Раннє втручання – допомога дітям та зміцнення потенціалу сім’ї

Раннє втручання – допомога дітям та зміцнення потенціалу сім’ї
27 Квітня 2022
Друкувати цю новину

Розвиток дитини не зупиняється під час воєнного стану. Наші діти продовжують рости, та розвиватися. Важливий момент для дитини – це контакт з батьками, особливо в тяжкі часи. Навіть, якщо поведінка дитини здається звичайною, перебування на руках у батьків заспокоює дитину та надає впевненості, знижує інтенсивність стресу, допомагає відновитись та почати знову досліджувати та пізнавати навколишній світ, навіть якщо він обмежений.       

У надзвичайно складних умовах для України, в умовах воєнного стану, продовжується робота щодо надання послуги раннього втручання для сімей з дітьми, які мають порушення розвитку або в яких існує ризик отримання таких порушень, на місцевому рівні.

Допомогти дитині з порушенням розвитку або з ризиком виникнення таких порушень адаптуватися й поліпшити якість життя всієї сім’ї – основне завдання фахівців команди раннього втручання.

Команда Благодійного Фонду «Інститут раннього втручання» продовжує надавати послугу сім’ям з дітьми, які мають порушення розвитку або у яких існує ризик отримання таких порушень,  онлайн!

Фахівці команди на цей час знаходяться в різних регіонах Україні та за кордоном. Такі сім’ї також виїхали із Харкова та перебувають в Україні та за кордоном.

Незважаючи на це, надання послуги раннього втручання продовжується. Зараз послугу раннього втручання онлайн  відповідно до індивідуальних сімейних планів раннього втручання отримують 10 сімей.

Фахівці взяли участь у  двох вебінарах, які було організовано фахівцями з Нідерландів, де було поінформовано професійну спільноту про реальність війни, та представлено послугу раннього втручання, її можливості щодо підтримки сімей у воєнному стану та перспектив розвитку: https://www.imhnederland.nl/trauma-informed-care/

Продовжує роботу Центр раннього втручання комунального некомерційного підприємства «Дитяча міська поліклініка № 6» Одеської міської ради.  На сьогоднішній день у Центрі, не дивлячись на військову агресію Російської Федерації, отримують послугу 47 сімей, з них:

–  25 сімей знаходяться у місті Одеса та Одеській області;

–  22 сім’ї знаходяться за кордоном;

–  у листі очікування знаходяться ще 5 сімей.

З початку введення воєнного стану фахівці Центру раннього втручання надають психологічну допомогу та підтримку сім’ям з дітьми, які мають порушення розвитку або у яких існує ризик отримання таких порушень, а також проводять  із такими сім’ями зустрічі відповідно до індивідуальних сімейних планів раннього втручання.

Водночас, для таких сімей  фахівцями із соціальної роботи проводяться консультації із соціальних питань та маршрутів евакуації, отримання гуманітарної допомоги в умовах воєнного стану.

Центром, у партнерстві із громадською  організацією «Здорове суспільство», було проаналізовано потребу у матеріальній гуманітарній допомозі сім’ям, які отримують послугу раннього втручання i організовано щотижневе забезпечення таких сімей дитячим харчуванням, гігієнічними засобами.

Фахівцями Центру раннього втручання організовано онлайн-групу підтримки батьків, яка проводить свою роботу щосереди о 20.00. Водночас, почала працювати онлайн-група підтримки фахівців раннього втручання за підтримки міжнародних експертів Європейської асоціації раннього втручання Eurlyid. Зустрічі проводяться один раз на два тижні.

 

Команда фахівців раннього втручання Комунального закладу «Центр комплексної реабілітації для осіб з інвалідністю «Мальва» ДОР» міста Дніпро відновила свою роботу з 01.04.2022 року.

Послугу раннього втручання онлайн отримують 11 сімей, з них 3 сім’ї перебувають за кордоном.

Фахівці Центру раннього втручання надають психологічну допомогу та підтримку сім’ям з дітьми, які мають порушення розвитку або у яких існує ризик отримання таких порушень, а також проводять  із такими сім’ями консультації з питань адаптації до нового місця перебування, зняття гострого стресу та підтримки психо-емоційного стану дорослих та дітей. Також фахівці раннього втручання активно залучаються до волонтерської діяльності з метою надання допомоги сім’ям з дітьми.

Команда фахівців раннього втручання Центру продовжує приймати участь у супервізіях, які проводяться онлайн Методичним центром раннього втручання комунальної установи «Центр методичної роботи та соціальних виплат» департаменту сімейної політики Одеської обласної ради та у семінарах, тренінгах, вебінарах з питань психологічної допомоги людям, які зазнали сексуального насилля, надання послуги раннього втручання в умовах воєнного стану, надання психологічної допомоги дітям, які втратили рідних на війні.

Фахівці Центру раннього втручання комунального закладу освіти «Криворізький спеціальний багатопрофільний навчально-реабілітаційний центр 1 «ДОР» Дніпропетровської області продовжують свою роботу та надають послугу раннього втручання онлайн.

Станом на 14.04.2022 рік послугу раннього втручання отримують 24 сім’ї (отримували 31 сім’я).

Комунальне некомерційне підприємство «Краматорський будинок дитини «Антошка» станом на 24.02.22 було евакуйовано. Послугу раннього втручання отримували  5 сімей, у тому числі за допомогою онлайн зв’язку. Усі родини виїхали з   міста Краматорськ та є внутрішньо переміщеними особами. Наразі, вивчається питання можливості продовження роботи щодо надання послуги раннього втручання.

Продовжується проведення навчань та проведення супервізій для команд раннього втручання Методичним центром раннього втручання комунальної установи «Центр методичної роботи та соціальних виплат» департаменту сімейної політики Одеської обласної ради.

Методичним центром за підтримки міжнародних експертів Європейської асоціації раннього втручання Eurlyid проведено (10.04.22) групу підтримки фахівців раннього втручання Одеської області.

Організовано щотижневу зустріч (13.04.2022) фахівців раннього втручання Одеської області із експертами Фонду ARQ-foundation з метою отримання знань та навичок роботи з травмою у ранньому віці.

Водночас Методичним центром проведено:

  • групу підтримки батьків у послузі раннього втручання. Додатково фахівцем із соціальної роботи поінформовано батьків про отримання соціальних послуг та виплат / допомог у період воєнного стану;
  • супервізію для команд раннього втручання Одеської області;
  • презентацію на тему: «Створення послуги раннього втручання в територіальних громадах» для фахівців Одеської та Тернопільської областей;
  • 9 онлайн зустрічей із сім’ями з дітьми, які мають порушення розвитку або у яких існує ризик отримання таких порушень.

Крім того,  Методичним центром прийнято участь у семінарах, вебінарах, конференціях, організованих міжнародними партнерами.

Інформування про роботу центрів раннього втручання у період воєнного стану буде продовжено.

 

ДОВІДКОВО:  

Станом на 01.01.2022 послугу раннього втручання надавало 39 закладів різного відомчого підпорядкування (Міністерства соціальної політики України, Міністерства охорони здоров’я України, Міністерства освіти і науки України) та недержавна організація. Кількість отримувачів послуги раннього втручання становила майже 6 тис. сімей з дітьми.

Міністерством соціальної політики України продовжено роботу щодо розроблення Закону України „Про раннє втручання”, зокрема проводяться  робочі зустрічі з експертами щодо відпрацювання окремих положень законопроекту, в тому числі щодо надання послуги раннього втручання у разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану.

Джерело

  Категорія: