Незрячі вийшли на вулиці, аби їх побачили. Дніпропетровські сліпі протестують, бо не хочуть втратити роботу. Урядовці позбавили їхнє підприємство гарантованих законом пільг. І нині воно на межі закриття. Загалом по Україні втратити заробітки можуть тисячі незрячих.
Пан Павло в цех прийшов, коли йому було 16. За верстатом працює й понині. Він від народження нічого не бачить. Тож єдину роботу, яку міг знайти, йому надали на підприємстві товариства незрячих. Він виробляє деталі для залізниці.
«Инвалиду по зрению особенно, куда можно пойти? Никуда, никто не берет. Пойти некуда. Если закроется предприятие – будем дома сидеть. Такая ситуация просто шокирует», – каже Павло Фролов, працівник Дніпропетровського підприємства УТОС.
Закриття підприємства для родини Павла – справжня трагедія. Нині він єдиний годувальник. Його дружина Алла, також інвалід зору, в декретній відпустці доглядає їхнього первістка. Новонародженому Артемові щойно виповнився рік.
Якщо Павло втратить роботу, єдиним джерелом існування для родини буде його пенсія – 1300 гривень. Така сама ситуація спіткає понад сотню людей.
«Если я, допустим, могу пойти взять метлу и подметать, то моему мужу даже этого никак сделать будет. Он ее просто не увидит!» – каже дружина Алла Фролова.
Усе розпочалося ще в березні, розповідає директор виробництва. За наказом уряду орган, що регулював пільги для підприємств УТОСу, ліквідували. А нового так і не затвердили. Через бюрократичну тяганину щомісячні збитки сягнули 200 тисяч гривень.
«Не вступила в силу Постанова Кабинета Министров, которая принята была 17.07. Ее до сих пор не могут подписать. Это предприятие у нас могут забрать», – пояснює Сергій Кіт, заступник голови правління асоціації підприємців та працюючих інвалідів України.
Підприємство на межі банкрутства, жаліється директор. Грошей ледь стає на заробітну плату. Аби привернути увагу до своїх негараздів, працівники влаштували акцію протесту. На годину в цеху вимкнули всі верстати.
«Это трагедия очень большая, если инвалидов оставят без работы. И дело в том, что инвалиды не просят помощи: мы сами заработаем, вы только не мешайте нам заработать!», – вимагає Лідія Федякова, працівник Дніпропетровського підприємства УТОС.
Вони налаштовані боротися до останку. Бо вижити на пенсію з інвалідності дуже складно. Лише на цьому підприємстві роботу можуть втратити 140 працівників, а в масштабах України це ледь не 20 тисяч інвалідів. Якщо їх не почують, мітингуючі планують рушити до столиці.
СТБ-Вікна + Відео