27 жовтня відбулось третє засідання Ради безбар’єрності під головуванням Міністра розвитку громад та територій України Олексія Чернишова.
Так, Мінрозвитку, Мінцифри, НАДС, Міністерство у справах ветеранів поділились першими результатами виконання Плану заходів з реалізації Національної стратегії із створення безбар’єрного простору в Україні.
Міністерство розвитку громад та територій відзвітувало про основні нормативно-правові ініціативи, які мають покращити доступність будівель:
Два великі напрямки безбар’єрності наразі в роботі у Міністерства цифрової трансформації. По-перше, ведеться підготовка Методики оцінки доступності сайтів, у тому числі, стандарту цифрової доступності, аналогічного до європейського EN 301 549 (визначає вимоги до доступності інформаційних та комунікаційних технологій для людей з інвалідністю). Планується, що сайти та мобільні застосунки, які розробляють державні органи, повинні відповідати йому. По-друге, проводиться наповнення розділу Дія.Безбар’єрність, який сприятиме доступу людей з інвалідністю до необхідних послуг (пошук роботи, підготовка резюме тощо), а також міститиме поради для бізнесу щодо створення безбар’єрного середовища.
Міністерство у справах ветеранів продовжує роботу над пілотним проєктом G2VEI – платформою для сприяння зайнятості ветеранів. Очікується, що на початку наступного року на сайті з’явиться інформація про те, як почати бізнес та які є програми підтримки для ветеранів-підприємців, а згодом – у березні – планують розміщувати вакансії, резюме та можливості навчання для ветеранів.
Також про свої здобутки розповіли у Національному агентстві з питань державної служби (НАДС). З метою дотримання принципів недискримінації та рівного доступу до державної служби, НАДС розроблено Методику забезпечення осіб з інвалідністю, які бажають взяти участь у конкурсі на зайняття посад державної служби, розумним пристосуванням. Документ пропонує набір інструментів для державних органів, що стосуються алгоритму розгляду заяви особи з інвалідністю – кандидата на державну посаду, види розумного пристосування та перелік основних ознак доступності приміщень, де проводяться конкурси для таких осіб.
Окрему увагу було приділено «Довіднику безбар’єрності» – онлайн платформі, яка містить інформацію щодо складових безбар’єрності: термінологічний словник, безбар’єрний календар, а також рекомендації щодо правильного та недискримінаційного спілкування. Наприклад, у фразах та висловах рекомендується дотримуватись принципу «спочатку говоримо про людину, а не про її риси». Тобто згадувати людину, а далі вже її ознаки, якщо це потрібно. Наприклад, людина з інвалідністю, людина з ДЦП, людина з синдромом Дауна тощо. Інші терміни типу «інвалід» лише знеособлюють людину, зводять її особистість до якоїсь однієї характеристики.
Довідково: Національна стратегія зі створення безбар’єрного простору в Україні до 2030 року була розроблена за ініціативи першої леді Олени Зеленської та на виконання Указу Президента України від 3 грудня 2020 року «Про забезпечення створення безбар’єрного простору в Україні». Рада безбар’єрності – консультаційно-дорадчий орган Кабінету Міністрів України, створений для моніторингу та контролю виконання Нацстратегії.
Джерело