Вплив позитивний практик діяльності громадських організацій осіб з інвалідністю на вирішення питань доступності

Вплив позитивний практик діяльності громадських організацій осіб з інвалідністю на вирішення питань доступності
23 Вересня 2021
Друкувати цю новину

Таку назву мав вебінар, який 21 вересня 2021 року провела Національна Асамблея людей з інвалідністю України для представників громадських організацій та фахівців з різних областей України.

Метою заходу був обмін практичним досвідом застосування  стандартів доступності в різних сферах; сприяння активізації і підвищення спроможності громадських організацій осіб з інвалідністю в реалізації «Національної стратегії зі створення безбар’єрного простору в Україні»  на місцевому рівні.

Вебінар розпочався зі вступного слова Генерального секретаря НАІУ Вікторії Назаренко, яка подякувала всім присутнім за участь та співпрацю в процесі реалізації проєкту «Національне партнерство  – узгоджена доступність» та акцентувала увагу на важливості  співпраці з місцевими органами влади у реалізації питань доступності в різних сферах.

Лариса Байда, керівниця проекту,  в презентації  «Доступність в світлі Конвенції ООН про права осіб з інвалідністю» зосередилась на трактуванні  питань  доступності   відповідно до  даної міжнародної угоди та інших міжнародних документів, які Україна підписала та ратифікувала; на важливості  використання єдиних підходів до  питань доступності в роботі громадських організацій людей з інвалідністю

«Якщо немає спільного бачення, якщо ми не говоримо однією мовою в питаннях доступності, тоді дуже важко зрушити з місця цей великий «потяг». Питання доступності є основними в забезпеченні та реалізації  прав людей з інвалідністю!»

Голова ВГОІ “Українського товариства глухих» Ірина Чепчина поділилася своїми думками щодо існуючих бар’єрів та позитивних зрушень у забезпеченні доступності для людей з порушенням слуху.

«Доступність для людей з порушенням слуху завжди була і продовжує, нажаль, бути певною складністю в нашому суспільстві.  Застосування  жестової мови  це  основоположний чинник, через який людина, яка не чує і позбавлена можливості говорити може реалізувати свої права.  Нас  продовжують хвилювати питання застосування жестової мови, робота перекладачів, доступ до інформації».

 

Пані Тетяна Кривко (УТОГ),  продовжуючи висвітлювати питання доступності для осіб з порушенням слуху зауважила на бар’єрах, які сьогодні  все ще існують у сфері охорони здоров’я  щодо доступності послуг. «Українське товариство глухих» ( УТОГ) постійно працює над цією тематикою і звертає увагу,  державних органів та органів місцевого самоврядування на забезпечення доступності для глухих та склабкочуючих  людей до інформації, до всіх державних послуг».

Стосовно доступності інформації для осіб з інтелектуальними порушеннями виступила представниця НАІУ у Вінницькій області Демко Світлана. У своєму виступі вона відмітила, що людям з інтелектуальними порушеннями важко зрозуміти деякі речі, якщо вони написані складно. Допомогою для таких осіб може стати «мова легкого читання».

Як досягнення організації, пані Світлана  представила видання, що написані мовою легкого читання, яку  фахівці її організації почали використовувати ще з 2017 року, пройшовши навчання у Всеукраїнській громадській організації «Коаліція захисту прав осіб з інвалідністю внаслідок інтелектуальних порушень», а потім продемонструвала на вебінарі НАІУ.

Петро Поліщук представив позитивний досвід впровадження  питань доступності для людей с порушеннями зору в м. Рівно. Одним із перших вдалих проєктів у місті  став «балакучий тролейбус», що озвучує номер тролейбуса і куди він прямує за допомогою зовнішнього пристрою, що встановлений на дверях. У більш нових тролейбусів цей пристрій впроваджений уже на рівні заводських настройок. Створенням такого пристрою це результат співпраці ВГО людей з інвалідністю по зору «Генерації успішної дії» у Рівненській області з київською компанією ПП “СенКО“, яка спеціалізується на виробництві широкого асортименту звукових та світло-звукових оповіщувачів, вказівників виходу і джерел неперервного живлення.

Проєкт стартував у 2013 році, на той момент було озвучено 44 тролейбуси, і на сьогоднішній день кількість озвученого транспорту росте. На черзі перед творцями цього проєкту стоїть питання впровадження такого пристрою у маршрутні автобуси.

Наступним покращенням стала поява тактильної плитки. Вона полегшує процес самостійного орієнтування під час пересування по вулицях населених пунктів, полегшує доступ до лікарень, поштових відділень, а також освітніх та інших державних установ.  Пан Петро зауважив, що дуже важливим моментом у впроваджені такого поліпшення є саме правильне встановлення цієї плитки згідно норм ДБН.

Ще одним проєктом, який можна вважати досягненням, став «3D-друк для незрячих», що розпочав виробництво різноманітних виробів для незрячих і слабозорих, особливо для інклюзивної форми навчання в садочках та школах. Іграшки зі шрифтом Брайля, випуклими позначеннями та у відповідному кольорі, мнемонічні схеми з тактильними позначеннями створюють за допомогою сучасних 3D-принтерів, що були закуплені за фінансової підтримки Rotary Club Rivne Ukraine та Rotary Club Alliston Canada.

Ірина Твердохліб, що являється представником НАІУ у Полтавській області, в своєму виступі  поділилася досвідом проведення аудитів доступності медичних закладів та взаємодії  з місцевими органами влади.

«Нам вдалося створити  комунікацію. Нас  слухають як людей, які можуть  професійно порадити, а не критикувати. Ми приходимо, щоб співпрацювати над вирішенням проблем!».

Пані Ольга Волкова ( м. Дніпро), розповіла про співпрацю з місцевими органами влади  у вирішенні питань доступності. Про важкий шлях, який пройшла організація у налагодженні цієї співпраці, про позитивні зрушення, які відбуваються в місті завдяки діяльності організації. Цікавим досвідом в роботи організації є проведення  навчання для пожежних частин  щодо супроводу осіб з інвалідністю.

Представниця НАІУ в Житомирській області пані Неля Ковалюк поділилася своїми  досвідом  забезпечення доступності для маломобільних груп в ЦНАПах в Житомирської області. Вона розповіла, як вдалося досягти змін і подолати певні бар’єри в наданні послуг для відвідувачів з інвалідністю. Цікава історія. «В одному з ЦНАпів  зміни на краще відбулися після того, як головний проєктувальник цього «офісу» мав змогу на власному досвіді подолати всі перешкоди, на які вказали, на інвалідному візку.

Розуміння та сприйняття питань доступності, як про це говорить Конвенція – це крок вперед для досягнення позитивного результату.  Вирішення питань доступності –це спільна робота всіх. Позитивний досвід громадських організацій  людей з інвалідністю – це вагомий внесок  у формування  правового суспільства.

Щоб не зупинятись на досягнення проект передбачає навчання, обмін досвідом з міжнародними партнерами  в питаннях доступності. Слідкуйте за інформацією на сайті НАІУ.

 Антоніна Курбатова, менеджерка проєкту

 

Інформація підготовлена/надається  в рамках Всеукраїнської програми Національне партнерство  – узгоджена доступність», що перемогла в конкурсі з визначення програм (проектів, заходів), розроблених громадськими об’єднаннями осіб з інвалідністю, для виконання (реалізації) яких надається фінансова підтримка за рахунок коштів державного бюджету.

  Категорія: