Міністерством соціальної політики України розроблено проєкт Закону України «Про внесення зміни до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» щодо використання допомоги (коштів)».
Метою цього документу було визначення передумов для законодавчої регламентації питання здійснення через Пенсійний фонд України виплат допомоги (коштів) від урядів іноземних держав, міжнародних організацій, громадських об’єднань (організацій, спілок), а також міжнародної технічної допомоги для додаткових виплат особам, які досягли пенсійного віку.
Проблемою цього проєкту Закону України, на думку Національної Асамблеї людей з інвалідністю України, було залишення поза увагою отримувачів пенсії по інвалідності, чисельність яких становить 13,99 % від усього загалу пенсіонерів або 1,5 млн. людей з інвалідністю.
Позитивом стала підтримка Мінсоцполітики зазначеної пропозиції НАІУ, про що зазначено в листі Міністерства від 21 травня 2023 р. № 6506/0/2-23/56.
Проте за змістом зазначеного листа залишилося проблемним питання, пов’язане з відхиленням Міністерством пропозиції НАІУ щодо внесення аналогічних змін до законів України «Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю» та «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю».
Така позиція Мінсоцполітики несе в собі ризики, що міжнародна фінансова і технічна допомога спрямовуватимуться на додаткові виплати виключно для пенсіонерів, а понад 600 тис. соціально незахищених отримувачів державних соціальних допомог, з яких понад 500 тис. осіб з інвалідністю та дітей з інвалідністю, залишаться без додаткових виплат.
Внаслідок зазначеного, НАІУ поінформувала про зазначену ситуацію Офіс Президента України, Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля та Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Дмитра Лубінця.
Сподіваємося, що в результаті доопрацювання законопроєкту люди з інвалідністю врешті будуть враховані і зможуть розраховувати на додаткові виплати, вкрай необхідні їм для задоволення життєво необхідних потреб.