Часто в Україні люди з інвалідністю відкинуті суспільством, а донедавна університети навіть не замислювалися про створення комфортних умов для молоді з особливими освітніми потребами. Повільно, та все ж заклади вищої освіти починають долати стереотипи і прислухатися до «особливих» потреб тих, хто хоче здобути освіту. Як в Українському католицькому університеті працює служба супроводу студентів з особливими освітніми потребами у Деканаті студентського життя – розповідає її керівник Ігор Кобель, кандидат педагогічних наук зі спеціальності «Корекційна педагогіка».
— Пане Ігоре, як і коли почала функціонувати служба супроводу студентів з особливими освітніми потребами в УКУ?
— До створення служби супроводу студентів з особливими потребами в УКУ мотивував мене один спогад. Було це у 1993-му році коли професор одного з державних університетів, показуючи на глухого студента в аудиторії, де сиділи всі чуючі студенти спеціальності «сурдопедагогіка», сказав: «Подивіться на нього! Який з нього буде вчитель для глухих дітей. Він же “інвалід”». Для мене це стало мотивацією полегшити таким студентам шлях здобути освіту, незважаючи на їхній стан здоров’я.
З часом підхід до осіб з інвалідністю змінився і деякі університети розпочали приймати таких молодих людей на навчання. Кілька державних ЗВО навіть одержали додаткове фінансування для навчання студентів з інвалідністю. Однак, реальної підтримки ці студенти не мали, тому що ніхто на рівні навчального закладу не цікавився їхніми успіхами. Їх просто переводили з курсу на курс і випускали з дипломом про вищу освіту, звітуючи про «освоєні кошти».
Раніше в УКУ було мало студентів, які потребували нашої допомоги. Коли кількість студентів з особливими освітніми потребами почала зростати з року в рік, виникла ідея мати підрозділ, який би опікувався їхньою академічною підтримкою. Проблема була у відсутності законодавчого регулювання у цій сфері і кожен ЗВО допомагав студентам на свій лад.
Служба супроводу студентів з інвалідністю була створена в УКУ за 2 роки до Постанови уряду «Про затвердження Порядку організації інклюзивного навчання у закладах вищої освіти» прийнятої у 2019 році.
— Яку допомогу пропонує студентові служба супроводу?
— Стрижнем місійного покликання служби є академічний успіх студентів. Ми прагнемо бути поруч з ними та всіляко підтримувати їх на шляху навчання. Коли студент хоче здобути освіту і шукає допомоги, важко стояти осторонь і бути байдужим. Моїм завданням, як керівника служби, є усунути бар’єри для студентів з інвалідністю як у навчальному процесі, так і під час проживання на кампусі. Працюємо за кількома основними напрямками:
Минулого року в УКУ відбувся Форум ЗВО «Впровадження принципів інклюзивної вищої освіти в освітній процес» за фінансової підтримки Німецького фонду «Friedrich Ebert Stiftung».
— Скільки студентів з особливими потребами в УКУ звертається за допомогою?
— Щороку після проведеної вступної кампанії на навчання ми виявляємо студентів з інвалідністю та з непомітними скаргами на здоров’я. Серед них, наприклад, є хворі на діабет чи на кардіоваскулярні порушення, через які можуть виникати проблеми у навчанні, також особи з обмеженою мобільністю. Буває, що студенти соромляться про це сказати та звернутися за допомогою до нас.
Такого типу служби в університетах за кордоном працюють за принципом, що студент сам має звернутися, розповісти про себе та свої потреби. Наші студенти звертаються у крайніх випадках, бо не хочуть видаватися безпорадними. На сьогодні є трохи більше двадцяти заяв про інвалідність. Це стабільна цифра – одні закінчують, нові вступають.
— Як вчаться студенти з інвалідністю під час карантину? Чи вдається надавати їм необхідний супровід?
— Ми намагаємося співпрацювати з різними структурними підрозділами університету, які безпосередньо контактують зі студентами. Під час пандемії всі студенти з інвалідністю, як і решта студентів, навчаються дистанційно. Більшість їхніх прохань стосуються покращення доступу до інтернету за місцем проживання чи модернізацією гаджетів. На жаль, з цим допомогти ми не можемо. Прохань про внесення будь-яких змін у навчальний процес в режимі онлайн не було, хоча я регулярно намагаюся контактувати зі студентами.
— Хто працює у команді служби супроводу студентів з особливими освітніми потребами в УКУ?
— Стараюся об’єднувати усіх, хто зацікавлений допомогти та покращити нашу діяльність. Велика вдячність усім підрозділам університету, зокрема відділу студентської документації, адміністрації Колегіуму, бухгалтерії, трапезної, господарському відділу за їхню участь в організації підтримки студентів з інвалідністю. Також всіляко долучаються наші студенти-волонтери, які залюбки відгукуються допомогти студентам з обмеженою мобільністю у пересуванні чи переїздах, надати необхідний доступ до літератури, створенні дружньої атмосфери, спілкування, комфортних умов тощо.
У 2017 році я отримав грант від Львівської міської ради для проведення Всеукраїнського форуму за участі міжнародних експертів «Доступ осіб з інвалідністю до вищої освіти». На наше запрошення відгукнулися 8 ЗВО, де на сьогодні навчаються студенти з інвалідністю. У 2018 році був учасником програми Study Visit on «Disability and Inclusion in the framework of the project Toward an Inclusive Culture and Pedagogy» у Франції та Бельгії, організованої Міжнародною асоціацією католицьких університетів. Стараюся постійно відвідувати корисні події, які б допомогли покращити в університеті супровід служби.
— Якими результатами ви пишаєтеся?
— УКУ чи не єдиний ЗВО в Україні, який на головну вебсторінку виніс знак доступності про діяльність служби та про організацію інклюзивного середовища. Надати якнайкращий доступ до такої інформації – одна з головних вимог Міжнародної асоціації католицьких університетів, і ми це виконали. Це свідчить про те, що для нашого університету важливо мати в своїй спільноті студентів з особливими освітніми потребами.
Ми також провели кілька аудитів приміщень кампусів УКУ на архітектурну доступність та безбар’єрність. Тут ми плідно співпрацюємо з Ярославом Грибальським, засновником та головою правління ГО «Реабілітація осіб з інвалідністю».
До пандемії щовівторка ми організовували додатковий автобусний рейс між Колегіумом і кампусом на Хуторівці для студентів з обмеженою мобільністю.
Зараз університет на етапі укладання тристоронніх договорів між студентом, УКУ та Фондом соціального захисту осіб з інвалідністю для відшкодування витрат на навчання або перекваліфікацію осіб з інвалідністю. Також працюємо з приймальною комісією над інформуванням потенційних абітурієнтів про можливості академічної та фінансової підтримки в разі вступу до Українського католицького університету.
Джерело