Вплив реформи охорони здоров’я на пацієнтів із інвалідністю, повністю залежних від сторонньої допомоги

19 Лютого 2013
Друкувати цю новину

Першого лютого 2013 р., у Вінниці відбулися прес-конференція та семінар «Результати громадського моніторингу реформи охорони здоров’я в частині врахування прав і потреб пацієнтів з інвалідністю». Ці заходи проводила Вінницька міська громадська організація допомоги дітям-людини з інвалідністюм з інтелектуальною недостатністю «Надія», в рамках закінчення реалізації проєкту «Моніторинг експерименту із впровадження Закону України про порядок реформування системи охорони здоров’я у Вінницькій, Дніпропетровській, Донецькій областях та місті Києві»,  що реалізовувався в межахспільної ініціативи Pact Inc., Міжнародного фонду «Відродження» та Фонду Східна Європа.

На прес-конференції були представлені результати моніторингу пілотного впровадження реформ системи охорони здоров’я у Вінницькому регіоні, точки зору його очікуваного впливу на три групи суспільства, які зазнають найбільших змін: законних представників пацієнтів із інвалідністю, повністю залежних від сторонньої допомоги, сімейних лікарів та управлінців у сфері охорони здоров’я первинної та середньої ланки, а також впливу пілотного реформування системи охорони здоров’я на доступ осіб з інвалідністю до державної допомоги.

Мета семінару – ознайомлення учасників з «Регіональним звітом опитування законних представників осіб з інвалідністю, сімейних лікарів та представників органів влади у Вінницькій області стосовно впровадження медичної реформи у Вінницькому регіоні», підготований ВМГО «Надія» в рамках проєкту.

Моніторинг здійснювався одночасно у Вінницькому, Донецькому, Дніпропетровському регіонах та місті Києві коаліцією вказаних громадських організацій в рамках проєкту «Моніторинг експерименту із впровадження Закону України про порядок реформування системи охорони  здоров’я у  Вінницькій, Дніпропетровській, Донецькій областях та місті Києві», що реалізовувався в межахспільної ініціативи Pact Inc., Міжнародного фонду «Відродження» та Фонду Східна Європа.

Мета громадського моніторингу – з’ясувати як експеримент із впровадження Закону України «Про порядок реформування системи охорони  здоров’я у  Вінницькій, Дніпропетровській, Донецькій областях та місті Києві» впливає на три групи людей: пацієнтів  з числа осіб з інвалідністю, залежних від сторонньої допомоги та їхніх законних представників, сімейних лікарів та управлінців у сфері охорони здоров’я первинної та середньої ланки.

Між організаціями коаліції було досягнуто домовленості про розподіл ролей партнерських НДО: ВГО «Коаліція» координує діяльність, узгоджує графіки, виконує основну аналітичну роботу та методичний супровід моніторингу і розробки нормативних актів, спільно з «Асоціацією сімейних лікарів» супроводжує їх узгодження та прийняття органами державного управління, сприяє виконанню діяльності у місті Києві, виконує заходи із інформування про хід та потенціал моніторингу, «Асоціація сімейних лікарів» здійснює методичний супровід моніторингу реформи в частині збору інформації від органів управління охорони здоровця та сімейних лікарів, виконує заходи із підвищення компетенції сімейних лікарів з питань реформ охорони здоров’я та їх очікуваного впливу на доступ осіб з інвалідністю до державної допомоги, регіональні НДО – ВМГО «Надія» (м. Вінниця), «Повір у себе» (Донецька обл.), «Ангел дитинства» (м. Дніпропетровськ) виконують моніторинг у своїх регіонах, сприяють підвищенню обізнаності стейкхолдерів щодо ходу та потенціалу моніторингу щодо впливу реформ охорони здоров’я на доступ до державної допомоги та про ефективну співпрацю с сімейними лікарями.

Експертами проєкту та членами нашої організації, протягом липня-листопада 2012 року  проведено опитування методом фокус-груп та глибинних інтерв’ю законних представників людей з інвалідністю, сімейних лікарів, керівників охорони здоров’я первинної ланки, представників керівного складу Департаменту праці та соціального захисту населення щодо  впливу медичної реформи на людей з інвалідністю. Всю зібрану інформацію було оброблено та об’єднано у загальний «Регіональний звіт опитування законних представників осіб з інвалідністю, сімейних лікарів та представників органів влади у Вінницький області стосовно впровадження медичної реформи у Вінницькому регіоні». У брошурі представлені результати моніторингу пілотного впровадження реформ системи охорони здоров’я у Вінницькому регіоні, точки зору його очікуваного впливу на три групи суспільства, які зазнають найбільших змін: законних представників пацієнтів із інвалідністю, повністю залежних від сторонньої допомоги, сімейних лікарів та управлінців у сфері охорони здоров’я первинної та середньої ланки, а також впливу пілотного реформування системи охорони здоров’я на доступ осіб з інвалідністю до державної допомоги.

Видання призначене для депутатів профільних комісій, органів регіональної та місцевої виконавчої влади, керівного складу системи охорони здоров’я, фахівців системи соціального захисту, науковців, недержавних організацій, законних представників осіб з інвалідністю, повністю залежних від сторонньої допомоги, всіх зацікавлених осіб.

Результати опитування мають велике значення для осіб з інвалідністю внаслідок розумової відсталості. Громадські організації, що представляють інтереси осіб з інтелектуальною недостатністю, підтверджуючи  доцільність і неухильність шляху реформування системи охорони здоров’я, сподіваються, що думки респондентів зацікавлять представників органів влади, які відповідають за стан охорони здоров’я перед суспільством, на національному, регіональному та місцевому рівнях та підштовхнуть їх на відповідні дії.

Ми щоденно боремося за те, щоб доля осіб з інвалідністю внаслідок розумової відсталості була кращою, а їх батьки та опікуни ніколи не залишалися сам на сам з тяжкими проблемами, які неминуче виникають при отриманні медичних послуг. Розуміючи складнощі перехідного періоду, хочеться, щоб родина відчувала спокій та впевненість на вільне життя у правовій державі,  де кожна людина з інвалідністю має бути соціально захищеною.

Колектив ВМГО “Надія»

  Категорія: