Кабінет Міністрів України на своєму засіданні схвалив проєкт Закону „Про внесення змін до деяких законів України щодо створення сприятливих умов для працевлаштування осіб з інвалідністю”.
„Це євроінтеграційний законопроєкт, який унормує в державі загальну систему рівного ставлення до осіб з інвалідністю у сфері зайнятості та професійної діяльності”, – зазначила Міністр соціальної політики Марина Лазебна.
Діючі норми Закону України „Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні”, як доведено на практиці, є недостатньо ефективними, зокрема в частині відсутності мотивації роботодавців працевлаштовувати осіб з інвалідністю.
Досвід успішних країн Європейського Союзу, в яких діє система квотування робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю, доводить, що головним чинником має бути, в першу чергу, стимулюючий підхід для роботодавців.
У зв’язку з цим комплексні законодавчі ініціативи спрямовані на впровадження:
– альтернативного способу виконання встановленого законодавством нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю;
– диференційованого підходу щодо працевлаштування осіб з важкою формою інвалідності;
– електронної форми звіту про працевлаштування осіб з інвалідністю;
– механізмів працевлаштування осіб з інвалідністю на посадах в органах державної влади та місцевого самоврядування;
– створення рівних умов для усіх роботодавців в частині відповідальності за порушення законодавства у сфері працевлаштування осіб з інвалідністю;
– інші заходи щодо реалізації ефективних, сучасних та гнучких механізмів з працевлаштування осіб з інвалідністю, у тому числі в частині дерегуляції процесів, забезпечення універсального дизайну та розумного пристосування, стимулювання роботодавців з метою створення робочих місць, а також підвищення рівня відповідальності у разі невиконання встановленої квоти.
Таким чином пропонується осучаснити норми законодавства України щодо соціальної захищеності осіб з інвалідністю, створивши сприятливі умови, що враховуватимуть інтереси як осіб з інвалідністю, так і роботодавців.
Дотримання балансу інтересів заінтересованих сторін у зазначеній сфері забезпечить позитивний ефект із збільшення рівня працевлаштування осіб з інвалідністю.
Секретаріатом НАІУ взято активну участь у опрацюванні законопроекту, попередньо проведено низьку заходів.
За результатами детального та грунтовного обговорення із представниками регіональних громадських організацій осіб з інвалідністю на платформі ZOOM, розробнику, а саме Мінсоцполітики НАІУ в межах компетенції було надано пропозиції та застереження. В цілому законопроєкт підтримано. Робота триває.