повернутися на головну

Які пільги мають особи з інвалідністю 1, 2 та 3 груп

Чи мають особи з інвалідністю право на пільги з оплати житлово-комунальних послуг? Які пільги на ліки і медичні послуги передбачені особам, що мають 1, 2 і 3 групи? Чи можуть особи з інвалідністю отримати пільги на санаторне лікування та технічні засоби реабілітації? Які пільги існують для працюючих осіб з інвліднцістю? Як отримати пільги на освіту або проїзд в транспорті?

Основний Закон України, який визначає пільги та основи соціальної захищеності для людей з інвалідністю  – це Закон України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні».

Цим Законом гарантуються усім особам з інвалідністю рівні права та можливості на рівні з іншими громадянами для участі у політичній, економічній та соціальній сферах життя суспільства.

Особа з інвалідністю  – це людина, яка має стійкі розлади функцій свого організму, що призводить до обмежень її життєдіяльності при взаємодії з навколишнім світом. В такому випадку держава бере на себе зобов’язання створити належні умови для повноцінної реалізації своїх прав на рівні з усіма громадянами та забезпечення її соціального захисту.

 

Трудові пільги для осіб з інвалідністю

Для працівників, що мають інвалідність українське законодавство передбачило ряд пільг і гарантій, пов’язаних з укладенням та розірванням трудового договору. Зокрема, до осіб з інвалідністю не застосовується випробувальний термін (ч. 3 ст. 26 КЗпП), а трудовий договір, укладений на певний термін, може бути розірвано з ініціативи працівника з інвалідністю в будь-який момент (ч. 1 ст. 39 Кодексу законів про працю України).

Залучення осіб з інвалідністю до роботи в нічний час і надурочних допускається лише за їх згодою, якщо це не суперечить медичним рекомендаціям МСЕК (частина 3 статті 12 Закону України «Про охорону праці»). Крім того, за бажанням працівника може встановлюватися індивідуальний графік роботи (неповний робочий день або тиждень) і пільгові умови праці.

 

Відпустка осіб з інвалідністю 1, 2 і 3 групи

Працівники з інвлідністю мають право оформити відпустку у зручний для них час, в тому числі, ще до настання шестимісячного терміну їх безперервної роботи на підприємстві (ч. 7 ст. 10 ЗУ «Про відпустки»).

В 2020 році особам з інвалідністю надається щорічна відпустка більшої тривалості:

  • особам I и II груп – 30 календарних днів.
  • особам III групи – 26 календарних днів.

Право на додаткову оплачувану відпустку надається працівнику з інвалідністю з дня прийняття на роботу, за умови підтвердження статусу особи з інвалідністю. Для отримання відпускних пільг під час працевлаштування особі з інвалідністю повинна надаватися довідка МСЕК. Пільгові умови отримання  відпустки зі збереженням заробітної плати доповнено правом на відпустку за свій рахунок, без збереження зарплати (за наявності дитини з інвалідністю).

Пільги на навчання для осіб з інвалідністю

Вступ до вищих навчальних закладів осіб з інвалідністю здійснюється на конкурсній основі в рамках встановлених квот. Для деяких категорій осіб з інвалідністю передбачена можливість прийняття до ВНЗ на спеціальних умовах (ст. 22 ЗУ «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні»).

Після успішного складання іспитів особи з інвалідністю, в тому числі діти з інвлідністю, зараховуються до професійно-технічних навчальних закладів поза конкурсом. До того ж, при прийомі на навчання в ПТУ переважне право на зарахування (за інших рівних умов) мають особи з інвалідністю та діти з малозабезпечених сімей, в яких:

  • обоє батьків мають групу інвалідності
  • один із батьків має інвалідність, а інший помер
  • мати-одиначка (одинокий батько) є особою з інвалідністю.

Пільги при вступі до ВНЗ на бюджет у 2020 році мають діти з інвалідністю, які:

  • не можуть відвідувати навчальні заклади за станом здоров’я
  • мають інвалідність з дитинства, захворювання яких перешкоджають складанню ЗНО
  • діти з інвалідністю до 18 років, без протипоказань до навчання за спеціальністю.

Зверніть увагу! Стипендія  та державна соцдопомога (пенсія) в період отримання освіти виплачуються в повному розмірі.

 

Пільги на медикаменти та лікування

На підставі чинного законодавства особам з інвалідністю першої та другої групи надається 50-ти відсоткова знижка на придбання лікарських препаратів в період амбулаторного лікування. Особи з інвалідністю, які отримують мінімальну пенсію, мають можливість отримати ліки за рецептом лікаря безкоштовно.

Крім того, державою передбачено забезпечення таких осіб, у тому числі дітей з інвалідністю, соціально-побутовим та медичним обслуговуванням. Зокрема, на підставі індивідуальної програми реабілітації, їм надаються:

  • сурдотехнічні засоби
  • протези очей, щелеп, зубів
  • ендопротези, сечо- та калоприймачі
  • протезні вироби та ортопедичне взуття
  • окуляри, слухові і голосоутворювальні апарати
  • мобільні телефони та факси — для письмового спілкування
  • засоби пересування, в тому числі крісла-коляски з електроприводом і автомобілі (при наявності відповідного медичного висновку)

Дані послуги надаються безкоштовно або на пільгових умовах. Список лікарських препаратів, медичних виробів, засобів реабілітації, а також порядок їх видачі визначає Кабінет Міністрів України (реєстр лікарських засобів за програмою «Доступні ліки»).

Пільгове отримання путівок

При наявності медичних показань особи з інвалідністю та діти з інвлідністю мають право на безкоштовне отримання путівок в санаторії. Умови для забезпечення путівками встановлює Кабмін. Батькам дітей з інвалідністю виплачується допомога по тимчасовій непрацездатності за весь період санаторно-курортного лікування дитини. Для отримання виплат за місцем роботи потрібна наявність медичного висновку про необхідність стороннього догляду за дітьми.

Пільги на телефон і радіозв’язок

Для осіб з інвалідністю першої і другої групи встановлення стаціонарних (квартирних) телефонів проводиться на пільгових умовах і без черги. Погодинна оплата за місцеві телефонні розмови стягується виключно за згодою особи або сім’ї, до складу якої входять дві або більше осіб з інвалідністю. До того ж, для осіб з порушенням  зору (1-ої і 2-ої груп) рахунок за користування радіоточкою не виставляється.

Пільги на транспортні послуги

Особам з інвалідністю I і II групи, дітям з інвалідністю, а також їх супроводжуючим (не більше однієї особи) надається право безкоштовного проїзду в міському пасажирському транспорті (крім таксі). Наявність посвідчення або довідки обов’язкова, а в разі впровадження автоматизованої системи обліку оплати проїзду — також електронного квитка (видається безкоштовно).

В період з 1 жовтня по 15 травня вищевказаним категоріям осіб надається 50% знижка на проїзд внутрішніми лініями повітряного, залізничного, річкового та автомобільного транспорту.

Пільгове перевезення здійснюють усі підприємства транспорту незалежно від форми власності та підпорядкування. Відмова в наданні транспортних пільг є порушенням прав осіб з інвлідністю.

Пільги по оплаті житлово-комунальних послуг

Чинне законодавство не передбачає наявність пільг по оплаті за користування житлом та комунальними послугами для ОЗІ загального захворювання. Те ж стосується і дітей з інвалідністю, але в ряді випадків органи місцевого самоврядування можуть виділяти додаткові пільги малозабезпеченим категоріям громадян за рахунок коштів місцевих бюджетів.

Для пільгової оплати житлово-комунальних послуг в Україні особам з інвалідністю 1, 2 і 3 групи необхідно отримати субсидію в органах соціального захисту населення. Оформлення субсидій на газ, опалення, воду та світло (електроенергію) для осіб з інвалідністю здійснюється на загальних підставах, за винятком особливо тяжких захворювань. Детальніше про надання субсидії людини з інвалідністюм на оплату ЖКГ в 2020 році.

Таблиця пільг

Пільги для осіб з інвалідністю

Як оформити пільги?

Для отримання пільг по інвалідності  необхідно оформити один з таких документів:

  • посвідчення, яке підтверджує відповідний статус або пенсійне посвідчення
  • довідка про призначення виплат за Законом «Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю»
  • довідка про видачу державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю.