Національна Асамблея інвалідів України в рамках реалізації Міжнародного проєкту «Знати та вміти – щоб діяти», за підтримки Фонду прав інвалідів (США), провела 5-6 квітня 2011 року в м. Києві Всеукраїнський навчально-інформаційний семінар «Моніторинг прав людей з інвалідністю» для представників громадських організацій інвалідів та правозахисних організацій.
Цей семінар є одним із заходів, який проводить Національна Асамблея інвалідів України в партнерстві з іншими організаціями з підготовці до написання альтернативного звіту до Комітету ООН з прав інвалідів.
16 грудня 2009 року Україна ратифікувала Конвенцію ООН про права інвалідів (КПІ) та Факультативний протокол до неї.
Ратифікувавши Конвенцію, уряд взяв на себе зобов’язання забезпечити виконання всіх її положень та згідно терміну звітувати перед Комітетом ООН з прав інвалідів про результати, прогрес, досягнутий у справі забезпечення прав людей з інвалідністю в Україні (2012 рік).
Підготовка звіту урядом це не тільки виконання своїх міжнародних зобов’язань, але й можливість оцінки реального стану речей в сфері захисту прав людей з інвалідністю в нашій країні.
Звіт, який готується державою, також може виконувати ще одну важливу позитивну функцію – стати інструментом підтримки дискусії та інтересу щодо прав людей з інвалідністю у суспільстві з певною періодичністю (спочатку 2 роки, а потім 4).
Сьогодні Національна Асамблея інвалідів України та інші громадські організації, правозахисні організації занепокоєні тим, що уряд України може сприймати Конвенцію ООН про права інвалідів, тільки як «заяву про наміри» і підійти до підготовки Звіту формально – коли зібрану інформацію від міністерств та відомств державні службовці зведуть у єдиний документ без активного обговорення, консультацій з громадськими організаціями інвалідів щодо висвітленої там інформації.
Звичайно, формально звітування до Комітету ООН з прав інвалідів є обов’язком влади, насправді, запровадження і моніторинг КПІ є відповідальністю, яку ми всі поділяємо. Громадські організації згідно ст. 33 КПІ є активними учасниками процесу моніторингу та підготовки альтернативного звіту до Комітету ООН з прав інвалідів.
В зв’язку з тим, що Україна ратифікувала Факультативний протокол до КПІ, громадські організації інвалідів та люди з інвалідністю отримали ще один додатковий інструмент захисту своїх прав. Важливим є сьогодні роз’яснення для громадських організацій, які безпосередньо захищають права людей з інвалідністю, процедур Факультативного протоколу, які сприяють реалізації КПІ в Україні.
Проводячи моніторинг, готуючи звіти, «повідомлення» громадські організації повинні демонструвати високі стандарти компетентності й діяльності, науковий підхід і достовірність, високий рівень знань фактажу, об’єктивність та неупередженість.
Тому в рамках проєкту по підготовці альтернативного звіту, який реалізує Національна Асамблея інвалідів України в партнерстві з іншими організаціями та з залучення команди тренерів програми «Розуміємо права людини» особлива увага буде приділена професійній підготовці учасників написання альтернативного звіту.
Прес-служба НАІУ
Без Бар’єрів № 9 (63) + Фото