Нардепи хочуть забезпечити книжками людей з вадами зору

Нардепи хочуть забезпечити книжками людей з вадами зору
30 Липня 2015
Друкувати цю новину

brajlУ авторів не питатимуть дозволу для адаптації їх творів для сліпих

Без згоди автора (чи іншої особи, яка має авторське право), але з обов’язковим зазначенням імені автора і джерела запозичення, допускається адаптація існуючих і створюваних аудіовізуальних творів для сліпих, осіб з порушеннями зору і хворих на дислексію шляхом застосування аудіодискрипції (тифлокоментування).

З такими пропозиціями виступила група народних депутатів, зокрема Л.Гриневич, Л.Денісова, Ю. – Б. Шухевич, М.Княжицький та О.Третьяков, зареєструвавши законопроєкт №2368а “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розширення доступу сліпих, осіб з порушеннями зору і хворих на дислексію до виданих творів у спеціальному форматі”.

Автори проєкту також планують, що без згоди автора допускається видання та відтворення випущених у світ творів рельєфно-крапковим шрифтом для сліпих та аудіотворів (аудіодокументів, аудіокниг) з нанесенням спеціального цифрового формату, розмітки для зручної навігації для сліпих, осіб з порушеннями зору і хворих на дислексію. Вище вказані виключення обгрунтовуються необхідністю розповсюдження цих видань між інвалідами та поповненням бібліотечних фондів, центрів реабілітації, підприємств, де працюють інваліди по зору, і не стосуються випадків прямого чи опосередкованого використання цих творів з комерційною метою.

Зауважимо, проєкт передбачає надання державної підтримки видавництвам, що випускають аудійовані у спеціальному цифровому форматі для сліпих, осіб з порушеннями зору і хворих на дислексію або надрукованих рельєфно-крапковим шрифтом для сліпих, шляхом надання пільг щодо сплати податків та зборів. Яких саме – не уточнюється.

Окрім того, кілька нових обов’язків можуть чекати і на державу, зокрема:

  • забезпечення впровадження дієвої системи електронного книгокористування та обігу через бібліотеки;
  • розвиток вітчизняного напрямку з формування та упорядкування електронних книг, каталогів, баз даних;
  • створення умов та координування діяльності з функціонування електронних бібліотек, у тому числі у спеціальному цифровому форматі для сліпих, осіб з порушеннями зору і хворих на дислексію.

Депутати відзначають, що запровадження цього проєкту не потребуватиме коштів із держбюджету.

Закон і Бізнес

  Категорія: