Все для людей. В давньогрецьких храмах встановлювали пандуси для людей з інвалідністю

Все для людей. В давньогрецьких храмах встановлювали пандуси для людей з інвалідністю
27 Липня 2020
Друкувати цю новину

Все для людей. В давньогрецьких храмах встановлювали пандуси для людей з інвалідністю

У стародавній Греції, за кілька сотень років до нашої ери деякі святилища могли бути спеціально спроектовані з урахуванням інвалідності у відвідувачів.

Хоча пандуси не були особливо поширені в четвертому столітті до нашої ери, ці споруди зустрічалися в стародавніх храмах зцілення, впевнені американські дослідники.

Археолог Деббі Снід з Каліфорнійського державного університету стверджує, що стародавні греки спланували і сконструювали ці пандуси для розміщення тих, хто не міг легко користуватися сходами, в тому числі літніх людей, вагітних жінок, маленьких дітей.

«Хоча надання доступу особам з інвалідністю, можливо, не було винятковою функцією цих пандусів, — стверджує Снід, — це був основний фактор в їх конструкції».

Аналізуючи літературу і особисто відвідуючи кілька відомих місць, Снід виявила цікаву закономірність у використанні невеликих фіксованих пандусів в під’їздах давньогрецьких храмів.

У святилищах, присвячених лікуванню, як правило, є більше пандусів навколо них. Раніше археологи припускали, що це було необхідно для жертвоприношень тварин, але Снід зазначає, що більшість цих жертвоприношень відбувалося на вівтарях поза храмами. Також малоймовірно, що ці кам’яні пандуси були залишками будівництва, так як стародавні греки, як правило, покладалися на крани і підйомник.

Дослідження Снід вказує, що в святилище, в якому починалися Олімпійські ігри в Олімпії, є два ската, один — до головного храму, а інший — до жертовної ділянки, зате в святилище бога-цілителя Асклепія в Епідаврі – можливо, найбільш важливому медичному храмі древньої Греції – є 11 кам’яних схилів на дев’ять окремих будівель.

«Наявні дані вказують на тенденцію, згідно з якою в лікувальних святилищах, до яких приходили багато людей з різними захворюваннями, травмами, було більше скатів», — пише Снід.

«Два таких храму зцілення, святилища Асклепія в Епідаврі і Коринті, досить добре збереглися, щоб проілюструвати цю модель», — додала вона.

Унікальний проект Снід по дослідженню інвалідності в стародавній Греції був визнаний багатьма іншими археологами переконливим, хоча не всі в цьому впевнені. Катя Шпорн, глава Німецького археологічного інституту в Афінах, розповіла, що, оскільки ці скати були виявлені в одному конкретному регіоні, вони могли бути просто тенденцією в архітектурі.

Джерело

  Категорія: