У Комітеті з питань охорони здоров‘я відбувся “круглий стіл” на тему: “Психіатрична допомога в Україні. Виклики сьогодення та шляхи реформування”

У Комітеті з питань охорони здоров‘я відбувся “круглий стіл” на тему: “Психіатрична допомога в Україні. Виклики сьогодення та шляхи реформування”
2 Листопада 2015
Друкувати цю новину

Під час заходу зазначалося, зокрема, що, за визначенням Всесвітньої організації охорони здоров’я, психічне здоров’я не є просто відсутність психічного розладу. Це стан благополуччя, при якому кожна людина може реалізувати свій власний потенціал, впоратися із життєвими стресами, продуктивно та плідно працювати, а також робити внесок у життя своєї спільноти. Сьогодні на частку психічних розладів припадає 12% глобального тягаря хвороб у всіх країнах світу, і переважно страждають від них люди молодого та середнього віку.

На даний час в Україні проживає понад 1,5 млн. осіб (1 млн. 690 тис.), які страждають на розлади психіки і поведінки, 254 тис. з них є людини з інвалідністюми внаслідок цієї патології.

За даними Міністерства оборони України, за 2014 рік та перше півріччя 2015 року потребували стаціонарної психіатричної допомоги понад 3 тис. військових, які брали участь у антитерористичній операції на Сході України, що становить 75,8% від загальної кількості психіатричних хворих. Однак, як свідчить міжнародний досвід і результати ряду досліджень, кількість учасників збройного конфлікту на Сході України, які потребуватимуть кваліфікованої психологічної та психіатричної допомоги, є значно більшою і може сягати 98 %.

Наголошувалося також, що протягом останнього часу через кризові явища в економіці та трагічні події на Сході Україні кількість відхилень у стані психічного здоров’я населення суттєво зросла насамперед за рахунок збільшення виникнення посттравматичних стресових розладів (ПТСР) як у військових, так і у цивільних осіб. Так, лише протягом 2014 року інвалідність внаслідок різного роду психічних розладів було встановлено понад 10 тис. осіб.

Учасники «круглого столу» відзначили, що зростання показників захворюваності та інвалідності населення внаслідок психічних і поведінкових розладів віддзеркалює недостатню ефективність роботи вітчизняної психіатричної служби, та наголошували на необхідності її реформування.

Під час «круглого столу» було обговорено напрацьовані за ініціативою Голови Комітету Ольги Богомолець законодавчі ініціативи щодо змін до Закону «Про психіатричну допомогу», які, за її словами, дозволять привести законодавство України з питань надання психіатричної допомоги населенню до європейських стандартів у цій сфері та суттєво підвищити рівень соціального і правового захисту громадян України, які мають розлади психіки та поведінки. Зокрема, зазначеними змінами пропонується ввести в національне законодавство нове поняття «охорона психічного здоров’я» та коло закладів, які здійснюватимуть діяльність з охорони психічного здоров’я, з метою дестигматизації сприйняття суспільством психіатричної допомоги. Також передбачено врегулювати низку проблемних питань, пов’язаних з проведенням психіатричного огляду особи без її усвідомленої згоди або без згоди її законного представника та госпіталізації до психіатричного закладу особи, визнаної недієздатною, на прохання або за згодою її опікуна.

За підсумками проведення «круглого столу» учасниками ухвалено Резолюцію з відповідними рекомендаціями органам державної влади щодо подальших кроків удосконалення вітчизняної психіатричної служби з урахуванням викликів сьогодення та реальних потреб населення у психологічний і психіатричній допомозі.

До участі у засіданні «круглого столу» було запрошено народних депутатів України, представників Адміністрації Президента України, Кабінету Міністрів України, Міністерства охорони здоров’я України, інших заінтересованих міністерств і відомств, Національної академії медичних наук України, Українського НДІ соціальної і судової психіатрії МОЗ України та інших науково-практичних установ, вищих медичних навчальних закладів, Бюро ВООЗ в Україні, а також провідних фахівців і науковців у сфері психіатрії, представників громадськості та ЗМІ.

Верховна Рада України

  Категорія: