Медзакупівлі – на паузі: як виживають тяжкохворі без держпідтримки та що на це кажуть у МОЗ

Медзакупівлі – на паузі: як виживають тяжкохворі без держпідтримки та що на це кажуть у МОЗ
16 Липня 2020
Друкувати цю новину

Медзакупівлі – на паузі: як виживають тяжкохворі без держпідтримки та що на це кажуть у МОЗ

Мільйон тяжкохворих у зоні ризику можуть опинитися вже восени – таке побоювання ще на початку року озвучувала низка пацієнтських організацій

Уже рік як Андрію Шелудьку поставили діагноз торсійна дистонія. У нього постійно судомить м’язи, тому чоловік важко пересувається і лише власною квартирою. Щодня хвороба прогресує. А допомогти йому може імплантація нейростимулятора. Це спеціальна система для глибокої стимуляції мозку.

“Ходити я не можу нормально. Мене швидко починає скручувати. Люди на мене увагу звертають. Мені так незручно. Сильно скручує шию. Коли відволікся, трохи пройдуся. Потім знову лежу. Їсти за столом я не можу. Ось цей стимулятор, він найбільше підійде, щоб я хоч міг собі рівень життя трохи покращити. А так я день в день мучуся. Таблетки п’ю – вони важкі. Звикання йде до таблеток”, – каже Андрій Шолудько.

Самопочуттям Андрія стурбоване об’єднання хворих на торсійну дистонію. Закупити спеціальні системи хоча б для тих, хто в критичній ситуації, вимагають від Міністерства охорони здоров’я. Адже нейростимулятори дороговартісні і затверджені програмою МОЗ як безплатні. Але взимку закупівельний процес відомство не запустило. А тому влітку медичні вироби до тяжкохворих за кошти 2020-го року не надійшли.

“Зараз є два закупники цього року – це державне підприємство Медичні закупівлі та Міжнародні організації. МОЗ дуже інертне зараз. Дуже повільно працює і навіть міжнародні організації, які мають закуповувати ліки цього року, вони навіть не вибрані. Між ними не розподілили програми. З ними ніхто не підписав договори. Їм ніхто не переказував кошти. Ясно, що вони нічого не роблять”, – наголосила виконавча директорка громадської організації “Пацієнти України” Інна Іваненко.

У МОЗу 38 напрямків, за якими мають тяжкохворим пацієнтам безоплатно надавати ліки та медтовари. Цього року відомство передбачило на свою бюджетну програму 10 мільярдів гривень. Але для старту закупівель тут погодили документи лише в червні.

Спочатку у МОЗі в затягуванні закупівельного процесу звинувачували попередників. Нині заявляють: державне підприємство “Медичні закупівлі” надсилає не ті документи.

“Державне підприємство “Медичні закупівлі” листами надсилає технічні якісні характеристики замість ліків і медичних виробів, води, канцтоварів та предметів, що взагалі не стосується централізованих закупівель ліків”, – зауважує заступниця голови МОЗ Світлана Шаталова.

У державному підприємстві “Медичні закупівлі” закиди МОЗу відкидають. Водночас пояснюють: у червні встигли розпочати закупівлю лише за двома напрямками – дитяча та доросла онкології. А далі набула чинності постанова Кабміну, яка закупівельний процес лише заблокувала.

“Набули чинності зміни до 208 постанови. Вони ухвалили такі зміни до постанови, що дійсно ми маємо з ними узгоджувати все. У тому числі воду, канцтовари, папір. Звучить абсолютно по-дурному. Але так воно працює станом на зараз. А точніше – не працює”, – зауважує гендиректор “Медичні закупівлі” Арсен Жумаділов.

Цю постанову Держпідприємство оскаржує в суді. Водночас від МОЗу чекає відповіді щодо запитів на погодження 198 позицій. Після чого зможуть продовжити закупівлю. Тим часом, не дочекався ліків від держави і купив самостійно фонд, що опікується ВІЛ/СНІД позитивними. Щоби не зірвати лікування, препаратами антиретровірусної терапії пацієнтів забезпечили на пів року.

“Ми витратили і залучили понад 170 млн і поставили більш ніж 1 млн 200 тисяч упаковок медикаментів У цьому році. Тобто ми одну програму на 6 місяців повністю компенсували того, чого держава не купила і не поставило. Але в даній нозології добре, що є ми, міжнародна допомога, що є донори європейські та американські, які допомагають Україні”, – каже голова благодійної організації “100% життя” Дмитро Шерембей.

“5 канал” звернувся до чиновників МОЗу із запитом, аби розтлумачили і щодо залишків медпрепаратів, і щодо старту закупівельного процесу в міжнародних організаціях. На момент виходу матеріалу в ефір відповіді – немає.

Евеліна Михайленко, Іван Довганик, “5 канал

  Категорія: