Суми – мінус ще один бар’єр

Суми – мінус ще один бар’єр
10 Вересня 2020
Друкувати цю новину

Прикладом успішної співпраці громадськості, бізнесу і комунального підприємства можуть похвалитися Суми – тут уже користуються уперше створеним в Україні унікальним мобільним додатком для людей з інвалідністю. І це не формальний, а реальний крок у напрямку досягнення безбар’єрності – спільне досягнення людей.

Віднедавна Анатолій і Дар’я САССИ – подружжя слабозорих сумчан – стали, якщо можна так сказати, «мобільнішими». Власне, як і інші мешканці міста з порушеннями зору: допоміг поліпшити якість життя новий інклюзивний мобільний додаток у смартфоні. Він голосовими поясненнями підказує людині, де вона наразі перебуває; дозволяє прокласти піший маршрут до потрібної зупинки за допомогою GoogleMaps; обрати вид транспорту (тролейбус, автобус, чи маршрутне таксі) і відстежити його рух на маршруті. Уже в салоні звуковий сигнал додатку попередить пасажира про прибуття до місця призначення за 500 м і за 200 м від нього, це допоможе не проґавити зупинку.

Створив додаток, відгукнувшись на прохання Анатолія та Дар’ї, програміст Сергій СВІТАЙЛО, який уже впродовж не одного року плідно співпрацює з комунальним підприємством Сумської міської ради «Електроавтотранс» і, до речі, є розробником системи моніторингу громадського транспорту в місті Суми на основі GPS трекерів, встановлених у транспортних одиницях. Розвитком системи та мобільних застосунків він займається разом з братом Владиславом СВІТАЙЛОМ. Цього разу додаток було адаптовано саме для людей з порушеннями зору, і він є фактично новим продуктом.

З’ясувалося, втім, що застосунок стане в нагоді не лише слабозорим: завдяки великому контрастному шрифту на дисплеї ним зручно користуватися людям похилого віку, а також людям з порушенням корекції руху, як-от з діагнозом ДЦП.

– Керівництво КП СМР «Електроавтотранс» (тоді підприємство очолював Віталій ОДНОРОГ), пішло назустріч нашим побажанням щодо покращення доступності громадського транспорту для людей із порушеннями зору, – розповідає сумчанин і голова ГО «Ініціативи Слобожанщини» Анатолій Сасса. – А попрацювати в напрямку розробки інклюзивного додатку зголосився фахівець в галузі ІТ Сергій Світайло.

Нині «Електроавтотранс» продовжує політику підтримки соціально орієнтованих ініціатив. В.о. директора КП СМР «Електроавтотранс» Андрій НОВИК зазначає: «Інтерактивний додаток для людей з інвалідністю – це програма, де використовувався комплексний підхід, а саме – враховувалися пропозиції потенційних користувачів, консультації із нашими фахівцями та безпосередньо розробка. Як показала практика за понад 3 місяці використання, особливо популярний він у людей із порушеннями зору. А це означає, що тролейбуси та автобуси комунального підприємства КП СМР «Електроавтотранс» – доступні усім групам пасажирів без винятку. «Електроавтотранс» – соціальний перевізник №1 у м. Суми. Ми і надалі будемо робити усе від нас залежне, аби послуги перевезення у комунальному транспорті були якісними, доступними та зручними».

200820 02

Андрій Новик, в.о. директора КП СМР «Електроавтотранс»

Те, що користуватися транспортом стало зручніше, підтверджує і координаторка ГО «Ініціативи Слобожанщини» Дар’я Сасса, яка з дитинства є тотально незрячою. 

200820 03

Дар’я Сасса та Сергій Світайло

– Додаток повністю адаптовано для незрячих, – говорить вона, – є вбудована функція озвучування тексту на екрані. І це перевага порівняно з додатками, які орієнтуються лише на візуальне сприйняття. Сумчани, які мають інвалідність по зору, уже активно користуються програмою, це і зручно, і економія часу, і додаткова безпека. Щиро вдячні Сергію за його розробку!

Сам Сергій пояснює: взявся за цю справу, щоб допомогти людям з інвалідністю краще орієнтуватися у просторі; адже всі мають право на те, щоб вільно переміщатися. Зразу продумав, якими мають бути функції нового додатку, врахував побажання цільової групи.

Програма безкоштовна і зараз доступна у Google Play. Там ще існують версії для Полтави, Харкова, Дніпра. На тестуванні (і поки що не доступні у Google Play) версії для Миколаєва, Рівного. Нещодавно надали на тестування версію для Львова (там був подібний додаток, але не з такими можливостями). На черзі – Херсон, Запоріжжя.

– Спочатку в додатку для Сум я використовував власні дані про зупинки і маршрути, – розповідає Сергій Світайло. – Але потім, коли ним зацікавилися в інших містах – для універсальності перевів додаток на дані сайту компанії EasyWay (сайт eway.in.ua). Коли вони дізналися, для чого будуть використовуватися дані – позитивно поставилися до задуму і зараз надають доступ до даних будь-якого міста, яке є у них у базі. Компанія EasyWay збирає дані з моніторингу транспорту по різних містах (я їм передаю дані моніторингу по Сумах, Полтаві, Тростянця та Ніжина); обробляє на своїх серверах, складає прогнози прибуття транспорту в реальному часі і відображає на своєму сайті і додатку. Так само вони збирають і надають інформацію про зупинки і маршрути транспорту.

200820 04

Сергій Світайло

Сергій Світайло, інженер-системотехнік за освітою, зараз очолює приватне підприємство, яке займається розробкою різних електронних програм. За його участі, як ми уже згадували, з 2012 року розроблялася система моніторингу сумського міського транспорту на основі GPS-навігації; розпочалася робота з оснащення тролейбусів функцією автоматичного озвучування зупинок без участі водія – із закладеною можливістю розширення цієї функції до озвучення вуличного приїзду транспорту до зупинки (під’їжджаючи до зупинки, через зовнішній динамік тролейбуса автоматично повідомляється, куди транспорт прямує далі). Окрім того, система «підказує» водію, чи не відхиляється той від графіка руху, і водночас фіксує, як водій цього графіка дотримується.

Сергій – узагалі з тих людей, які приносять користь суспільству, своєму місту: зараз, наприклад, займається реконструкцією і удосконаленням механізму знаменитого Кота В Чоботях – одного з символів міста Суми, що прикрашає вхід до дитячого парку «Казка». Раніше Кіт умів вклонятися відвідувачам парку, і цим просто зачаровував, особливо дітей. Згодом механізм зносився, але Сергій обіцяє, що відновлений Кіт не тільки зможе знову кланятися (до того ж, і за бажанням будь-кого з відвідувачів – за благодійні пожертви), а й матиме очі, що світяться, новий дизайн.

200820 05

Кіт у чоботях. Одна з візитівок міста Суми

Не дивно, що подружжя Сассів і Сергій Світайло знайшли спільну мову: їх поєднує активна життєва позиція. Наприклад, переселенці з Донбасу Анатолій та Дар’я Сасси започаткували у Сумах громадську організацію «Ініціативи Слобожанщини»; добилися встановлення в обласному центрі перших звукових світлофорів: світлофорними об’єктами з пристроями звукового супроводу було обладнано чотири перехрестя в Сумах, щоб людям з порушеннями зору було легше і безпечніше перетинати вулицю у місцях з пожвавленим автомобільним рухом. А ще – зібрали унікальну аудіобібліотеку для незрячих, яка налічує понад 10 тисяч книг, в тому числі і відцифровані записи з бобін, які у радянські часи постачалися для УТОС, а зараз не використовуються. Наразі працюють над розширенням аудіобібліотеки шляхом озвучення і записування в електронному форматі класичних творів, творів сучасної літератури тощо. При цьому Анатолій ще й постійно та успішно бере участь у спортивних змаганнях, а Дар’я засобом мережі Інтернет та спеціальних комп’ютерних програм викладає українську мову й організовує онлайн-вистави. Попри діагноз, Анатолій і Дар’я не замкнулися у своєму світі, а навпаки, розширили його межі, допомагаючи таким, як самі, почуватися повноцінними у цьому житті. Адже в самих Сумах лише інвалідність по зору мають близько 400 людей…

200820 06

У добру путь

Останніми роками у нас багато говориться про безбар’єрність та інклюзивність – у контексті того, що усі люди, не залежно від стану здоров’я, мають рівні права на доступ до будь-яких послуг і таке інше. З огляду на це, приймаються законопроєкти і будуються нові пандуси. Щоправда, від прийняття чергового законопроєкту до його реалізації нерідко так само далеко, як і до того, щоб людина в інвалідному візку могла піднятися збудованим заради галочки пандусом. Тим не менше, слід віддати належне людям, які роблять у напрямку досягнення безбар’єрності хай невеликі, але реальні кроки. І тоді, як-от у Сумах, щоразу ще одним бар’єром стає менше.

Алла Акіменко, Суми

Джерело http://mediakolo.sumy.ua/change-the-world-together/903-sumy-minus-shche-odyn-barier.html?fbclid=IwAR3m46RWMVHYaAiB-TYXiih-jbj59BUebfLHCbnpwib40pZJa-a_QeJL88s

  Категорія: