Національна Асамблея людей з інвалідністю України, відповідно до листа Міністерства соціальної політики України, розглянула проєкт Закону України «Про внесення змін до пункту 6 розділу XV «Прикінцеві положення»» Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” та погоджує його без зауважень.
Одночасно, звертаємо увагу, що стаття 28 Конвенції ООН про права осіб з інвалідністю (далі – Конвенція) зобов’язує нашу державу вживати належних заходів для забезпечення та заохочення реалізації людям з інвалідністю права на достатній життєвий рівень для них самих та їхніх сімей і на безперервне поліпшення умов життя без дискримінації за ознакою інвалідності, у тому числі шляхом забезпечення їм доступу до пенсійних допомог, до допомоги з боку держави (у тому числі, фінансової), до програм соціального захисту й програм скорочення масштабів зубожіння.
Комітет ООН з прав осіб з інвалідністю (далі – Комітет ООН) ще в 2015 році під час захисту первинного звіту України про виконання Конвенції та в заключних зауваженнях за результатами звітування критично оцінив зусилля національних органів у цьому напрямку.
Зокрема, Комітет ООН, розуміючи труднощі, зумовлені для України триваючим конфліктом, із занепокоєнням відзначив, що пенсії по інвалідності в Україні є надзвичайно низькими і недостатніми для задоволення основних потреб людини, у тому числі харчування, медичних та соціальних потреб.
При цьому Комітет ООН закликав нашу державу переглянути свої бюджетні асигнування та підвищити пенсії по інвалідності для того, щоб забезпечити людям з інвалідністю достатній життєвий рівень.
Сподіваємось, що питання підвищення пенсій особам з інвалідністю буде розглянуто Міністерством соціальної політики вже у 2019 році.
Також погоджуємо без зауважень проєкт постанови Кабінету Міністрів України “Про затвердження порядків з питань зарахування періодів служби до страхового стажу та подання відсутніх у Державному реєстрі загальнообов’язкового державного соціального страхування відомостей про грошове забезпечення та сплату страхових внесків військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб начальницького і рядового складу, поліцейських”).
Проєкт наказу МОН «Про затвердження Порядку зарахування, відрахування та переведення вихованців до державних та комунальних закладів освіти для здобуття дошкільної освіти». Порядок визначає механізми зарахування дітей до закладів освіти для здобуття дошкільної освіти (крім будинків дитини та закладів дошкільної освіти (дитячих будинків) інтернатного типу), відрахування вихованців із закладів освіти та їх переведення з одного закладу освіти (групи) до іншого (іншої). Погоджуємо без зауважень.