Які обстеження для ранньої діагностики раку є безоплатними?

Які обстеження для ранньої діагностики раку є безоплатними?
30 Березня 2023
Друкувати цю новину

Які шість обстежень які дозволяють виявити онкологію на ранніх стадіях, покриває Програма медичних гарантій? Чи можна зробити мамографію у приватній клініці безоплатно? Чи потрібно додатково платити за анестезію при таких обстеженнях? НСЗУ відповідає на найпоширеніші питання. 

В успішному лікуванні онкологічних захворювань дуже важливу роль відіграє їх раннє виявлення. У Програму медичних гарантій входить шість досліджень, які дозволяють виявити онкологію на ранніх стадіях. Це такі пакети послуг:
– мамографія — обстеження молочних залоз;
– гістероскопія — обстеження матки;
– езофагогастродуоденоскопія (гастроскопія)— обстеження стравохода і шлунка;
– колоноскопія — обстеження товстого кишківника;
– цистоскопія — обстеження сечового міхура;
– бронхоскопія — обстеження трахеї та бронхів.

Як пацієнту або пацієнтці зробити обстеження з раннього виявлення онкозахворювання безоплатно? 
Доцільність обстеження визначає саме лікар для кожного конкретного пацієнта. Якщо лікар вбачає необхідність у проходженні мамографії, бронхоскопії чи іншого обстеження, то створить направлення для пацієнта або пацієнтки. За направленням лікаря, з яким укладена декларація, або за направленням лікуючого лікаря обстеження з раннього виявлення онкозахворювання є безоплатним. 

Під час направлення на дослідження з раннього виявлення онко лікар керується критерієм віку пацієнтів, оскільки з віком ризики зростають:
– мамографію призначають від 40 років;
– гістероскопію — від 50 років;
– гастроскопію — від 50 років;
– колоноскопію — від 40 років;
– цистоскопію — від 50 років;
– бронхоскопію — від 50 років.

Пацієнти такого віку з направленням від лікаря можуть пройти дослідження безоплатно в медичних закладах, які мають договори з НСЗУ за відповідними напрямами.

Як пройти обстеження безоплатно до досягнення вказаного віку? 
Якщо людина не досягла зазначеного віку, але потребує дослідження з ранньої діагностики онко і має направлення від лікаря, то пройти обстеження можна в медичних закладах, які надають послуги за пакетом “Профілактика, діагностика, спостереження та лікування в амбулаторних умовах”. Але потрібно дізнатись, чи є у такій лікарні необхідне обладнання.

Зверніть увагу. Якщо пацієнт хоче пройти певні дослідження самостійно, не маючи на це рекомендацій лікаря, він може зробити це за власні гроші. І оплатити обстеження офіційно в лікарні.

Як знайти медзаклад, де можна зробити обстеження з ранньої діагностики онко? 
На сайті НСЗУ відкрийте розділ “Е-дані” та оберіть “Аналітичні панелі (дашборди)”. Далі потрібно відкрити дашборд “Укладені договори про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій”. На третій сторінці у полі фільтрів оберіть область або населений пункт, а в “Групі послуг” –  один із пакетів: “Мамографія”, “Гістероскопія”, “Езофагогастродуоденоскопія”, “Колоноскопія”, “Цистоскопія”, “Бронхоскопія”. Дашорд покаже всі заклади, які мають договір на пакет, а також їх контакти.

Якщо не маєте можливості скористатись пошуком через дашборд, зателефонуйте до контакт-центру за номером 16-77. Оператор підкаже найближчий медзаклад із договором.

Чи можна пройти обстеження з ранньої діагностики онко у приватній клініці безоплатно? 
Так – в тих приватних лікарнях, або у лікарів-ФОП, які уклали договір з Національною службою здоров’я за певним пакетом послуг. Наприклад, мамографію можна зробити у 25 приватних лікарнях, колоноскопію – у 40, гастроскопію – у 42, гістероскопію – у 23, цистоскопію – у 21, бронхоскопію – у 15. Адреси таких клінік є на дашборді НСЗУ. У фільтрах окрім медичних пакетів потрібно також обрати форму власності медичного закладу – приватний або ФОП.

Що гарантується безоплатно пацієнтам під час ранньої діагностики онко?
Незалежно від форми власності лікарні, яка має відповідний договір з НСЗУ,  пацієнт або пацієнтка з направленням отримають безоплатно наступні послуги:
– консультацію лікаря;
– безпосередньо дослідження (мамографію, цистоскопію або інше з шести вказаних вище);
– аналіз і опис результатів;
– запис результатів на цифровий носій пацієнтів за бажанням;
– місцеву або загальну анестезія при проведенні гістероскопії, бронхоскопії, езофагогастродуоденоскопії, колоноскопії та цистоскопії.

Повний перелік послуг – на сайті НСЗУ в розділі “Вимоги ПМГ 2023” (п. 21-24, 27, 31).

  Категорія: