Поєднання теорії з виходом у поле

Поєднання теорії з виходом у поле
1 Червня 2021
Друкувати цю новину

19 та 20 травня 2021 року ПОГ «Ресурсний центр “Безбар’єрна Україна” ГС ВГО Національна Асамблея людей з інвалідністю України» був проведений дводенний навчально-практичний семінар «Доступність об’єктів навколишнього простору, будівель, транспорту, інфраструктури для маломобільних груп населення (МГН). Методика проведення обстеження з визначення стану доступності відповідних об’єктів» (2 дні, 15 годин).

Програма семінару складалася з двох частин: теоретичної та практичної.

Семінар провів Євгеній Свєт, який з 2004 року системно займається питаннями доступності: архітектурної, інженерно-транспортної, соціальної інфраструктури, доступності послуг для осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення. Він є розробником власної методології проведення обстеження щодо визначення доступності для МГН.

Учасники семінару детально опрацювали такі блоки питань:

  • Поняття «доступність», «інклюзивність», «універсальний дизайн».
  • Нормативна база України, що регламентує відповідні вимоги (станом на квітень 2021 року).
  • МГН: маломобільні групи населення. Термін «доступність для МГН». Загальна характеристика проблем, які виникають у МГН при переміщенні, орієнтуванні у просторі, отриманні інформації.
  • Основні критерії доступності для МГН. Універсальні ознаки доступності. Від доступності до універсального дизайну.
  • Засоби безпеки, орієнтування, отримання інформації при користуванні середовищем. Тактильні, візуальні.
  • Аудіопокажчики. Маячки, інформатори, світлофори.
  • Транспортна доступність.
  • Облаштування доступного середовища. Помилки та штучно створені бар’єри. «Конфлікт інтересів»: міфи та реалії.
  • Обстеження об’єктів щодо визначення стану доступності для МГН.
  • Методологія проведення обстеження.
  • Розробка відповідної документації.

Семінар мав на меті детально розкрити теоретичні та нормативно-правові засади здійснення таких обстежень і сформувати базові навички їх проведення. За результатом семінару і після відповідної практики навчені фахівці за договором із замовником зможуть самостійно визначати доступність об’єктів для МГН за низкою основних критеріїв і надавати рекомендації щодо усунення виявлених бар’єрів.
Одразу після проведення занять ми звернулися до учасників семінару з проханням про відгук і враження від спільної роботи. Наші студенти особливо відзначили саме практичну частину заняття і можливість взаємодії у колективі на об’єкті обстеження.

«Читати підручники, документи, постанови і т. д. можна скільки завгодно. Всі ми сприймемо по-своєму, і не факт, що правильно. А от послухати ту ж саму теорію від людини-практика, та ще й з наочними прикладами – дає кращий результат. Але суто теорія без практики мертва. А от поєднання її з реальним виходом “у поле” залишає більше результату».

Кіра

«Дуже хороше і позитивне подання матеріалу, дружньо налаштований колектив і загальне прагнення колективу робити цей світ кращим для усіх».

Олександр:

«Сподобалися підхід до проведення семінару, вмотивованість Євгенія та слухачів. Важливо – можливість обміну досвідом в рамках занять. Можливість застосувати почуте на практиці, на обстеженні».

Анастасія

«Виявилося, що я багато чого не знаю. Розкрили для мене питання про умови пересування для людей з порушенням зору, деякі нюанси щодо пересування людей на кріслі. І наразі я вже трохи більш досвідчена , ніж була. Дякую!».

Олена

«Семінар був чудовий, дуже практичний та багато прикладів у контексті України. Сподобалося поєднання теоретичного та практичного матеріалу, багато діалогу та корисних порад».

Дарина

«Проведений семінар мені дуже сподобався. Матеріал був поданий структуровано і в оптимальному обсязі для запам’ятовування. Це були два ефективних дні, коли теорію ми закріпили практикою, справді отримавши знання й навички, які залишаться з нами для подальшого використання. Дякую організаторам за можливість отримати новий досвід!».

Євгенія

Навчання фахівців у галузі доступності на систематичній основі – один з пріоритетів роботи ПОГ «Ресурсний центр «Безбар’єрна Україна». Вже багато років фахівці РЦБУ проводять навчальні семінари та тренінги для замовників з різних установ та організацій. Тому ми з власного досвіду та практики роботи знаємо, наскільки високим зараз є суспільний запит на таких фахівців, які можуть самостійно і правильно, спираючись на нормативну базу України, визначати реальний стан справ на тому чи іншому об’єкті з точки зору його доступності для МГН, в тому числі для людей з інвалідністю. Підготовка таких фахівців в Україні є надзвичайно перспективним напрямом роботи.

Ви завжди можете звернутися до фахівців ПОГ Ресурсний центр «Безбар’єрна Україна» щодо організації та проведення семінарів та тренінгів, які стосуються доступності об’єктів для МГН, в тому числі для осіб з інвалідністю.

Джерело

  Категорія: