорони здоров’я України від 24 липня 2023 року № 1342 (у редакції наказу Міністерства охорони здоров’я України від 11 серпня 2023 року № 1447)

  • Експертної ради при Представнику Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини з соціальних та економічних прав;

  • Експертної ради при  Представнику Уповноваженого з прав дитини

  • Експертної ради при  Представнику Уповноваженого Омбудсмена з рівних прав і свобод, прав національних меншин, політичних та релігійних поглядів

  • Експертної робочої групи з напрацювання критеріїв віднесення інформації щодо дискримінації за ознакою інвалідності у медіа при Національній раді України з питань телебачення і радіомовлення

  • Комісії з розгляду документів щодо протезування та ортезування виробами підвищеної функціональності за новітніми технологіями та технологіями виготовлення, які відсутні в Україні, та/або спеціальними виробами для занять спортом окремих категорій громадян, які втратили функціональні можливості кінцівки або кінцівок

  • Міжвідомчої робочої групи з питань розроблення Національної стратегії розвитку інклюзивного навчання на 2023-2030 роки

  • Ради з питань національного превентивного механізму при Уповноваженому Верховної Ради України з прав людини

  • Робочої групи з напрацювання законодавства з питань раннього втручання

  • Робочої групи з питань розроблення державних будівельних норм щодо проектування та будівництва будинків і споруд закладів охорони здоров’я Науково-технічної ради Міністерства розвитку громад та територій України

  • Робочої групи з питань розроблення державних будівельних норм щодо проектування та будівництва будинків і споруд закладів охорони здоров’я Науково-технічної ради Міністерства розвитку громад та територій України

  • Робочої групи з питань соціального захисту (та в її 6 підгрупах), що була створена при Національній раді з відновлення України від наслідків війни (яка є консультативно-дорадчим органом при Президентові України)

  • Робочої групи з підготовки змін до державних будівельних норм у частині забезпечення захисту населення від зброї масового ураження при новому будівництві та реконструкції Науково-технічної ради Мінрегіону

  • Робочої групи з розробки проекту Містобудівного кодексу України

  • Робочої групи з розроблення державних будівельних норм у сфері цивільного захисту (ДБН В.2.2-5:202Х «Будинки і споруди. Захисні споруди цивільного захисту»)

  • Робочої групи Пенсійного фонду України з питань захисту прав осіб з інвалідністю

  • Робочої групи при Комітеті Верховної Ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів із доопрацювання до другого читання проекту Закону України про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав осіб з інвалідністю на працю (реєстр. № 5344-д)

також  представники НАІУ були залучені до Робочої групи Офісу Ради Європи в Україні по розробці  Концепції Соціального Кодексу України.

 

ПРОТЯГОМ ЧЕРВНЯ – ВЕРЕСНЯ 2022 р. ПРАЦЮВАЛА «ГАРЯЧА» ТЕЛЕФОННА ЛІНІЯ для надання соціально-правових консультацій людям з інвалідністю, особам літнього віку та членам їх родин в умовах воєнного стану. Оголошення  про її роботу постійно було розміщено на сайті НАІУ: https://naiu.org.ua/. Звернення приймалися по телефону, через електрону пошту також через сторінку НАІУ у фейсбук. За час роботи гарячої лінії (почала вона роботу 6 червня) людям з інвалідністю юристами було надано 409 юридичних консультацій. З питаннями звернулись 231 жінка та 171 чоловік ще 7 осіб задали питання анонімно (не зазначаючи імені). Майже 40 відсотків звернень були пов’язані з проханням  надати фінансову чи натуральну допомогу (ліки, продукти харчування чи засоби гігієни, ковдри, одяг і т. п.). Особливо прохання про надання натуральної допомоги збільшилось з приходом осені і наближенням  опалювального сезону.

Основними питаннями,  з якими люди зверталися за юридичною допомогою, стосувались таких тем: оформлення статусу ВПО;  оформлення або продовження інвалідності; порядок виїзду за кордон осіб з інвалідністю та осіб, які їх супроводжують; своєчасність отримання соціальних виплат, пенсій стипендій; оформлення житлових субсидій; порядок отримання ТЗР або компенсацій за їх самостійне придбання;  підстави відстрочки та звільнення з військової служби.

За юридичними консультаціями звертались люди з інвалідністю різних нозологій (з порушеннями зору/слуху/опорно-рухового апарату, люди з  психічними захворюваннями, батьки дітей з інвалідністю). Правові консультації надавались як по телефону, так і в письмовому вигляді; як тим, хто залишився в Україні, так і тим, хто виїхав за кордон. Кількість звернень за правовою допомогою постійно збільшувалася. Це свідчить про актуальність роботи гарячої лінії та про високу якість юридичних консультацій.  

 

 

ПРОТЯГОМ ЗВІТНОГО ПЕРІОДУ НАІУ В РАМКАХ ПРОЄКТУ БУЛО ОРГАНІЗОВАНО ТА ПРОВЕДЕНО ТАКІ ЗАХОДИ: 

4  квітня 2022р. зустріч щодо прав осіб з інвалідністю в період воєнного стану та діяльності їх організацій в цій сфері (питання евакуації, забезпечення ліками, отримання медичних послуг,  харчуванням (спеціалізоване та базове), забезпечення технічними засобами реабілітації, оформлення продовження групи інвалідності,  перетин кордону чоловіками
 
з інвалідністю  та їх супроводжуючими тощо)

12 квітня 2022 рзустріч щодо потреб осіб з інвалідністю та гуманітарної допомоги (за участю міжнародних партнерів)

Перші дві зустрічі на платформі Zoom проводились без реєстрації. 

27.04.2022р. «Зустріч Україна-Німеччина» (у режимі онлайн на платформі Zoom). Захід проводився з метою обговорення проблемам з котрими зіткнутися українці з інвалідністю, які виїхали до Німеччини тікаючи від війни. Обмін інформацією відбувався з представниками Німецького інституту прав людини, NetzwerkBüro Frauen und Mädchen mit Behinderung / chronischer Erkrankung NRW, Міністерства праці, охорони здоров’я та соціальних справ землі Північний Рейн-Вестфалія (MAGS NRW), міністерства соціальної політики України. Участь у зустрічі взяли Урядова уповноважена з прав осіб з інвалідністю, 30 осіб з різних регіонів України  За результатами зустрічі німецькі колеги підготували відповіді на найбільш актуальні питання, що були озвучені. 

04.05.2022р. Інформаційна зустріч «Участь ГОІ в евакуації осіб з інвалідністю в Україні» (у режимі онлайн на платформі Zoom).  Метою заходу було обмін досвідом ГО щодо евакуації осіб з інвалідністю в Україні та Ізраїлі. Обговорення проблем з якими стикаються ГО при евакуації особливо людей з важкими формами інвалідності, зокрема забезпечення горизонтальної евакуації. Важливість взаємодії в питаннях евакуації та питаннях підготовки до евакуації;  забезпечення взаємодії та доступності при перетині кордону; допомога зі спеціалізованими транспортними засобами; важливість послідовності дій при евакуації. Участь у інформаційної сесії взяли більше 40 осіб з різних регіонів України (особи з інвалідністю, представники громадських організацій, представники Access Israel – purple Vest). 

19.05.2022  р.  Інформаційна сесія «Державна та міжнародна грошова допомога особам з інвалідністю, постраждалим від війни» (у режимі онлайн на платформі Zoom). Метою заходу було підвищення інформованості громадських організацій осіб з інвалідністю та самих людей з інвалідністю щодо деяких видів допомоги (встановлених законодавством України/ наданих міжнародними організаціями) для внутрішньо переміщених осіб, а також осіб з інвалідністю. Участь у інформаційної сесії взяли понад 50 осіб з різних регіонів України (особи з інвалідністю, представники громадських організацій, фонду соціального захисту осіб з інвалідністю України). Питання, що були підняті під час заходу:  Допомога ВПО. (Хто має на неї право, порядок оформлення та видача довідки про взяття на облік ВПО)?; Види державної допомоги для ВПО з інвалідністю та як їх отримати?; Міжнародні організації, котрі нині надають допомогу постраждалим особам з інвалідністю в Україні; Алгоритм дії для оформлення/отримання допомоги від міжнародних організацій; Чи можуть отримувати допомогу також люди з інвалідністю без статусу ВПО та що для цього потрібно? Важливо, що інформація отримана лідерами ГОІ-членами НАІУ під час сесії була донесена до багатьох осіб з інвалідністю та багато з них скористалися цією інформацією. В червні НАІУ (в рамках іншого проєкту провела опитування 1000 осіб з інвалідністю на предмет доступності для них такої допомоги і чи скористалися вони цими можливостями).

25.05.2022 р. Інформаційна зустріч «Взаємодія державних та громадських організацій осіб з інвалідністю в умовах війни» (у режимі онлайн на платформі Zoom). Метою заходу було вивчення взаємодії громадських та державних організацій на прикладі власного досвіду в умовах воєнних дій, а також підвищення інформованості ГОІ та самих людей з інвалідністю щодо змін у законодавстві в сфері соціального захисту осіб з інвалідністю. Участь в інформаційної сесії взяли Урядова Уповноважена з прав осіб з інвалідністю – Тетяна Баранцова, Державний експерт Директорату соціального захисту прав осіб з інвалідністю Міністерства соціальної політики України – Роман Пилипенко, а також понад 35 осіб з різних регіонів України (особи з інвалідністю, представники громадських організацій).Під час заходу також були затронуті важливі питання щодо захисту осіб з інвалідністю, які виїхали закордон та щодо евакуації осіб з важкими формами інвалідності. 

01.06.2022 р. Зустріч членів та членкинь НАІУ, щодо обговорення поточного стану  (у режимі онлайн на платформі Zoom).  Захід проводився з метою обговорення поточної ситуації в регіонах, а також ролі громадських організацій у допомогу особам з інвалідністю підчас війни. Участь у інформаційної сесії взяли більше 25 осіб з різних регіонів України (особи з інвалідністю, представники громадських організацій).

15.06.2022 р.  Інформаційна зустріч керівників та лідерів громадського руху осіб з інвалідністю (у режимі онлайн на платформі Zoom).  Метою заходу стало підвищення інформованості  осіб з  інвалідністю та їх об’єднань  щодо  законодавчих змін у сфері соціального захисту та подій як на національному так і на міжнародному рівні, які відбуваються у червні 2022.  Участь в інформаційної сесії взяли більше 35 осіб представниці/ки громадських організацій осіб з інвалідністю та особи з інвалідністю з різних регіонів України.

12.07.2022 р.  «Meeting NAPD: Reclaiming Our Futures AllianceROFA/ Зустріч НАІУ  Альянс «Повертаємо наше майбутнє» – ROFA, Великобританія» (у режимі онлайн на платформі Zoom). Захід проводився з метою підвищення інформованості  керівників та лідерів громадських організацій осіб з інвалідністю щодо роботи громадських організацій у Великій Британії; обмін інформацією щодо діяльності ГОІ стосовно допомоги людям з інвалідністю. Участь у зустрічі взяли більше 50 осіб з різних регіонів України  За результатами зустрічі колеги з Великої Британії підготували відповіді на найбільш актуальні питання, що були озвучені.

13.07.2022 р. Робоча зустріч керівників та лідерів громадського руху осіб з інвалідністю (у режимі онлайн на платформі Zoom).  Метою заходу було підвищення інформованості  керівників та лідерів громадських організацій осіб з інвалідністю   щодо останніх  змін на національному рівні у сфері соціального захисту осіб з інвалідністю; обмін інформацією щодо діяльності ГОІ стосовно допомоги людям з інвалідністю внаслідок російського вторгнення на місцевому рівні. Участь у робочій зустрічі взяли 30 осіб з різних регіонів України (особи з інвалідністю, представники громадських організацій).

27.07.2022 р. Зустріч керівників та лідерів громадського руху осіб з інвалідністю(у режимі онлайн на платформі Zoom). Метою заходу було підвищення інформованості  керівників та лідерів громадських організацій осіб з інвалідністю   щодо останніх  змін на національному та міжнародному  рівні у сфері соціального захисту осіб з інвалідністю; обмін інформацією щодо діяльності ГОІ стосовно допомоги людям з інвалідністю внаслідок російського вторгнення на місцевому рівні. Участь у заході взяли більше 45 осіб з різних регіонів України (особи з інвалідністю, представники громадських організацій, фонду соціального захисту осіб з інвалідністю України).

03.08.2022 р. Зустріч керівників та лідерів громадського руху осіб з інвалідністю(у режимі онлайн на платформі Zoom). Захід проводився з метою інформованості  керівників та лідерів громадських організацій осіб з інвалідністю   щодо останніх  змін на національному та міжнародному  рівні у сфері соціального захисту осіб з інвалідністю; обміну інформацією щодо діяльності ГОІ стосовно допомоги людям з інвалідністю внаслідок російського вторгнення на місцевому рівні. Участь у заході взяли 50 осіб з різних регіонів України (особи з інвалідністю, представники громадських організацій).

10.08.2022 р. Зустріч керівників та лідерів громадського руху осіб з інвалідністю(у режимі онлайн на платформі Zoom). Метою заходу було підвищення інформованості  керівників та лідерів громадських організацій осіб з інвалідністю щодо останніх  змін на національному та міжнародному рівні у сфері соціального захисту осіб з інвалідністю; обмін інформацією щодо діяльності ГОІ стосовно допомоги людям з інвалідністю внаслідок російського вторгнення на місцевому рівні. Участь у заході взяли 70 осіб з різних регіонів України (представники Програми розвитку ООН в Україні, представники  регіональних відділів фонду соціального захисту осіб з інвалідністю,  представники громадських організацій, особи з інвалідністю).

17.08.2022 р Зустріч керівників та лідерів громадського руху осіб з інвалідністю 
 
(у режимі онлайн на платформі Zoom). Метою заходу було підвищення інформованості  керівників та лідерів громадських організацій осіб з інвалідністю   щодо останніх  змін на національному та міжнародному  рівні у сфері соціального захисту осіб з інвалідністю; підвищення інформованості щодо змін у законодавстві з приводу отримання статусу ВПО (в тому числі особами з інвалідністю); обмін інформацією щодо діяльності ГОІ стосовно допомоги людям з інвалідністю внаслідок російського вторгнення на місцевому рівні. Участь у заході взяли 40 осіб з різних регіонів України (представники громадських організацій, особи з інвалідністю).

08.12.2022 р. Зустріч лідерів/лідерок громадських організацій осіб з інвалідністю
 
(у режимі онлайн на платформі Zoom).Захід проводився з метою підвищення інформованості  керівників та лідерів громадських організацій осіб з інвалідністю щодо останніх  змін на національному та міжнародному  рівні у сфері соціального захисту осіб з інвалідністю; зокрема обговорення питання підвищення інформованості щодо змін у законодавстві з приводу забезпечення прав осіб з інвалідністю на працю та зайнятість. Участь у зустрічі взяли більше 30 осіб. Серед учасників крім представників громадських організацій у заході брали участь представники Урядової уповноваженої з прав осіб з інвалідністю.  

4 січня 2023 р. Інформаційна зустріч «Державна соціальна допомога 2023» (у режимі онлайн на платформі Zoom). Захід проводився з метою підвищення інформованості громадських організацій осіб з інвалідністю та самих людей з інвалідністю щодо змін у законодавстві України, які стосуються деяких видів соціальної допомоги в тому числі  для осіб з інвалідністю. Участь в зустрічі взяли більше 45 осіб. 

8 лютого 2023 р  Інформаційна зустріч з лідерами і лідерками громадських організацій осіб з інвалідністю (у режимі онлайн на платформі Zoom). Метою даної зустрічі було підвищення поінформованості представників і представниць громадських організацій осіб з інвалідністю з різних регіонів України щодо останніх змін у законодавстві України, які стосуються як прав людей з інвалідністю, так і безпосередньо діяльності зазначених організацій. Участь в зустрічі взяли 35 осіб.

З 7 по 10 березня 2023 р.  Виконавча директорка EDF Кетрін Найтон та Координатор проектів СВМ Хеймо Дутл здійснюють моніторинговий візит в Україну, в рамках якого проводять зустрічі з партнерськими організаціями, представництвами міжнародних організацій, органами державної влади, місцевого самоврядування та окремими активістами руху людей з інвалідністю. Основною метою візиту є не тільки відстеження ходу виконання програми, а й формування загального розуміння ситуації, актуальних викликів та подальших кроків реагування на них в рамках запланованої наступної фази довготривалої підтримки.

В рамках їх візиту 9 березня 2023 р. відбулась запланована зустріч з представниками секретаріату НАІУ, представниками Вінницької військової адміністрації, Регіональним координатором проєкту «Сприяння правам осіб з інвалідністю шляхом розробки інклюзивних законів та політики» в Вінницькій області та представником НАІУ в Вінницькій області. Зустріч було проведено  з метою більш детального вивчення ситуації вивчення ситуації в інтернатах, центрах короткочасного та тривалого тимчасового перебування, спілкування з батьками дітей з інвалідністю у Вінницькій області. 

28 березня 2023 р.  Інформаційна зустріч з обговорення ситуації щодо наслідків реформ в соціально-правовій сфері (за результатами прийняття закону 2620 та розгляду в Парламенті законопроєктів 5344-д, 5344-4) (у режимі онлайн на платформі Zoom). Захід проводився з метою підвищення інформованості громадських організацій осіб  з інвалідністю та самих людей з інвалідністю щодо внесення змін до Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування», Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», а також деяких законів України про забезпечення прав осіб з інвалідністю на працю. Участь в зустрічі взяли більше 130 осіб. Серед яких крім лідерів громадських організацій та людей з інвалідністю були присутні народні депутати, представники Урядової Уповноваженої з прав осіб з інвалідності, міських рад.

26 квітня 2023 р. Зустріч лідерів/лідерок громадських організацій осіб з інвалідністю – членів та партнерів НАІУ (у режимі онлайн на платформі Zoom). Захід проводився з метою підвищення інформованості  керівників та лідерів громадських організацій осіб з інвалідністю щодо останніх  змін на національному та міжнародному  рівні у сфері соціального захисту осіб з інвалідністю; зокрема щодо Ухвалення Урядом Плану заходів з реалізації Національної стратегії із створення безбар’єрного простору в Україні на період до 2030 року. Участь в зустрічі взяли 25 осіб. 

7 червня 2023 р. Зустріч лідерів/лідерок громадських організацій осіб з інвалідністю – членів та партнерів НАІУ (у режимі онлайн на платформі Zoom). Захід проводився з метою підвищення інформованості  керівників та лідерів громадських організацій осіб з інвалідністю щодо важливості участі організацій людей з інвалідністю в процесах формування політики та законодавства як на національному так і міжнародному рівні; останні  зміни у законодавстві України та роль ГОІ при прийнятті законодавчих актів. Участь в зустрічі взяли 39 осіб.

Упродовж серпня і вересня 2023 р. НАІУ  у співпраці з ВГО «Коаліція захисту прав осіб з інвалідністю внаслідок інтелектуальних порушень» провели Дистанційний навчальний курс  «Самоадвокати з інтелектуальними порушеннями – за право голосу». Відбулись п’ять занять у режимі ZOOM на наступні теми: 1. Права людини та їх захист. 2. Українські закони про права людини. 3. Що таке вибори,  значення виборів для кожного. 4. Право голосу. 5. Як можна захистити своє право голосу. Заняття проводились простою мовою, яка віднедавна (з червня поточного року) легалізована з Україні. Завдяки виправленим помилкам у перекладі статей 2 і 9 Конвенції ООН про права осіб з інвалідністю. Після кожного заняття учасники писали та поширювали пости у Фейсбуці*, присвячені правам людей з інтелектуальними порушеннями, зокрема і праву голосу. Заохочувальні бонуси будуть надіслані авторам кращих публікацій – футболки, кепки та пляшки для води. Загалом участь в навчальному курсі взяли 34 особи.

*Публікації у фейсбуці учасники курсу робили з допомогою помічників. Проте часто у людей з інтелектуальними порушеннями немає своїх сторінок у соцмережах, а ще частіше у них немає сучасних гаджетів із виходом в інтернет. Тому готові публікації надсилали до ВГО «Коаліція захисту прав осіб з інвалідністю внаслідок інтелектуальних порушень», а вони виставляли їх на сторінці ВГО «Коаліція». 

12-13 вересня 2023 року  відбувся Форум «Включення та участь: люди з інвалідністю в центрі політики гуманітарного реагування під час війни». Захід проводився
 в змішаному форматі
(готель «Русь», м. Київ та на платформі ZOOM). Головна мета заходу полягала в об’єднанні представників організацій людей з інвалідністю з  різних областей України, представників міжнародних організацій, кластерів, Агенцій ООН заради: обговорення ролі та значимості  організацій людей з інвалідністю у проєктах гуманітарного реагування протягом 1,5 років з початку війни; обміну досвідом та обговорення основних викликів в гуманітарному реагуванні для людей з інвалідністю, людей поважного віку; розробки консолідованих рекомендацій з інтеграції питань інвалідності в План гуманітарного реагування на 2024 рік. Форум зібрав понад 200 представників міжнародних інституцій, Агенцій ООН, кластерів, державних установ, а також представників організацій людей з інвалідністю, активістів, які представляють інтереси людей з різними порушеннями, батьків, які виховують дітей з інвалідністю, людей старшого віку, цивільних та військових, які постраждали і набули інвалідності з різних областей України. Це був перший адвокаційний захід з питання включення громадських організацій до політики гуманітарного реагування. За результатами Форуму були сформовані узагальнені рекомендації для кластерів, державних установ, а також представників організацій людей з інвалідністю, активістів, які представляють інтереси людей з різними порушеннями.

19 вересня 2023 р. відбулась Зустріч регіональних координаторів проєкту IFES та регіональних представників НАІУ (в режимі онлайн на платформі Zoom). Зустріч проводилась з метою обговорення результатів форуму «Включення та участь: люди з інвалідністю в центрі політики гуманітарного реагування під час війни» з метою формування Рекомендацій до Плану гуманітарного реагування на 2024 рік. Участь в зустрічі прийняли 15 учасників.

Впродовж другої половини вересня НАІУ у співпраці з Громадською спілкою «Всеукраїнська ліга організацій осіб з інвалідністю по зору «Сучасний погляд» провели Серію online-вебінарів Впровадження правових і політичних змін, щодо реабілітації осіб з інвалідністю по зору. Адвокатування питань реабілітації цивільних та військових, що втратили зір внаслідок війни, членів їх родин і людей з інвалідністю по зору. Було проведено 4 online-вебінари. Основною метою проведення яких було привернення уваги суспільства та органів влади до проблеми у наданні та отриманні людьми з втратою зору системи послуг соціальної реабілітації, інформаційної підтримки, залучення до адвокатування даних питань громадські організації працюючі в сфері здійснення даної діяльності. Загалом участь в серії вебінарів взяли 115 осіб. 

22 вересня 2023р. НАІУ у співпраці з Громадською спілкою «Всеукраїнська ліга організацій осіб з інвалідністю по зору «Сучасний погляд» був проведений Online-вебінар з питань взаємодії та включення організацій людей з інвалідністю в процеси реалізації національного законодавства на регіональному рівні Київської області та міста Києва. Основна мета проведення заходу – сприяння взаємодії влади з громадськими організаціями, ініціативними та волонтерськими групами у формуванні демократичних цінностей в суспільстві. Серед присутніх були:  лідери громадських організацій людей з інвалідністю, представники місцевих громад та центрів надання соціальних послуг. Загалом участь у заході взяли 43 особи.

27 вересня 2023 р.  НАІУ у співпраці з Громадською спілкою «Всеукраїнська ліга організацій осіб з інвалідністю по зору «Сучасний погляд» була проведена Online-конференція «Посилення ГОІ людським ресурсом та затвердженням стратегій і політик діяльності організації у сучасних умовах та при взаємодії з державою та NGO». Основна мета проведення заходу – посилення громадських організацій осіб з інвалідністю ресурсами, інструментами  для розвитку і активної діяльності, впроваджувати європейські та світові практики стратегічного планування своєї діяльності. Загалом участь у заході взяли 68 учасників. 

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial