Влада повинна вжити негайних заходів задля забезпечення незрячим України можливості вільної реалізації їх прав на доступність

25 Липня 2013
Друкувати цю новину

На підсумковій конференції проєкту «Інформаційна та інфраструктурна доступність як головний чинник індивідуальної мобільності», що виконується Всеукраїнською молодіжною громадською організацією осіб з інвалідністю з вадами зору «Генерація успішної дії» за фінансування Фонду прав людей з інвалідністю, йтиметься про найбільш актуальні проблеми доступу незрячих до архітектури, транспорту та інформації, що в свою чергу створюють перешкоди для вільної реалізації права на індивідуальну мобільність.

Від першого вересня 2012 року молоді люди з інвалідністю по зору з усієї України шукали шляхи подолання вищенаведених проблем, з якими щодня стикаються тисячі незрячих наших співвітчизників. Свої рекомендації із описом детальних шляхів створення безперешкодного середовища для осіб з інвалідністю по зору громадські активісти адресували відповідним державним органам. Однак, реакція уряду стала традиційною – відписки та посилання на недостатність коштів.

Представники ВМГО «Генерації успішної дії» не лише апелюють зі своїми зверненнями до влади, але й власними силами намагаються створити умови для максимальної незалежності незрячих від рідних та близьких. Так, у багатьох областях країни (Рівненська, Харківська, Волинська) діють Служби супроводу для незрячих. В кількох обласних центрах завдяки діяльності незрячих «заговорив» громадський транспорт», – зазначила директорка проєкту Юлія Сачук.

Базовим документом, що гарантує права на доступність є Конвенція ООН «Про права людей з інвалідністю». Нагадаємо, що Верховною Радою вона була ратифікована 16 грудня 2009 року, а 6 березня 2010 року набрала своєї чинності і для України. 1 серпня 2012 року Кабінет Міністрів України затвердив Державну цільову програму “Національний план дій з реалізації Конвенції про права людей з інвалідністю” на період до 2020 року.

Зокрема, Стаття 9 Конвенції ООН «Про права людей з інвалідністю» зобов’язує держави-учасниці створювати для осіб з інвалідністю безперешкодне середовище та забезпечувати доступність до об’єктів фізичного оточення. Але на практиці законодавчі норми в цій сфері Україною практично не виконуються.

«Конвенція про права осіб з інвалідністю чинна для України вже три роки з них цілий рік діє Національний план дій щодо її реалізації, але незрячі та слабозорі громадяни України й досі не відчувають жодних змін щодо поліпшення умов доступності в населених пунктах України, – відзначає Петро Поліщук, Голова Рівненського обласного осередку «Генерації успішної дії», – Щоб добратись з дому до роботи чи поліклініки необхідно здолати цілу смугу перешкод: запарковані тротуари, відкриті каналізаційні люки, штучні перепони для машин, світлофори необладнані звукосигнальними пристроями, транспорт в якому не оголошують зупинки та номер маршруту, відсутність направляючих та попереджувальних смуг, також неможливість самому орієнтуватись у непристосованих відповідним чином для незрячих приміщеннях соціально важливих установ. Все це у сукупності створює бар’єри, які кожного дня мають долати люди з інвалідністю по зору».

Отож, серед питань, що піднімаються на підсумковій конференції проєкту є наступні:

  • архітектурна та інфраструктурна доступність – виконання державно-будівельних норм та стандартів, а також шляхи впливу на державний та приватний сектор;
  • Використання абетки Брайля, збільшеного шрифту, аудіо форматів, а також доступність Інтернету до програм екранного доступу як шляхи отримання та використання незрячими інформації;
  • правові та громадсько-політичні акції на виконання міжнародного та національного законодавства для реалізації прав осіб з інвалідністю по зору.

Конференція «Можливості та перешкоди реалізації прав на інформаційну, інфраструктурну доступність та індивідуальну мобільність людьми з інвалідністю по зору в Україні» відбуватиметься 26 – 27 липня 2013 року в м. Києві, вул. Курортна, 4, Оздоровчий центр «Джерело». Початок – 26 липня о 14:00.

ІНФОРМАЦІЙНА ДОВІДКА

Всеукраїнська неприбуткова молодіжна громадська організація «Генерація Успішної Дії» створена у 2006 році з метою задоволення та захисту законних соціальних, економічних, творчих, духовних та інших спільних інтересів молодих осіб з інвалідністю з вадами зору, а також сприяння у забезпеченні належних умов для їх самореалізації, здійснення заходів щодо соціального захисту, реабілітації, залучення до суспільно корисної діяльності, занять фізичною культурою і спортом. Працюючи разом, ми прагнемо створити світ рівних можливостей. Сайт: www.gud.org.ua.

Фонд прав людей з інвалідністю – це колективний фонд, який був заснований для надання підтримки організаціям осіб з інвалідністю в країнах «глобального Півдня» (третього світу) та Східної Європи (колишнього Радянського Союзу) у застосуванні Конвенції ООН про права осіб з інвалідністю (КПІ) у просуванні прав осіб з інвалідністю.

Контактні особи: Петро Поліщук, Голова Рівненського обласного осередку ВМГО «Генерації успішної дії» – 098-215-78-74; Президент ВМГО «Генерації успішної дії» Геннадій Євсев’єв – 067-996-59-01; Керівник проєкту Юлія Сачук – 063-443-29-32.

  Категорія: