У студії Альона Скрипко, національна координаторка програми «Батьки за раннє втручання» в Україні
Вікторія Єрмолаєва: Розкажіть що ж таке раннє втручання.
Альона Скрипко: Раннє втручання – це послуга, яка надається родині в якій народилася дитина з особливостями розвитку. Це комплексна система, що надає послуги відразу, як тільки родина дізналася про особливість дитини. Тут не йдеться про окремі корекційні заняття з одною дитиною в замкненому кабінеті чи лише про інформаційну допомогу батькам. Родині має допомагати команда спеціалістів. Так батьки швидше розуміють і приймають свою дитину. Послуги раннього втручання вже існують в Харкові, Львові, Одесі та Ужгороді.
Нею має опікуватися три міністерства: МОЗ, Міносвіти та Мінсоцполітики.
У деяких країнах раннє втручання охоплює період з 0 до 4 років, у деяких — з 0 до 6. З точки зору нейрофізіології головного мозку найкращим часом є час від 0 до 3 років.
Вікторія Єрмолаєва: Як відбувається процес створення команд?
Альона Скрипко: Наприклад, команди раннього втручання на Запоріжжі, у Дніпропетровській, Донецькій, Луганській та Харківській областях навчали за рахунок коштів ЮНІСЕФ. Навчали людей, які працюють саме в державних установах: будинках малюка, центрах реабілітації. Також вчились комплексні команди.
Історію команди Преображенської ОТГ на Запоріжжі ми називаємо історією успіху. Це про 5 молодих жінок: соціальний педагог, психолог, логопед, лікар і медична сестра ЛФК. Місцева влада підтримала їх. У дитячому садку виділили приміщення спеціально під центр раннього втручання, з місцевого бюджету до їхнього окладу доплачують за надання послуг раннього втручання.
Повну версію розмови слухайте на Громадському радіо за посиланням: https://hromadskeradio.org/programs/rankova-hvylya/shcho-take-posluga-rannogo-vtruchannya-poyasnyuye-koordynatorka-proektu
Громадське радіо