Віртуальний бріфінг “Люди з інвалідністю та COVID-19: як забезпечити інклюзію та участь” за участі Всесвітньої організації охорони здоров`я, Офісу Верховного комісара ООН з прав людини та Міжнародного альянсу людей з інвалідністю

Віртуальний бріфінг “Люди з інвалідністю та COVID-19: як забезпечити інклюзію та участь” за участі Всесвітньої організації охорони здоров`я, Офісу Верховного комісара ООН з прав людини та Міжнародного альянсу людей з інвалідністю
5 Травня 2020
Друкувати цю новину

З самого початку цієї кризи, пов’язаної з коронавірусом, існують та тривають дискримінаційні підходи, що пропагують та поширюють небезпечну інформацію про те, що загинуть виключно літні люди та люди з вже існуючими медичними станами, поки більшість суспільства «не буде торкатися один одного». Саме про це в своїй промові під час віртуального брифінгу 17 квітня 2020 року наголошував Володимир Кук, виконавчий директор Міжнародного альянсу людей з інвалідністю.

Віртуальний брифінг вебінар «Люди з інвалідністю та COVID-19: як забезпечити інклюзію та участь», був ініційований, організований та проведений 17 квітня 2020 року Постійною місією Еквадору в якості голови Конференції держав-учасниць Конвенції про права людей з інвалідністю, за участі Всесвітньої організації охорони здоров`я, Офісу Верховного комісара ООН з прав людини та Міжнародного альянсу людей з інвалідністю.

Виконавчий директор Міжнародного альянсу людей з інвалідністю Володимир Кук також підкреслив, що «значна частина інформації, наданої стосовно відповіді на COVID-19, не є доступною для людей з інвалідністю», наприклад, жодних перекладачів мовою жестів протягом тривалого часу не надавалося на інструктажах високого рівня, призначених для громадськості. Пан Кук відзначив специфічний вплив необхідності забезпечувати соціальну відстань та виконувати умови карантину на людей з інвалідністю, наприклад, людей з глухотою та сліпотою, які не мають доступу до тактильної інтерпретації, та людей, які були відірвані від звичного особистого догляду та соціально-економічної підтримки. Він підкреслив, що «особливу стурбованість викликає дискримінація в медичному лікуванні, зазначивши випадки урядових інструкцій, які чітко вказують на те, що осіб з інвалідністю слід деприріоритизувати від отримання лікування».

Каталіна Девандас Агілар, спеціальний доповідач з прав людей з інвалідністю, Офісу Верховного комісара ООН з прав людини розповіла про проблему розроблення або впровадження надзвичайних заходів без консультацій з особами з інвалідністю та без врахування їх потреб. Що, в свою чергу, створює труднощі для людей з інвалідністю, такі як відсутність поставок та порушення мереж підтримки. Вона наголосила на необхідності участі та змістовних консультацій з особами з інвалідністю та їх представницькими організаціями. Пані Девандас Агілар зазначила, що кілька організацій ООН вирішують потреби людей з інваліднстю під час цієї кризи, і буде сформована спільна робоча група високого рівня. Вона також підкреслила, що в спеціальних закладах для таких людей багато загиблих, що підкреслює необхідність закриття таких закладів (за що захисники прав осіб з інвалідністю давно борються).

Інші доповідачі цього віртуального заходу, серед яких були Посол Луїс Галлегос (Еквадор), голова Конвенції КПІ та д-р Рен Мінгхуй, помічник генерального директора Всесвітньої організації охорони здоров’я з питань загального стану здоров`я та інфекційних і неінфекційних захворювань також говорили про те, як нинішня пандемія вчергове підкреслила вразливість певних груп, зокрема людей з інвалідністю, які знаходяться під особливим ризиком серйозних захворювань або смерті від інфекції COVID-19 (наприклад, тих, чия інвалідність впливає на їх дихальну здатність). Пандемія непропорційно впливає на людей і це пов`язано з економічними та соціальними негараздами.
Всі учасники заходу погодилися, що необхідно продовжувати захищати права людей з інвалідністю та гарантувати, що вони отримують послуги однакових якості та стандартів, що надаються й іншому населенню протягом цього часу.

Доктор Рен Мінгхуй розповів про вказівки Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) щодо Covid-19, які радять країнам надавати пріоритетне тестування та ретельний моніторинг серед вразливих верств населення, в яких існує ризик розвитку важких випадків. Рекомендації ВООЗ включають рекомендовані заходи для основних зацікавлених сторін щодо захисту людей з інвалідністю від впливу вірусу на їх здоров`я, а також наводить відповідні способи реагування рекомендовані ВООЗ для впровадження на всіх рівнях центральному, регіональному та місцевому рівнях.

Як ми вже раніше повідомляли, оскільки вжиті урядами країн заходи запобігання розповсюдженню коронавірусу повністю виключають людей з інвалідністю та сприяють порушенням прав цих та інших людей, провідні європейські об`єднання та громадські організації об`єдналися і спільно розробили та підписали заяву – звернення до урядів європейських країн “Для Європи, яка піклується про всіх – під час пандемії COVID-19 і після. Демократія – Включення – Справедливість – Солідарність – Стабільність”.

Заява опублікована на сайті Європейського Форуму з питань інвалідності (European Disability Forum (EDA)). Раніше ми писали, що Провідні європейські громадські організації звернулись до урядів європейських країн під час спалаху COVID-19.