Сьогодні – Міжнародний день людей з інвалідністю

Сьогодні – Міжнародний день людей з інвалідністю
3 Грудня 2020
Друкувати цю новину

З 1992 року 3 грудня Організацією Об’єднаних Націй в усьому світі щорічно 3 грудня відзначається Міжнародний день людей з інвалідністю.

Тема Міжнародного дня цього року: на шляху до інклюзивного та сталого світу після пандемії з урахуванням потреб осіб з інвалідністю.

Залучення осіб з інвалідністю в життя суспільства є найважливішою умовою забезпечення прав людини, досягнення сталого розвитку, встановлення миру і безпеки. Це також є одним із головних завдань Порядку денного в галузі сталого розвитку на період до 2030 року. Захист прав осіб з інвалідністю – це не тільки питання справедливості, а й інвестиція в спільне майбутнє.

Глобальна криза COVID-19 оголила масштаби існуючої в світі нерівності і відчуження, підкресливши, що робота по інтеграції осіб з інвалідністю є нашим найважливішим завданням. Особи з інвалідністю – котрих в світі близько одного мільярда людей – є однією з найбільш маргіналізованих груп нашого суспільства, яка найбільшою мірою постраждала в результаті пандемії.

Навіть при звичайних обставинах особи з інвалідністю мають менше шансів отримати доступ до охорони здоров’я, освіти, зайнятості та участі в житті суспільства. Для забезпечення того, щоб люди з інвалідністю не залишалися осторонь, необхідні комплексні заходи.

Інтеграція осіб з інвалідністю буде служити інтересам всього суспільства. Це допоможе впоратися з пандемією і повернутися до нормального життя. Це дозволить створити більш гнучкі системи, здатні реагувати на складні ситуації, з наданням допомоги в першу чергу самим нужденним групам населення.

Цього року з 30 листопада по 3 грудня  проходила Конференція держав – учасниць Конвенції про права осіб з інвалідністю.

***********

Історія

Міжнародний день людей з інвалідністю відзначається у всьому світі щорічно 3 грудня відповідно до резолюцією 47/3 Генеральної Асамблеї від 14 жовтня 1992 року. Його мета – просування прав осіб з інвалідністю у всіх сферах суспільного життя, а також привернення уваги широкої громадськості до проблем людей з інвалідністю.

Ухвалення Конвенції про права осіб з інвалідністю у 2006 році стало логічним продовженням багаторічної роботи ООН в цій галузі. А Порядок денний в галузі сталого розвитку до 2030 року, і ряд основних глобальних стратегій в області розвитку закріплюють основи діяльності щодо подальшого просування прав людей з інвалідністю.

**********

Стратегія Організації Об’єднаних Націй по інтеграції осіб з інвалідністю

11 червня 2019 року генеральний секретар Антоніу Гутерріш оголосив про початок реалізації Стратегії ООН по інтеграції осіб з інвалідністю.

В основі сталого і перетворюючого прогресу в справі обліку питання інтеграції осіб з інвалідністю в рамках всіх компонентів роботи Організації Об’єднаних Націй лежить Стратегія Організації Об’єднаних Націй по інтеграції осіб з інвалідністю. За допомогою Стратегії організації системи Організації Об’єднаних Націй підтверджують, що повне і всебічне здійснення прав людини всіх осіб з інвалідністю є невід’ємним, цілісним і неподільним елементом всіх прав людини і основних свобод.

Завантажити Стратегію ООН по інтеграції осіб з інвалідінстю (рос.мовою).

 

***********

«По мірі відновлення миру після пандемії ми повинні вживати заходів до того, щоб сподівання і права людей з інвалідністю забезпечувалися і враховувалися в інклюзивну, доступному і стійкому світі після COVID-19».

Антоніу Гутерріш

 

*************

Врахування питань інвалідності: Цілі сталого розвитку

У вересні 2015 року Генеральна Асамблея прийняла Порядок денний сталого розвитку до 2030 року, який включає 17 цілей сталого розвитку (ЦСР). Ґрунтуючись на підході «не залишати нікого осторонь», нова програма підкреслює цілісний підхід до досягнення сталого розвитку для всіх.

ЦСР спрямовані на забезпечення всіх трьох аспектів сталого розвитку (екологічного, економічно­го та соціального). Незважаючи на те, що слово «інвалідність» безпосередньо не згадується в усіх цілях, всі цілі є актуальними для включення та розвитку людей з інвалідністю.

Посилання на проблеми інвалідності міститься в різних цілях ЦСР, зокрема в цілях, пов’язаних з освітою, зростанням і зайнятістю, подоланням нерівності, розвитком міст і громад, а також зі збором даних та моніторингом ЦСР.

Буклет підготовлено в рамках співпраці Національної Асамблеї людей з інвалідністю України та ПРООН за підтримки МЗС Данії.

Завантажити буклет “Врахування питань інвалідності: Цілі сталого розвитку”

**********

Завантажити Аналітичну записку: вжиття заходів реагування на COVID-19 з урахуванням потреб (рос. мовою)

 

Ми повинні гарантувати особам з інвалідністю рівні права на доступ до медичних процедур і життєво необхідної допомоги під час пандемії”.

Антоніу Гутерріш

 

**********

Звернення Голови Національної Асамблеї людей з інвалідністю України, Уповноваженого Президента України з прав людей з інвалідністю  з нагоди Міжнародного дня людей з інвалідністю

 

Шановні колеги, дорогі друзі!

За даними ООН особи з інвалідністю становлять 10 відсотків населення  будь-якої країни, в Україні за офіційною статистикою їх понад 2 мільйони.

У зв’язку з проголошенням Генеральною Асамблеєю ООН 3 грудня – Міжнародним днем людей з інвалідністю та з метою підвищення уваги до потреб  осіб з обмеженими фізичними можливостями  Президентом України 27 листопада 1993 року видано Указ  про відзначення цієї дати в Україні.

Цей день став днем підвищеної уваги суспільства до проблем осіб з інвалідністю та нагодою підсумувати, що зроблено і замислитись, що треба зробити для створення гідних умов життя, аби ніхто не почувався забутим чи полишеним наодинці зі своїми проблемами.

Для мене особисто пріоритетом є ефективна соціальна політика щодо забезпечення повноцінного і гармонійного життя для всіх громадян України, в тому числі і тих, хто має інвалідність.

Наше спільне завдання полягає в тому, щоб докласти максимум зусиль для впровадження у життя всіх норм чинного законодавства  для вирішення питань людей з інвалідністю, щоб кожен відчував себе захищеним та потрібним суспільству.

З нагоди цього дня висловлюю сердечну вдячність всім керівникам та членам громадських організацій людей з інвалідністю, фахівцям, а також окремим громадянам за Вашу нелегку працю, якій ви віддаєте свої знання, тепло і милосердя допомагаючи щоденно долати труднощі людям, які того потребують. Впевнений, що спільними зусиллями ми подолаємо проблеми, які на жаль ще існують в суспільстві по відношенню до людей з інвалідністю.

Щиро вдячний Вам за співпрацю, взаєморозуміння та підтримку!

Бажаю Вам і членам Ваших організацій, міцного здоров’я, життєвого оптимізму, добробуту, родинного затишку, мудрості і витримки, заслуженої шани і вдячності людей!

Миру Україні!

 

З глибокою повагою

Голова Національної Асамблеї людей з інвалідністю України,

Уповноважений Президента України з прав людей з інвалідністю                                                                                          Валерій Сушкевич

 

********

Цифри і факти

 

  • Сьогодні у всьому світі проживає 7 мільярдів людей.

  • Більше 1 мільярда людей у ​​світі мають ту чи іншу форму інвалідності, а це кожен сьомий.

  • Понад 100 мільйонів осіб з інвалідністю – діти.

  • Діти з інвалідністю майже в чотири рази частіше піддаються насильству, ніж здорові діти.

  • 80% всіх людей з інвалідністю проживають в країнах, що розвиваються.

  • 50% осіб з інвалідністю не можуть дозволити собі послуги в галузі охорони здоров’я.

  • 7 завдань цілей в галузі сталого розвитку ООН безпосередньо зачіпають людей з інвалідністю.

  • Особи з інвалідністю в найбільшою мірою страждають від COVID-19.

********

  Категорія: