На підсумковій конференції проєкту «Інформаційна та інфраструктурна доступність як головний чинник індивідуальної мобільності», що виконується Всеукраїнською молодіжною громадською організацією осіб з інвалідністю з вадами зору «Генерація успішної дії» за фінансування Фонду прав людей з інвалідністю, йтиметься про найбільш актуальні проблеми доступу незрячих до архітектури, транспорту та інформації, що в свою чергу створюють перешкоди для вільної реалізації права на індивідуальну мобільність.
Від першого вересня 2012 року молоді люди з інвалідністю по зору з усієї України шукали шляхи подолання вищенаведених проблем, з якими щодня стикаються тисячі незрячих наших співвітчизників. Свої рекомендації із описом детальних шляхів створення безперешкодного середовища для осіб з інвалідністю по зору громадські активісти адресували відповідним державним органам. Однак, реакція уряду стала традиційною – відписки та посилання на недостатність коштів.
Представники ВМГО «Генерації успішної дії» не лише апелюють зі своїми зверненнями до влади, але й власними силами намагаються створити умови для максимальної незалежності незрячих від рідних та близьких. Так, у багатьох областях країни (Рівненська, Харківська, Волинська) діють Служби супроводу для незрячих. В кількох обласних центрах завдяки діяльності незрячих «заговорив» громадський транспорт», – зазначила директорка проєкту Юлія Сачук.
Базовим документом, що гарантує права на доступність є Конвенція ООН «Про права людей з інвалідністю». Нагадаємо, що Верховною Радою вона була ратифікована 16 грудня 2009 року, а 6 березня 2010 року набрала своєї чинності і для України. 1 серпня 2012 року Кабінет Міністрів України затвердив Державну цільову програму “Національний план дій з реалізації Конвенції про права людей з інвалідністю” на період до 2020 року.
Зокрема, Стаття 9 Конвенції ООН «Про права людей з інвалідністю» зобов’язує держави-учасниці створювати для осіб з інвалідністю безперешкодне середовище та забезпечувати доступність до об’єктів фізичного оточення. Але на практиці законодавчі норми в цій сфері Україною практично не виконуються.
«Конвенція про права осіб з інвалідністю чинна для України вже три роки з них цілий рік діє Національний план дій щодо її реалізації, але незрячі та слабозорі громадяни України й досі не відчувають жодних змін щодо поліпшення умов доступності в населених пунктах України, – відзначає Петро Поліщук, Голова Рівненського обласного осередку «Генерації успішної дії», – Щоб добратись з дому до роботи чи поліклініки необхідно здолати цілу смугу перешкод: запарковані тротуари, відкриті каналізаційні люки, штучні перепони для машин, світлофори необладнані звукосигнальними пристроями, транспорт в якому не оголошують зупинки та номер маршруту, відсутність направляючих та попереджувальних смуг, також неможливість самому орієнтуватись у непристосованих відповідним чином для незрячих приміщеннях соціально важливих установ. Все це у сукупності створює бар’єри, які кожного дня мають долати люди з інвалідністю по зору».
Отож, серед питань, що піднімаються на підсумковій конференції проєкту є наступні:
Конференція «Можливості та перешкоди реалізації прав на інформаційну, інфраструктурну доступність та індивідуальну мобільність людьми з інвалідністю по зору в Україні» відбуватиметься 26 – 27 липня 2013 року в м. Києві, вул. Курортна, 4, Оздоровчий центр «Джерело». Початок – 26 липня о 14:00.
ІНФОРМАЦІЙНА ДОВІДКА
Всеукраїнська неприбуткова молодіжна громадська організація «Генерація Успішної Дії» створена у 2006 році з метою задоволення та захисту законних соціальних, економічних, творчих, духовних та інших спільних інтересів молодих осіб з інвалідністю з вадами зору, а також сприяння у забезпеченні належних умов для їх самореалізації, здійснення заходів щодо соціального захисту, реабілітації, залучення до суспільно корисної діяльності, занять фізичною культурою і спортом. Працюючи разом, ми прагнемо створити світ рівних можливостей. Сайт: www.gud.org.ua.
Фонд прав людей з інвалідністю – це колективний фонд, який був заснований для надання підтримки організаціям осіб з інвалідністю в країнах «глобального Півдня» (третього світу) та Східної Європи (колишнього Радянського Союзу) у застосуванні Конвенції ООН про права осіб з інвалідністю (КПІ) у просуванні прав осіб з інвалідністю.
Контактні особи: Петро Поліщук, Голова Рівненського обласного осередку ВМГО «Генерації успішної дії» – 098-215-78-74; Президент ВМГО «Генерації успішної дії» Геннадій Євсев’єв – 067-996-59-01; Керівник проєкту Юлія Сачук – 063-443-29-32.