Урядова уповноважена з прав осіб з інвалідністю про освіту в умовах карантину

Урядова уповноважена з прав осіб з інвалідністю про освіту в умовах карантину
17 Липня 2020
Друкувати цю новину

Урядова уповноважена з прав осіб з інвалідністю про освіту в умовах карантину

Урядова уповноважена з прав осіб з інвалідністю Тетяна Баранцова вкрай стурбована питаннями освіти дітей з інвалідністю в умовах карантину. З цією метою вона зустрілась з громадськими активістами та батьками дітей з інвалідністю Луганської, Івано-Франківської, Чернівецької, Закарпатської, Київської та Житомирської областей. Спільними зусиллями учасники зустрічі намагались визначити основні перешкоди, з якими зіштовхнулись сім’ї учнів з інвалідністю навесні цього року щоб уникнути таких перешкод у майбутньому. Про результати цієї зустрічі вона розповіла на своїй сторінці у Фейсбуці.


“Вже за півтора місяці діти мають повернутись до школи. Наразі в суспільстві триває багато дискусій про те, як зробити дистанційне навчання, яке можливо доведеться відновити восени, більш ефективним та корисним для дітей.

Я, як Урядова уповноважена з прав осіб з інвалідністю, вкрай стурбована питаннями освіти дітей з інвалідністю в умовах карантину. З цією метою зустрілась з громадськими активістами та батьками діток з інвалідністю Луганської, Івано-Франківської, Чернівецької, Закарпатської, Київської та Житомирської областей.

Спільними зусиллями ми намагались визначити основні перешкоди, з якими зіштовхнулись сім’ї учнів з інвалідністю навесні цього року щоб уникнути таких перешкод у майбутньому.

Отже, відповідні перешкоди можна розділити на два блоки. Перший блок – загальні питання, з якими зіштовхувались й інші родини – відсутність сучасної техніки (комп’ютер, телефон, планшет) чи її недостатня кількість, як у дітей, так і у вчителів; поганий інтернет зв’язок чи його відсутність; неготовність вчителів працювати з дітьми дистанційно: «в понеділок класний керівник присилала по Viber завдання по всім предметам, а до п’ятниці ми мали надіслати виконані завдання. Іншої комунікації з нашими шкільними вчителями не було. Вони навіть не повідомляли результати перевірки виконаних завдань». На жаль, на думку батьків, така ситуація негативно впливала й на мотивацію дітей до навчання.

Другий блок – це перешкоди, з якими зіштовхнулись сім’ї дітей з особливими освітніми потребами. Наразі складно систематизувати ці перешкоди, проте про основні з них маю сказати кілька слів.

Для дітей з порушеннями слуху не були доступними уроки проекту «Всеукраїнська школа онлайн». Одна з мам розповіла, що під час всіх уроків мала бути разом з дитиною з порушеннями слуху та повторювати їй все те, що озвучувалось під час онлайн уроків.

Батьки дітей з ментальними порушеннями акцентували увагу на тому, що вони не мають навичок викладання різних предметів для своїх дітей, а вчителі з дітками фактично не займались. Окрім цього, такі діти важко сприймають своїх батьків у якості вчителів, а ще варто додати, що вдома відсутні різні додаткові пристосування для навчання, що ускладнило процес. Одна з громадських діячок зазначила: «нашим діткам важко сприймати вчителів, яких вони не знають. Для них важливо щоб їх навчали вчителі, які з ними працюють в школі. Вони їх краще сприймають».

Інша громадська діячка також звернула увагу на значне додаткове навантаження на батьків, які мали перебувати поруч з дітьми і під час онлайн уроків і під час виконання домашніх завдань. Одна з мам розповіла їй, що з її дитиною з інвалідністю під час уроків мав бути постійно брат, бо дитина самостійно не може натискати клавіши на клавіатурі.

Також сьогодні частково згадали й неготовність закладів вищої освіти створити умови для студентів з інвалідністю.

Наразі планую зібрати більше фактичної інформації щодо перешкод, з якими зіштовхнулись діти з інвалідністю та їхні сім’ї під час отримання освітніх послуг в умовах національного карантину. Після чого буду готувати відповідні пропозиції для спільної роботи з Міністерством освіти і науки України.

Урядова уповноважена з прав осіб з інвалідністю Тетяна Баранцова

  Категорія: