Універсальний Дизайн враховано в Довіднику з облаштування м. Києва

Універсальний Дизайн враховано в Довіднику з облаштування м. Києва
12 Червня 2015
Друкувати цю новину

Триває публічне обговорення розділів «Довідника з облаштування міського простору м. Києва», який був розроблений архітекторами Інституту «Міськцивільпроєкт» на запит Департаменту містобудування та архітектури м. Києва. За участі Спільної програми ПРООН, ЮНІСЕФ, ВООЗ, МОП «Сприяння інтеграційній політиці та послугам для людей з інвалідністю в Україні» фахівець з універсального дизайну та доступності Володимир Азін долучився до створення даного посібника.

довідник з облаштув м Києва

«Метою даного Довідника є створення рекомендацій  щодо поліпшення міського простору як максимально зручного і комфортного середовища для перебування людей, зміна пріоритетів розвитку міста на користь громади, перехід від вирішення окремих питань до системного підходу розвитку міста з урахуванням інтересів усіх його жителів», – зазначають автори. У Довіднику також зазначається, що «за основу ідеології розвитку міста Києва до 2025 року покладено принцип «місто належить жителям» і головним критерієм оцінки якості міського середовища стане забезпечення потреб населення».

Ураховуючи зазначену мету, було прийнято рішення, що «Довідник з облаштування міського простору м. Києва» буде враховувати принципи універсального дизайну в кожному з розділів – починаючи з моменту визначення користувачів міського простору і на етапі проєктування міського середовища.

«Універсальний дизайн стосується кожного з нас. За статистикою Київського Департаменту містобудування та архітектури у місті 55% людей, тобто кожен другий, не мають абсолютної мобільності. Це і вагітні жінки, особи похилого віку, люди й діти з інвалідністю, та ін. Варто також розуміти, що кожен із нас на певному етапі життя чи в конкретній ситуації може мати обмежену мобільність – високі підбори, погане самопочуття, травмування, валіза на колесах тощо, тому  в процесі розробки міського середовища (дизайні вулиць, доріг, будівель, навігації тощо) важливо дотримуватися принципів універсального дизайну. Якщо ж вулиця або перехрестя є недоступним, важливо  створювати доступність під час проведення ремонтних робіт.  Для сучасного міста комфортне пересування та  можливість кожній людині користуватись простором є обов’язковими», – пояснює Крістіна Баграмян, менеджер Спільної Програми.

За словами Володимира Азіна, які наведені у Преамбулі до Довідника, «універсальний дизайн для міського простору може розглядатися як основа для досягнення інших, більш загальних цілей, як-от досягнення стійкого розвитку міста. Вільний доступ до міських послуг передбачає вільне пересування містом, зручні та комфортні покупки у магазинах, сплату рахунків. Сучасні будівельні норми часто ігнорують потреби громадян, особливо маломобільних груп, тому батькам з дитячими колясками інколи неможливо дістатися до дитячих медичних закладів, а людям літнього віку або з інвалідністю – до фінансових установ/магазинів через різного роду перешкоди – високі сходи, відсутність пандусів, перил, вузькі дверні отвори тощо».

Тому завданнями даного Довідника в контексті Універсального дизайну стали:

  • створення загальних принципів побудови міста як безперешкодного простору для всіх громадян;
  • забезпечення можливостей пересування містом, підземними пішохідними переходами, переходами через проїжджу частину для всіх груп населення, включаючи маломобільні;
  • забезпечення достатньої ширини, мінімально допустимої висоти тротуарів для пересування пішоходів, у т.ч. маломобільних груп населення;
  • забезпечення вільного доступу до торговельних, фінансових, соціальних, медичних та державних установ для всіх категорій громадян.

І наостанок, за думкою В. Азіна: найголовнішим для розуміння є те, що розвиток суспільства стає можливим лише за умови інвестування у його продуктивність, отже витрати на запровадження універсального дизайну є обґрунтованими для будь-якого суспільства. В першу чергу необхідно забезпечити кожному члену суспільства рівний доступ до середовища задля уникнення уособлення окремих груп населення. Це означає, що дизайн середовища, що створюється людьми має бути однаково привабливим для усіх, без виключень, роблячи всіх більш мобільними для виконання своїх повсякденних потреб. Іншим аспектом універсального дизайну, що обов’язково має бути врахований у Довіднику це – гнучкість. Дизайн вулиць, переходів, приміщень та інших об’єктів має відповідати багатьом різним уподобанням і можливостям користувачів. В додаток до гнучкості, навколишній простір також має бути простим. На вулицях знаходяться люди з різними можливостями, різним сприйняттям, отже цей простір має бути їм зрозумілим та легким у використанні, навіть якщо вони раніше з ним ніколи не стикались. Не залишається без уваги і наявність розміру та простору у вуличному середовищі та об’єктах, які у ньому знаходяться. Об’єкти мають бути легкими для маніпуляцій та використання незалежно від зросту, статури чи рухливості.

Таким чином, застосування та врахування принципів універсального дизайну у Довіднику з облаштування м. Києва покращить життя усім мешканцям міста, а не тільки людям з інвалідністю або похилого віку.

Долучитися до обговорення може кожен бажаючий, отже дуже важливим є підтримка вже запропонованих ідей задля їхнього подальшого затвердження у Довіднику.

Аліна Стеценко

PR фахівець

  Категорія: