Це добре знають у товаристві з обмеженою відповідальністю “Сумітомо Електрик Борднетце-Україна”. У Тернополі воно виготовляє напівпровідникову продукцію до автомобілів “Фольксваген” і залучає до цього людей з обмеженими фізичними можливостями. Підприємство торік повністю виконало квоту щодо створення робочих місць для інвалідів. Нині їх тут працює майже півтори сотні.
На знімку: Ірина Петровська зуміла швидко інтегруватися в колектив “СЕ Борднетце-Україна”. Фото Мар’яни Гребеняк.
– Ми йдемо назустріч таким людям: створюємо сидячі робочі місця, дозволяємо працювати неповний робочий день або вдома, стимулюємо до навчання, одне слово, робимо все, щоб вони могли знайти себе та якнайшвидше інтегруватися в колектив, – розповідає старший менеджер із персоналу підприємства Мар’яна Гребеняк. – Колективним договором передбачено пільги для таких людей, зокрема їм виділяють кошти на оздоровлення. У нас створено команду із слабочуючих працівників, яка бере участь у чемпіонаті підприємства з міні-футболу. Спілкуємося з ними з допомогою сурдоперекладача. Керівники підрозділів також пройшли курси із сурдоперекладу, щоб легше було порозумітися з такими працівниками. Налагодили тісні зв’язки з товариством сліпих, вони вдома виготовляють для нас нескладні деталі.
Підприємство з іноземним капіталом демонструє сучасний підхід до проблеми працевлаштування інвалідів, який передусім позначається людяністю. Тут тісно співпрацюють із центром зайнятості. За словами пані Мар’яни, біда в тому, що в інвалідів немає мотивації до праці, вони часто занижують свої можливості, прагнучи влаштуватися на будь-яку роботу. Таланти розпізнають уже на підприємстві. Чимало інвалідів сьогодні виконують адміністративну роботу, працюють за комп’ютером. Оскільки рівень комп’ютеризації в “СЕ Бортнетце-Україна” високий, тут потрібні саме обізнані в цій справі кадри. Їх почали шукати в Тернопільському національному технічному університеті ще на етапі навчання студентів-інвалідів. Згодом випускникам пропонують роботу.
На жаль, лише в окремих колективах так вдумливо, по-людяному ставляться до осіб з обмеженими фізичними можливостями. Крім уже названого підприємства, можна назвати ще “Тернопільобленерго”, “Тернопільгаз”, Національний економічний університет, Державний медичний університет… Роботодавці здебільшого уникають інвалідів, хоча підприємства, які беруть їх на роботу, мають пільги. Зокрема, їм компенсують сплату єдиного соціального внеску.
– Певний прогрес є, – констатує начальник відділу організації сприяння працевлаштуванню та надання послуг роботодавцям обласного центру зайнятості Валентина Нікуліна. – За десять місяців цього року послугами місцевих центрів зайнятості скористалися понад 1100 осіб з обмеженою працездатністю. Це на 16 відсотків більше, ніж за відповідний період минулого року. Приблизно половину з них удалося працевлаштувати. 112 осіб з інвалідністю пройшли професійне навчання, перекваліфікувалися, 14 – організували власну справу завдяки одноразовій виплаті допомоги з безробіття.
І все-таки це дуже мало, зважаючи на те, що на Тернопільщині майже 60 тисяч інвалідів. Населення області, як і загалом України, зменшується, а кількість неповносправних осіб зростає. Важливо дати їм можливість самореалізуватися, стати економічно незалежними. Проблема інтеграції інвалідів у суспільство невдовзі стане однією з найгостріших. За кордоном уже навчилися її розв’язувати, є такі приклади і в нас. Важливо, щоб вони стали масовими.
Любов Левицька, “Голос України“