Рівні права та можливості у виборчих і політичних процесах

Рівні права та можливості у виборчих і політичних процесах
11 Вересня 2015
Друкувати цю новину

9-10 вересня в Запорізькій обласній державній адміністрації пройшов обласний інформаційний семінар «Забезпечення доступу осіб з інвалідністю до виборчих і політичних процесів в Україні.

Організаторами виступили Національна Асамблея осіб з інвалідністю України та Запорізький обласний конгрес осіб з інвалідністю.

Наталя Скрипка

За словами Валентини Кононенко, представника НАІУ в Запорізькій області, голови Запорізького обласного конгресу осіб з інвалідністю, захід відбувся за участю представників громадських організацій, людей з особливими потребами, директорів інтернатних установ і представників від влади, щоб обговорити питання щодо участі людей з обмеженими можливостями в політичному житті країни та соціалізації вихованців інтернатів.

Стаття 29 Конвенції ООН про права осіб з інвалідністю декларує, що люди з інвалідністю мають право не лише віддавати свій голос на виборах, а й балотуватися та бути обраними до органів влади. Українська реальність свідчить про інше. Після звіту уряду нашої країни щодо виконання цієї Конвенції, Комітет ООН спрямував зауваження до Верховної Ради України про порушення прав осіб з інвалідністю щодо доступу до виборчих та політичних процесів. Про це розповіла виконавчий директор Національної Асамблеї осіб з інвалідністю України Наталія Скрипка. Вона презентувала результати дослідження, котре фахівці НАІУ проводили спільно з Міжнародною фундацією виборчих систем за підтримки Посольства Канади в Україні та Агенства США з міжнародного розвитку.

IMG_6399

– Найбільше мене вразило те, що найактивніше у виборах беруть участь особи похилого віку, – поділилася своїми враженнями Н. Скрипка. – Потрібно активно залучати молодь до обрання своїх представників у владі. Низький рівень політичної освіченості, недовіра до влади, недоступність виборчих дільниць та інформації про політичні сили для всіх категорій людей з особливими потребами, нерозуміння важливості рівних прав і можливостей працівниками виборчих комісій – одні з головних проблем, котрі потрібно сьогодні вирішувати.

Найбільше їх виникає у тих, хто має першу групу інвалідності. Стереотипи, що панують у суспільстві, є причиною негативного ставлення до участі цієї категорії людей у голосуванні на дільницях. Їх відправляють додому, забороняють допомогу довірених осіб для голосування незрячих, не облаштовують пандуси та всіляко перешкоджають здійсненню їх волевиявлення. Як показало опитування, переважна більшість хоче голосувати саме на дільницях, щоб почувати себе частиною політично активного соціуму.
Директор Департаменту соціального захисту населення Запорізької ОДА Ігор Міщан зазначив, що в Запорізькій області люди з особливими потребами зможуть зробити свій вибір: «Ми зробимо все, щоб для них це було свято. Хочеться, аби якомога більше дільниць ставали доступними».

IMG_6415

Громадські організації висловили свої побажання та зауваження. Зокрема, про складну бюрократичну процедуру оформлення заявки для голосування вдома. На думку осіб з інвалідністю, їх інтереси не представлені у владних структурах на всіх рівнях. Дуже принизливою та образливою є ставлення окремих міністерств до роботи у їх відомствах осіб з інвалідністю: «Ми – міністерство фінансів, які тут можуть бути інваліди, ми ж гроші рахуємо». Тому є пропозиція створити партію осіб з інвалідністю для того, щоб активно відстоювати свої права, а також законодавчо закріпити квоту у всіх владних структурах для такої верстви населення.

Оксана Дроздовська,
позаштатний кореспондент НАІУ

  Категорія: