Жіноче обличчя лідерства під час війни

Жіноче обличчя лідерства під час війни
27 Жовтня 2023
Друкувати цю новину

24 жовтня 2023 року в Полтаві відбувся Круглий стіл на тему «Жіноче обличчя лідерства під час війни». Організатор заходу виступили ГО «Полтавське міське громадське об’єднання осіб з інвалідністю «Віра» та Національна Асамблея людей з інвалідністю України  (НАІУ).

Захід відбувся в рамках проєкту «Сприяння правам жінок та дівчат з інвалідністю шляхом посилення їх участі та лідерства в громадах», який реалізується за підтримки ООН Жінки в Україні та Жіночого фонду миру та гуманітарної допомоги.

WPHF – це гнучкий і швидкий інструмент фінансування, який підтримує якісні заходи, спрямовані на підвищення спроможності місцевих жінок у запобіганні конфліктам, реагуванні на кризи та надзвичайні ситуації та використовування ключових можливостей миро будівництва.

Відкрила засідання регіональна представниця НАІУ у Полтавській області, голова ГО «Полтавське міське громадське об’єднання осіб з інвалідністю «Віра» Ірина Твердохліб, яка привітала учасників та учасниць заходу та побажала усім присутнім плідної роботи і підкреслила, що саме в тісній комунікації влади, бізнеса та громади можуть відбуватися позитивні процеси в питаннях створення рівноправного відношення до людей з інвалідністю.

Генеральний секретар НАІУ та керівниця проєкту «Сприяння правам жінок та дівчат з інвалідністю шляхом посилення їх участі та лідерства в громадах» Вікторія Назаренко розповіла присутнім про напрямки діяльності НАІУ та про хід реалізації проєкту в Полтавській області та в інших дев’яти областях України.

Аналітикиня з координації проєкта від Структури ООН Жінки в Україні Оксана Таргоній та Катерина Ханєва, координаторка проєктів БФ «Слов’янське Серце» у Полтавській області розповіли про реалізацію проєктів в громадах нашої області. Пані Катерина відверто сказала, що хоче скористатися своєю участю в круглому столі, щоб обмінятися досвідом з присутніми та скоординувати майбутні спільні дії для допомоги жінкам, які стали жертвами насильницьких дій.

Вкотре, на запрошення взяти участь у заходах цього проєкту, відгукнувся Владислав Носенко, представник Уповноваженого Верховної Ради України у Полтавській області. Він розповів про основні напрямки діяльності регіонального представництва Уповноваженого ВРУ з прав людини в Полтавській області та механізми захисту прав людини інституцією Уповноваженого ВРУ.

Наталя Норіцина, грант-менеджерка, експертка центру підтримки підприємців «Дія. Бізнес у Полтаві» розкрила неочікувані варіанти поєднання роботи в громадському секторі з бізнесом. Вона розповіла про напрямки та можливості роботи центру «Дія. Бізнес у Полтаві». Її виступ навіть за кавою жваво обговорювали жінки-керівниці громадських організацій. Часи змінилися і тепер з’явилися нові можливості для зміцнення громадського сектору. Особливо це актуально для організацій людей з інвалідністю.

Цікаві думки щодо забезпечення жінок з інвалідністю гуманітарною допомогою висловила Ірина Ящук, менеджерка проєкту Health СХІД. Вона впевнена, що, перш ніж надавати допомогу людині, треба чітко з’ясувати її потреби. В цьому вона переконалась в ході реалізації проєктів Handicap International.

Теми можливостей фінансування ГО торкнулася Олеся Дроботенко, начальниця відділу інвестиційної діяльності та проєктного менеджменту виконавчого апарату Полтавської обласної ради. Вона розповіла присутнім про «Бюджет участі» як інструмент впливу громади на розподіл частини бюджетних коштів і про те, як реально працює партиципаторне бюджетування. Також вона запевнила учасниць в тому, що не треба лякатися таких, на перший погляд, складних термінів. Насправді консультанти Полтавської обласної ради з питань подання заявок на «Бюджет участі» завжди раді надати консультаційну допомогу.

Друга частина круглого столу «Інтерактивне спілкування, запитання-відповіді, обмін досвідом» несподівано почалася вже під час кави-брейк. Жінки, надихнувшись інформацією з першої частини круглого столу почали жваво обмінюватися думками та ділитися досвідом. До такої невимушеної бесіди приєдналася  Катерина Ямщикова, меркиня міської ради м. Полтава. Вона запевнила присутніх в тому, що готова підтримувати жіночі ініціативи, адже сама має дванадцятирічний досвід проєктної діяльності в громадській, політичній та бізнесовій сферах й розуміє важливість такої роботи для розвитку громади.

Через відеозв’язок до круглого столу приєдналася народна депутатка України, Віцепрезидентка Міжнародного жіночого демократичного союзу та співзасновниця Українського Жіночого Конгресу Марія Іонова, яка багато років працює над темою участі жінок в процесах безпеки та миробудування. Учасниці круглого столу мали можливість озвучити проблемні питання, вирішення яких лежить у площині прийняття законів. Особливу стурбованість у всіх викликають ті зміни в законодавстві, які мають на меті покращити життя людей з інвалідністю, а на практиці лише погіршують. Цілий перелік таких проблемних моментів озвучила генеральний секретар НАІУ Вікторія Назаренко. Вона наголосила, що деякі нові законопроєкти які зараз розглядаються у Верховній Раді суперечать Конвенції ООН про права осіб з інвалідністю, що неприпустимо в країні, яка такою важкою ціною виборює право доєднатися до країн Європейського союзу.

Також під час відеозв’язку піднімалися проблемні питання інклюзивної освіти в Полтаві. Мати дитини з синдромом Дауна Марія Остроушко, голова ГО «Полтава Даун Синдром», та керівниця ГО «Ніжність» Анна Травінцева розповіли про небажання керівників органів соціального захисту шукати варіанти, щоб забезпечити дітей з інвалідністю персональними помічниками.

На це питання надала відповідь Вікторія Лоза, депутатка Полтавської міської ради. Вона роз’яснила, що вирішення цього питання – це прерогатива місцевої влади і запропонувала свою допомогу у його вирішенні. Також вона поділилася особистим досвідом діяльності в громадському секторі, бізнесі та владі.

Зі словами підтримки до учасниць круглого столу звернувся заступник голови Полтавської обласної ради Олексій Чепурко. Він висловив своє щире захоплення жінками-активістками і запевнив у підтримці зі свого боку соціально значущих жіночих ініціатив.

Загалом робота Круглого столу була дуже насиченою і ефективною. І не тільки завдяки активності жінок-лідерок громадського сектору, а і тому що в його роботі взяли участь жінки-депутатки обласної та міської ради Яніна Барибіна (депутатка Полтавської обласної ради восьмого скликання, активна громадська діячка, заступниця голови координаційної ради з туризму та курортів Полтавської обласної державної адміністрації), Лілія Руроєва (заступниця голови обласної ради, депутатка Полтавської обласної ради восьмого скликання), Тетяна Юрченко (ГО «Регіональний розвиток України), Юлія Городчаніна (очільниця міжфракційної депутатськї групи «Збережемо Полтаву» щодо захисту культурної та архітектурної спадщини, членкиня міжфракційної депгрупи «Рівні можливості»).

В роботі круглого столу взяли участь лідерки ГО, які представляють інтереси людей з інвалідністю Полтави, Кременчука, Горішніх Плавнів, Опішні, Гадяча, Диканьки, Карлівки, Н.Ланни, Хорола, Семенівки, Шишак. Говорили про виклики, з якими стикаються під час гуманітарного реагування, про можливості організацій, окремих людей з інвалідністю та кроки, які вирішують питання інклюзивності в гуманітарному реагуванні.

 

#НАІУ #wphfund #UNSCR1325 #InvestinWomen #WomenRespond2Crises

********

Про WPHF

Жіночий фонд миру та гуманітарної допомоги Організації Об’єднаних Націй (WPHF) – це єдиний глобальний механізм, створений виключно на підтримку участі жінок в процесах розбудови миру та безпеки, а також гуманітарної допомоги. WPHF, керований низкою представників громадянського суспільства, урядів та ООН, – це трастовий фонд за участі багатьох партнерів, який мобілізує терміново необхідне фінансування для місцевих організацій, очолюваних жінками, та працює разом із жінками на передовій заради побудови міцного миру. WPHF надав фінансування та підтримав спроможність понад 500 місцевих організацій громадянського суспільства, які працюють над питаннями порядку денного «Жінки, мир, безпека» та реалізують гуманітарну діяльність у 28 країнах світу, які постраждали від кризи.

Ця публікація підготовлена за фінансової підтримки Жіночого фонду миру та гуманітарної допомоги Організації Об’єднаних Націй (WPHF), але це не означає, що висловлені в ній погляди та вміст є офіційно схваленими або визнаними з боку Організації Об’єднаних Націй.