Дитячі виплати – велика підмога для молодих батьків. Особливо якщо мова йде про самотніх матерів і батьків дітей з інвалідністю. EtCetera з’ясувала, які «дитячі» виплати діють сьогодні в Україні.
У ЗВ’ЯЗКУ З ВАГІТНІСТЮ ТА ПОЛОГАМИ. Право на фінансову допомогу мають вагітні жінки, які не застраховані в системі загальнообов’язкового державного соціального страхування, а саме:
Звернутися за такою допомогою слід не пізніше, ніж через шість місяців з дня закінчення відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами. А її розмір складе для працюючих – 100% середньомісячного доходу (зарплати, грошового забезпечення, стипендії, допомоги по безробіттю тощо), а для непрацюючих і тих, хто зареєстрований як підприємець, – 25% від прожиткового мінімуму для працездатного населення.
Таким чином, розмір допомоги становитиме:
ВИПЛАТИ ПО НАРОДЖЕННЮ ДИТИНИ. Загальний розмір декретних виплат становить 41 280 гривень. Виплата відбувається у два етапи. Перший – одноразова допомога у розмірі 10 320 гривень – зараховується на банківський рахунок батьків через 1-2 місяці після оформлення допомоги. Другий – решта 30 960 гривень – виплачується рівними частинами (по 860 гривень) протягом трьох років.
ВИПЛАТИ ОДИНОКИМ МАТЕРЯМ. Держава виплачує різницю між 100% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім’ї у розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.
Максимальні суми наступні:
ЯКЩО БАТЬКИ УХИЛЯЮТЬСЯ ВІД СПЛАТИ АЛІМЕНТІВ, тимчасова державна допомога дітям таких батьків надається в розмірі, що дорівнює різниці між 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні 6 місяців. Таким чином, максимальна сума грошової допомоги становить:
НА ДІТЕЙ З ІНВАЛІДНІСТЮ. Розмір такої фінансової допомоги встановлюється в процентному співвідношенні від прожиткового мінімуму для непрацездатних громадян. У цьому році суми наступні:
ЗА ОПІКУ ТА ПІКЛУВАННЯ. Грошова допомога на дітей, які отримали статус сиріт або позбавлених батьківського піклування, призначається і виплачується офіційним опікунам або піклувальникам. Сума допомоги в 2018 році становить 2 прожиткових мінімуми:
ПО ВТРАТІ ГОДУВАЛЬНИКА. Розмір пенсії по втраті годувальника залежить від страхового стажу та заробітку померлого годувальника. Якщо стажу не вистачає, дітям може бути призначена державна соціальна допомога до досягнення повноліття або завершення навчання (але не довше ніж до досягнення 23 років). Сума такої допомоги встановлюється, виходячи з розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність:
Еtcetera