«Я пропоную новий погляд на розуміння однієї з причин аутизму»

«Я пропоную новий погляд на розуміння однієї з причин аутизму»
12 Березня 2019
Друкувати цю новину

Марко РадоЛише два пробіотики здатні суттєво поліпшити життя людей з аутизмом, вважає італійський фахівець із прикладної фізіології Марко Радо

В Інституті фізіології ім. О. Богомольця НАН України відбулася лекція італійського фахівця з прикладної фізіології Марко Радо «Інтегративна нейрогастроентерологія» для широкого кола фахівців у сфері кінезіології, гастроентерології, дієтології та неврології. Захід було проведено за підтримки Асоціації інтегративної кінезіології, міжнародної громадської організації «Дитина з майбутнім», школи науки DESK та Інституту фізіології ім. О.Богомольця НАН України. Взяти участь у ньому могли всі охочі. Марко розповів багато корисної інформації. Докладніше читайте в нашому інтерв’ю з фахівцем.

– Марко, чому ви вирішили приїхати в Україну з лекцією про нейрогастроентерологію?

– Нейрогастроентерологія – це нова галузь досліджень для багатьох різних станів, пов’язаних не тільки із травною системою, а й також із неврологічними та когнітивними розладами. Те, що в 1980-х називали другим мозком, тепер називають axis gut–brain (вісь кишечник–мозок). Існує чимало доказів того, що кишечник може значно впливати на функції мозку. Дуже важливим аспектом осі кишечник–мозок є мікробіота – сукупність усіх бактерій, вірусів і грибків, які живуть у нашому кишечнику. Кишкова мікробіота є частиною несвідомої системи, яка регулює поведінку. Нещодавні дослідження показують, що ці мікроби впливають здебільшого на когнітивні функції й основні моделі поведінки, як-от соціальна взаємодія й керування стресом. Якщо мікробів немає, то основна нейрохімія глибоко змінена.

Дослідження кишкових мікробів можуть відігравати важливу роль у поглибленому розумінні розладів когнітивного функціонування та соціальної взаємодії, як-от аутизм. Люди живуть у симбіотичних відносинах із кишковими бактеріями: ми забезпечуємо їм постійне джерело живлення, а вони натомість допомагають нам різними способами, зокрема забезпечують оптимальний розвиток мозку і подальше функціонування. Ми значною мірою залежимо від багатьох незамінних нейрохімікатів, які виробляють мікроби. Наприклад, серотонінергічна система мозку, яка відіграє головну роль в емоційній діяльності, не розвивається належним чином, якщо немає мікробів. З’являється дедалі більше доказів того, що когнітивна діяльність, яка розвивається, критично залежить від мікробіоти та її метаболічної активності.

Марко Радо – італійський кінезіолог, фізіотерапевт за освітою, почав займатися кінезіологією 20 років тому. Вивчивши багато різних підходів, він спеціалізується на прикладній фізіології. Поглиблено займається традиційною китайською медициною і мануальною терапією, а саме остеопатією і терапією обличчя. З 2003 року веде власні семінари, в яких об’єднує західну науку та традиційні східні знання. 2004 року Марко Радо здобув ступінь почесного доктора медицини.

– У чому унікальність прикладної фізіології, яку ви практикуєте?

– Прикладна фізіологія – напрям енергетичної кінезіології. Сьогодні є чимало різних напрямів кінезіології, де викладають методи роботи з мозком, зокрема і в Україні, і прикладна фізіологія однією з перших заглибилася в цей вид роботи.

Прикладна фізіологія й енергетична кінезіології загалом дають нам унікальний інструмент для взаємодії з нашими клієнтами, щоб визначити причину дисфункції та з’ясувати, який метод найкраще використовувати для відновлення балансу.

– Чи є в Україні терапевти, які теж використовують цей метод? Якщо немає, то чи можна їх навчити?

– Я вперше приїхав в Україну, щоб навчити першу групу терапевтів, які зможуть працювати за віссю кишечник–мозок. Але вже є багато кінезіологів, які знають, як працювати з мозком.

– Який аспект вашої роботи буде корисним для терапевтів, котрі працюють із дітьми з РАС?

– Я пропоную новий погляд на розуміння однієї з причин аутизму. Коли ми говоримо про аутизм, то говоримо про розлади аутистичного спектру. Це означає, що аутизм – не єдина проблема, і в нього немає єдиної причини. Нещодавні дослідження показали зв’язок між розладами кишечника і порушенням неврологічних функцій. Тож робота над другим мозком і мікробіотою може значно допомогти деяким із цих дітей.

– Наведіть, будь ласка, приклад, коли ваші знання допомогли працювати з людьми, у яких є РАС.

– Я бачив багатьох дітей із порушеннями навчання та дислексією, які мали аутизм. Їм удавалося вдосконалити свої навички після зміни раціону харчування, у результаті чого покращилися травні функції та врівноважилася/збалансувалася їхня мікробіота. Один із найвидатніших результатів, які були в мене в роботі з важкими/особливими дітьми, – це хлопчик зі спастичним паралічем через вроджене порушення розвитку мозку, що також мав циклічну блювоту. Це означає, що коли він починав блювати, то міг робити це протягом 24–48 годин поспіль і кілька разів до 72 годин. Зазвичай це викликало епілептичні напади. Кінезіологія заснована на теоріях традиційної китайської медицини (ТКМ) і акупунктури. Ми не використовуємо голок, але наше бачення людини і її проблем ґрунтується на цій енергетичній системі. Я виявив у хлопчика дисбаланс під назвою «Холод, який проникає у шлунок». У його шлунку було занадто багато холоду, і він був повністю заблокований і скорочений, тоді як шлунок має бути як вогонь, щоб перетравлювати їжу. Західна медицина не визнає цього стану, тому хлопчика лікували тільки протиблювотними препаратами. Я стимулював кілька точок акупунктури цифровим тиском і використав деякі рефлекси. Також запропонував уникати повністю холодної їжі і вживати лише теплу приготовану їжу. Після цього єдиного звернення він перестав блювати. У нього не було блювоти протягом багатьох годин, припинилися також інші напади епілепсії. Це сталося два роки тому. Я досі час від часу бачу цього хлопчика, і відтоді він домігся величезних результатів. Він зменшив свої спастики, почав самостійно вставати, ходити і трохи говорити.

– Дайте, будь ласка, кілька практичних порад для батьків дітей з аутизмом.

– Одним із дуже небагатьох методів лікування, дієвих для всіх дітей з аутизмом, є дієта без глютену й казеїну. Ці два білки, які містяться у вуглеводах і молочних продуктах, можуть викликати в дітей зі схильністю, як-от діти з аутизмом, хронічне запалення кишечника. А це спричиняє хронічне слабке запалення мозку, яке уповільнює всі неврологічні функції. Перш ніж застосовувати таку дієту, варто проконсультуватися з фахівцем (лікарем чи дієтологом), як краще її впроваджувати.

Друга порада полягає в тому, що під час вивчення взаємозв’язку між мікробіотою й аутизмом було виявлено, що від 50 до 80 відсотків людей з РАС мають дисбактеріоз кишечника. Дослідження, проведені на мишах з РАС, показали дефіцит мікробіоти, зокрема відносно невелику кількість мікробних видів Bacteroides fragilis. Дивно, але просте додавання Bacteroides fragilis до їжі миші може значно поліпшити ситуацію з комунікацією, повторюваною поведінкою і дисбактеріозом кишечника. Коли дослідники подивилися на мікробіоту кишечника цих мишей, вони також виявили дефіцит Lactobacillus reuteri. Коли вони додали до їхнього раціону тільки цей пробіотик, антисоціальна поведінка зникла, хоча не було виявлено жодного впливу на тривожність. Введення цих двох пробіотиків у раціон дітей з аутизмом має суттєво допомогти зменшити багато їхніх симптомів.

“Аутизм сьогодні”, лютий 2019

  Категорія: