Журналісти вирішили розповісти про один день із життя людини в інвалідному візку. Хотіли ще раз звернути увагу громадськості на перешкоди, які щодня доводиться долати людям із певними фізичними вадами, аби зробити елементарні речі: дістатися до магазину чи аптеки або просто проїхатися вулицями міста. Адже не секрет, що зробити це їм самотужки проблематично. Однак після знайомства з нашим героєм тема статті дещо змінилася, бо, виявляється, зробити навколишнє середовище доступним спроможна навіть одна людина в інвалідному візку…
Наш герой – киянин Олег Миколайович Полозюк. Йому 43 роки, із них 30 він провів у інвалідному візку після спортивної травми. Утім, це не дуже заважає йому вести активний спосіб життя. Щодня влітку (взимку – рідше) Олег Миколайович їздить на роботу до Національної асамблеї осіб з інвалідністю України, де працює юристом. Щоб дістатися до центру міста, де розташована ця громадська організація, Олегові Полозюку доводиться спочатку проїхати 2 км на інвалідному візку до найближчої станції метро. Можна, звісно, й тролейбусом, але…
– У тролейбус 80-х років випуску, що курсує повз мій дім, візочнику не потрапити – транспорт не пристосований для таких, як я, – пояснює Олег Полозюк. – Скористатися новими низькопольними тролейбусами чи автобусами теж не завжди вдається: щоб я міг заїхати та виїхати з транспорту, водій за інструкцією мав би відкинути пандус, що є всередині. Насправді ж жоден цього не робить. Більше того: з деяких тролейбусів та автобусів пандуси взагалі знімають, аби не заважали та не муляли очі…
У метро щастить більше – нові станції обладнані підйомниками та ліфтами, якими можна спускатися прямо на платформу. Піднятися ж сходами з метро часто допомагають чоловіки-пасажири. Магазини, аптеки чи кафе для Олега Полозюка доступні не всі – лише ті, що обладнані пандусами, зведеними із дотриманням будівельних норм. Найчастіше ж пандусів або нема зовсім, або вони не витримують жодної критики. Наприклад, біля сусідньої з його будинком аптеки за пандус служать два швелери, встановлені під кутом 45°.
– Якби я зміг будь-яким чином заїхати на цей так званий пандус, то ризикував би скалічитися, – каже Олег. – Але ж навіть заїхати на нього не можу, бо відстань між колесами мого візка ширша за відстань між швелерами.
Подібних недолугих прикладів так званої безбар’єрності можна навести ще чимало. Але, можливо, читачеві з особливими фізичними можливостями корисніше буде дізнатися, як самотужки можна зарадити ситуації, «упорядкувавши» простір навколо себе. Олег Полозюк, наприклад, почав із власної оселі.
– Раніше я мешкав в іншому будинку аж на сьомому поверсі, – розповідає він. – Коли згорів двигун ліфта, я зрозумів: це може повторюватися багато разів, тож вирішив обміняти свою квартиру на іншу, розташовану на першому поверсі. Цілий рік згаяв на те, аби довести владним органам, що на підставі чинного законодавства вони повинні допомогти мені це зробити. Урешті-решт я отримав нове помешкання. Проте то був лише початок справи.
– Далі я заходився пристосовувати своє житло під власні потреби, – продовжує Олег Полозюк. – Звернувся до фірми-забудовника із заявою, щоб вони облаштували мені два пандуси – зсередини і зовні будинку, розширили в квартирі дверні отвори – аби я вільно міг проїхати візком. Таким чином я забезпечив собі повний доступ до будь-якої частини своєї квартири. Це значно спростило й полегшило моє життя.
Подальше звернення Олега Миколайовича до органів влади дало нові результати: деякі заклади поблизу його будинку стали доступними для осіб з інвалідністю: їх обладнали нормативними пандусами.
– Тепер я маю частково доступні кафе, ресторан, кондитерську, кілька магазинів, аптек, перукарень, відділень банків, поштове відділення, – перераховує об’єкти Олег Полозюк. – До речі, дістатися до них я можу завдяки тому, що бордюрні камені біля мого будинку теж нормативні – 2.5 см, а не 15-20 см, як зазвичай.
Можливо, декому такий спосіб відвойовування «території комфорту» може видатися дещо фантастичним. Мовляв, добре людині – має юридичну освіту, знає, як обстояти свої права. А що робити більшості з майже тримільйонної армії осіб з інвалідністю, надто ж тим, хто «із глибинки»? Олег Полозюк і на це має відповідь.
За консультаціями щодо своїх прав варто звертатися до громадських організацій осіб з інвалідністю, адже частина їх роботи – надання юридичної допомоги людини з інвалідністюм. До речі, перелік цих організацій мають органи соцзахисту. Із питань створення архітектурної доступності краще звертатися до райдержадміністрацій. Там діють комітети доступності – органи громадського контролю за дотриманням законодавства про права осіб з інвалідністю. До них входять
організацій осіб з інвалідністю та архітектурних організацій. Але насамперед підвищуйте свій освітній рівень, отримайте вищу освіту, хоч і заочно. Це підвищить ваші шанси на працевлаштування. А працевлаштована людина є соціально захищеною.
Закони, які варто знати: Закон України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні».
Закон України «Про реабілітацію осіб з інвалідністю в Україні».
Державні будівельні норми (ДБН). 2006. Будинки і споруди. Доступність будинків і споруд для маломобільних груп населення.
Державна програма «Безбар’єрна Україна», затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 29 липня 2009 р. № 784.
Людмила МОРОЗОВА
м Київ