Раннє виявлення глаукоми – першочергова можливість запобігти сліпоті

Раннє виявлення глаукоми – першочергова можливість запобігти сліпоті
13 Березня 2015
Друкувати цю новину

okoГлаукома – важке, невиліковне офтальмологічне захворювання, спричинене атрофією зорового нерва, що при відсутності належного лікування призводить до цілковитої втрати зору. Трагізм захворювання – у високому ризиковому порозі для більшості людей та абсолютній безсимптомності появи хвороби. Саме тому, б’ючи на сполох, українські фахівці-офтальмологи підтримали ініціативу Всесвітньої Глаукомної Асоціації (WGA) та Всесвітньої Асоціації пацієнтів, що мають глаукому (WGPA), щоб проводити і в Україні щорічні заходи з нагоди Всесвітнього дня боротьби з глаукомою, спрямовані на поширення обізнаності населення щодо загроз глаукоми, раннього її виявлення та профілактики.

У цьому році за сприяння МОЗ України та кафедри офтальмології НМУ ім. О.О. Богомольця скринінги для усіх бажаючих та лекції для пацієнтів пройдуть за графіками в усіх районних поліклініках. Вимірювання внутрішньочного тиску – першочергова діагностична процедура таких обстежень, що дасть можливість говорити про імовірність та рівень захворювання, якщо таке є.

Про це йшлося під час брифінгу, що відбувся в Олександрівській клінічній лікарні м. Києва за участі головного позаштатного офтальмолога МОЗ України Оксани Вітовської, головного позаштатного офтальмолога ДОЗ м.Києва Олени Куриліної, завідуючої кафедрою офтальмології НМУ ім. О.О. Богомольця Зої Веселовської та завідуючого кафедрою офтальмології НМАПО ім. П.Л. Шупика Сергія Рикова.

За словами Зої Веселовської, до груп ризику належать в основному люди із серцево-судинними захворюваннями, вегето-судинною дистонією, цукровим діабетом, спадковою імовірністю глаукоми, ускладненнями від неконтрольованого лікування інших офтальмологічних захворювань.

«Повне вилікування глаукоми неможливе, проте основне завдання медиків – уповільнити процес загострення хвороби та сприяти якомога довшому збереженню зорових функцій людини, що можливе лише завдяки ранньому виявленню, підтримки балансу внутрішньоочного тиску та правильно обраному методу та процесу лікування», – зазначила вона.

Вчасне виявлення, на думку фахівців, має не лише медичні, але й соціально-економічні переваги: це можливість зупинитися на етапі дешевшого крапельного лікування (монотерапії), не вдаючись до хірургічного або лазерного втручань, що є більш дороговартісним.

З цією метою медики радять людям у віці старше 40 років регулярно обстежуватися в офтальмолога на предмет глаукоми навіть за відсутності симптоматики. Це залежить більшою мірою від рівня відповідальності самої людини за власне здоров’я, проте не останню роль тут має відігравати і первинна ланка медицини. «Роль сімейного лікаря – своєчасно виявити у пацієнта підозрілі симптоми (скарги на райдужні кола перед очима, затуманювання зору, часта зміна окулярів) та, спрямувавши до профільного спеціаліста, контролювати правильне виконання наданих спеціалістом рекомендацій», – зауважив Сергій Риков.

За його словами, МОЗ України розроблений протокол лікування глаукоми – «золотий стандарт» діагностики захворювання, що включає в себе алгоритм дій лікаря і алгоритм пацієнта, а також систему роботи та базову інвентаризацію глаукомних кабінетів.

Щорічно в Україні виявляється 18-20 тис. хворих на глаукому. Проте, незважаючи на високу поширеність, за словами головного позаштатного офтальмолога МОЗ України Оксани Вітовської, посилена пропагандистська робота держави, медиків, пацієнтських організацій та ЗМІ дозволила за останніх п’ять років значно знизити рівень первинної інвалідності по зору, а також кількість оперативних хірургічних втручань.

Урядовий портал

  Категорія: