Доступні ліки

Доступні ліки
5 Травня 2021
Друкувати цю новину

Програму реімбурсації “Доступні ліки” та про проєкт постанови щодо реімбурсації інсулінів, який зараз на громадському обговоренні. Пресбрифінг НСЗУ 26.04.21.

Програма реімбурсації працює на амбулаторному рівні і дозволяє зробити лікування хронічних захворювань більш доступним. Адже пацієнтам, які через свій стан здоров’я потребують постійного прийому певних ліків, держава компенсує витрати на лікарські засоби.

З початку цього року за програмою “Доступні ліки” лікарі виписали 4,5 млн рецептів. 83% з них уже погашені, тобто пацієнти отримали необхідні їм ліки за електронним рецептом.

З початку 2021 року до програми вперше приєдналися більше ніж 261 тис пацієнтів. А загалом електронні рецепти на “Доступні ліки” отримують 2 млн 800 тис пацієнтів.

“Доступні ліки” відпускають 1163 аптечних закладів. І загалом це 9,5 тис місць відпуску по всій країні.

У межах цієї програми держава відшкодовує вартість ліків від серцево-судинних захворювань, бронхіальної астми та цукрового діабету ІІ типу. У лютому цього року до програми також додали лікарські засоби для  первинної і вторинної профілактики. Йдеться про пацієнтів, які перенесли інфаркт та інсульт.

З 1 липня НСЗУ адмініструватиме програму реімбурсації лікарських засобів для лікування цукрового та нецукрового діабету. Мова йде про інсуліни та десмопресин.

Для цього в Програму медичних гарантій необхідно внести зміни до чинних нормативно-правових актів. НСЗУ провела численні зустрічі з усіма зацікавленими сторонами щодо адміністрування програми реімбурсації препаратів інсуліну. При підготовці нормативно-правових актів відбулася серія зустрічей експертів МОЗ та НСЗУ з  провідними українськими фахівцями з ендокринології, пацієнтськими організаціями, виробниками, аптечним бізнесом.

Ми врахували ряд пропозицій та узгодили їх з іншими органами влади. І зараз постанова щодо реімбурсації інсулінів під адмініструванням НСЗУ знаходиться на громадському обговоренні. Тож у представників усіх зацікавлених сторін є можливість подати свої пропозиції.

Проєкт постанови “Про реімбурсацію лікарських засобів за Програмою державних гарантій медичного обслуговування населення” оприлюднили  на сайті МОЗ 16 квітня https://cutt.ly/Jv4eyAh. Зауваження та пропозиції приймаються впродовж 15 календарних днів – до 1 травня.

Проєкт постанови передбачає поєднання в одному нормативно-правовому документі весь механізм реімбурсації. А також вносить зміни у реімбурсацію інсулінів, які з 1 липня переходять під адміністрування НСЗУ. За напрямком реімбурсації лікарських засобів для інших захворювань зміни не вносяться.

Щодо реімбурсації інсулінів, вносяться зміни щодо категорій відшкодування, порядку розрахунку граничних оптово-відпускних цін, маршруту пацієнта.

Новий реєстр граничних оптово-відпускних цін на лікарські засоби сформують та оприлюднять до 19 травня 2021 року.

Зараз фінансування програми відшкодування вартості інсулінів відбувається за субвенцією. Її розмір є недостатнім для забезпечення 100% потреби пацієнтів з цукровим діабетом. Через це місцеві бюджети змушені дофінансовувати програму. Різна спроможність громад спричиняє ризики неможливості забезпечити пацієнтів препаратами в деяких областях.

З другого півріччя, відколи НСЗУ почне адмініструвати програму реімбурсації інсулінів, бюджет на забезпечення інсулінами збільшений – до понад мільярда гривень на 6 місяців. Цього достатньо, щоб забезпечити всіх пацієнтів гарантованим інсуліном згідно з визначеними категоріями.

Національна служба здоров’я стане єдиним платником за програмою. Усі учасники процесу користуватимуться тими перевагами, які надає єдиний платник, як це зараз відбувається з “Доступними ліками”. Інсулін пацієнти зможуть отримувати безоплатно або з доплатою – за електронним рецептом.

Також цього року особи з розладами психіки та поведінки, а також пацієнти з епілепсією, зможуть отримувати ліки у рамках програми реімбурсації безоплатно або з незначною доплатою. Це стосується лікування в амбулаторних умовах. Старт цього етапу програми запланований на 1 жовтня 2021 року.

Джерело https://www.facebook.com/nszu.ukr/posts/1098161107328972

  Категорія: