Організаційна модель соціального страхування зазнала змін. Відтепер уповноваженим органом в системі загальнообов’язкового державного соціального страхування є Пенсійний фонд України. Джерело
З 1 січня 2023 року набула чинності оновлена редакція Закону «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування», відповідно до якої страхові виплати у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та від нещасного випадку на виробництві здійснюватиме не Фонд соціального страхування України, а Пенсійний фонд України.
По суті, змінюється орган, що буде забезпечувати такі виплати, пояснили фахівці Центрального міжрегіонального управління Державної служби з питань праці.
Відтепер Пенсійний фонд України виплачуватиме:
допомогу по тимчасовій втраті працездатності («лікарняні»);
допомогу по вагітності і пологах («декретні»);
допомогу на поховання застрахованим особам, в т. ч. потерпілим на виробництві;
одноразові та щомісячні страхові виплати потерпілим на виробництві, членам їх сімей.
Попри зміну органу, який здійснює страхові виплати, розміри цих виплат для громадян зберігаються, а розмір деяких – навіть збільшується.
У Держпраці нагадали, що з 1 січня 2023 року набув чинності Закон № 2620-X «Про внесення змін до Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» та Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», яким передбачено приєднання Фонду соціального страхування (ФССУ) до Пенсійного фонду. ПФУ та його територіальні органи є правонаступниками ФССУ і виконують функції з управління в системі загальнообов’язкового державного соціального страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та від нещасного випадку на виробництві.
Як установа, що має найбільш розгалужену мережу територіальних органів та є держателем і адміністратором електронного реєстру листків непрацездатності (складової частини реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування), Пенсійний фонд України відтепер здійснює:
призначення страхових виплат та надання соціальних послуг відповідно до Закону;
профілактику нещасних випадків на виробництві;
проведення перевірок обґрунтованості видачі, продовження листків непрацездатності та документів, що є підставою для їх формування, на базі інформації з електронних систем та реєстрів;
контроль за використанням страхувальниками страхових коштів.
Протягом листопада – грудня 2022 року Уряд ухвалив всі необхідні нормативні акти, аби забезпечити повну та ефективну передачу функцій соціального страхування, у тому числі прийом співробітників ФССУ на роботу до Пенсійного фонду України.