В українських школах з’явилася нова посада – асистент учителя

30 Жовтня 2012
Друкувати цю новину

В українських школах з’явилася нова посада – асистент учителя. Ці фахівці працюють у закладах з інклюзивною формою навчання. У Києві таких шкіл лише шість. Експеримент запровадили кілька років тому, і вже досягли неабияких успіхів. Чи готова система освіти до змін – Олеся Варламова далі.

Олеся Варламова, журналіст:

– Звичайний урок у ніби звичайному класі. Але замість одного вчителя тут два педагоги. Один з них допомагає дітям з особливими потребами засвоїти матеріал.

– Листя!

Першокласник Максимко навчається розпізнавати звуки разом з іншими дітьми. У нього вади слуху, тому асистент вчителя – вона ж сурдоперекладач – для нього трохи повільніше вимовляє завдання. Каже, хлопчик і ще п’ятеро дітей з такими ж проблемами роблять успіхи.

Людмила Варнакова, асистент учителя, сурдоперекладач:

 Почали більше розмовляти, почали швидше розуміти запитання, швидше на нього відповідати, чітка мова.

Ще кілька місяців тому мама Максимка оббивала пороги, щоб її дитину взяли у школу. Члени комісії наполегливо рекомендували віддати хлопця до спецінтернату. 

Вікторія Кашкевич, мама дитини з особливими потребами:

– Казали, що дитина не потягне, буде тяжко, потім повернемось в інтернат після школи, тобто відмовляли і були агресивно настроєні.

Тепер і мама, й дитина задоволені. Науковці кажуть, в Європі від системи спецзакладів почали відмовлятись ще у 70-х роках минулого століття, бо зрозуміли: діти поруч із здоровими однолітками швидше розвиваються. Та й самі школярі нормально сприймають учнів з особливими потребами, – допомагають та співчувають їм.

Марія Коляновська, науковий співробітник інституту педагогіки Національної академії педнаук України:

 Відношення може коригуватись з боку вчителів або інших батьків, тут вже можуть бути інші проблеми, а діти – вони чисті. 

Директор школи каже: розпочали такий експеримент ще 4 роки тому. Взяли на роботу не лише асистентів вчителя, а й логопедів та психолога. Тепер малеча встигає разом з іншими освоювати програму, а заразом позбувається надмірної сором’язливості.

Володимир Скрицький, директор школи № 233:

– Коли зустрічаєш дитину 3-4 класу, це вже дитина, яка з тобою спокійно вітається, щось розмовляє, може тобі щось розповісти. 

Посаду “асистент вчителя” офіційно запровадили лише цього року. Утім вчителі, які вже працюють на цій посаді, називають себе ентузіастами. Зарплатня – півтори тисячі гривень. Не краще й з навчальними методиками.

Оксана Корольова, завідувач відділу управління освіти Оболонської РДА:

– Методик для викладання взагалі предметів або навчання в інклюзивній формі навчання, коли вона є, – їх немає.

Учитель, який бажає змінити професію і стати асистентом, має закінчити піврічні курси, оскільки виші лише розпочали підготовку таких кадрів.

А у столиці планують вже з наступного року забезпечити всі перші класи асистентами вчителів, вони допомагатимуть не лише дітям з особливими потребами, а й решті першачків звикнути до шкільного навантаження.

Автор: Олеся Варламова. Оператор: Юрій Анісімов.
Перший Національний

  Новина має такі "мітки":
  Категорія: