18 листопада в Білій Церкві відбулося засідання «круглого столу» на тему: «Вирішення проблеми соціальної адаптації та інтеграції людей з інвалідністю у суспільство. Підвищення рівня свідомості суспільства щодо можливостей людей з інвалідністю. Формування відносин та співпраця між владою та громадськими організаціями людей з інвалідністю».
Питання є надзвичайно актуальними, адже на сьогодні кожна 18-та людина в Україні має інвалідність, у Білій Церкві проживає понад 12 тис. осіб з інвалідністю. Тож метою зустрічі було ознайомитися з наявними проблемами таких категорій осіб та виробити порядок дій щодо створення умов їх комфортного проживання в нашому місті.
Міський голова Геннадій Дикий наголосив, що у вирішенні проблем осіб з інвалідністю за взірець потрібно брати країни Європейського Союзу, де люди з інвалідністю вільно користуються громадських транспортом та об’єктами інфраструктури, є повністю інтегрованими в суспільство. І наше місто керується такими принципами, про що свідчать впроваджені протягом року зміни.
За словами міського голови, пріоритетним лишається відновлення покриття пішохідних зон міста – тротуарів та прибудинкових територій, відновлення яких у значному обсязі відбувалося в поточному році та заплановане на наступний. Ремонти проводилися з урахуванням потреб маломобільних груп населення – заниженням бордюрів, встановленням пандусів тощо.
Геннадій Дикий також наголосив, що в нових умовах перевезень враховано правило, відповідно до якого містом мають курсувати автобуси міського типу, тобто з низькою підлогою, двома широкими дверима, майданчиками для інвалідних візочків тощо.
«Такі вимоги викликають обурення у міських перевізників, але наша позиція чітка і ми визначаємо умови конкурсів, виходячи з потреб нашої громади, – наголосив міський голова.
Оксана Сахарова, керівник напряму «Якість життя» Агенції стратегічного розвитку Білої Церкви наголосила, що 03 листопада в нашому місті прийняли й затвердили Програму розвитку громадянського суспільства (головний розробник і координатор – Олег Турій), яка включає в себе також і роботу з людьми, що мають інвалідність. У свою чергу, керівник Агенції стратегічного розвитку Білої Церкви Назарій Атаманчук окреслив основні завдання Агенції стратегічного розвитку, зазначивши, що ця Програма прийнята з урахуванням всіх вимог Стратегії розвитку міста, і завдання Агенції полягає в тому, щоб реалізувати цю стратегію успішно, консолідувати зусилля за рахунок подібних зустрічей, запозичувати та впроваджувати успішний досвід щодо подолання піднятих проблемних питань – і не тільки український, але й закордонний.
Учасники «круглого столу» – керівники та представники громадських організацій міста, які опікуються людьми з інвалідністю різних нозологій, у своїх виступах наголошували, що рівень державного соціального захисту осіб з обмеженими можливостями є відображенням рівня розвитку суспільства в цілому. Зокрема, протягом останніх десятиріч відбулися суттєві зміни щодо ставлення до людей з інвалідністю, й основною з цих змін є визнання рівності людей з інвалідністю, право на їх повноцінне життя в суспільстві, а також соціальна інтеграція. Наприклад, якщо в минулому за основу бралося милосердне ставлення, то нині – визнання прав відповідно до Конвенції про права осіб з інвалідністю, яка була підписана в 2006 році, а в Україні була ратифікована та набрала чинності в 2009-2010 рр.
Також представники громадських організацій акцентували увагу на потребі долучатися до зустрічей, в тому числі засідань громадської ради, на яких обговорюється впровадження тих в місті чи інших важливих змін.
Слід зазначити, що члени Громадської ради при виконавчому комітеті міської ради не залучили організації, які опікуються людини з інвалідністюми на розширене засідання своїх Комітетів до обговорення питань транспорту, хоча покращення умов перевезень, в результаті транспортної реформи, є вкрай необхідними для цієї категорії білоцерківців.
Протягом зустрічі присутні зосередили увагу довкола обговорення таких питань, як робота комітету доступності, соціальний захист людей з інвалідністю, здобуття ними освіти, працевлаштування, забезпечення лікуванням та реабілітацією, створення доступного середовища для вільного пересування містом, зокрема користування громадським транспортом тощо.
З метою реалізації Стратегії-2025 в напрямках «якість життя», «громадянське суспільство», для соціалізації та соціальної інтеграції до активного громадського життя вразливих категорій населення, людей з обмеженими фізичними можливостями, учасники «круглого столу» вирішили:
Свої зауваження, побажання та пропозиції щодо соціалізації людей з особливими потребами всі бажаючі можуть надсилати до 25 листопада 2016 року в управління соціального захисту населення та до Агенції стратегічного розвитку – на електронну адресу: nazarii@bila-tserkva.org.ua
У заході взяв участь заступник міського голови Валерій Гнатюк, начальник управління освіти і науки Білоцерківської міської ради Юрій Петрик, керівники управлінь та відділів міської ради, представники місцевих ЗМІ.
Білоцерківська міська рада