Якщо раніше жінки мали право дострокового виходу на пенсію у віці 55 років та за умови наявності страхового стажу 30 років, то з 1 січня 2015 року це право скасовано
Отже, за яких умов жінки в Україні зможуть вийти на пенсію достроково?
1. До досягнення 60-річного віку право на пенсію за віком мають жінки 1961 року народження і старші після досягнення ними такого віку:
2. Особи, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, за наявності не менше 15 років страхового стажу мають право на зниження пенсійного віку в порядку, передбаченому статтею 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Наприклад, особам, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні посиленого радіологічного контролю вік виходу на пенсію знижується на 2 роки та додатково на 1 рік за 3 роки проживання, роботи, але не більше 5-ти років за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4-х років.
Крім того, учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілі від Чорнобильської катастрофи, які відпрацювали на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників певну визначену кількість років мають право на додаткове зменшення пенсійного віку передбаченого статтею 55 Закону.
3. За статтею 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення ” надається право дострокового виходу на пенсію за віком на пільгових умовах:
а ) працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, – за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України і за результатами атестації робочих місць
б) працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, – за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України і за результатами атестації робочих місць
в)Жінки, які працюють трактористами-машиністами, машиністами будівельних, дорожніх і вантажно-розвантажувальних машин, змонтованих на базі тракторів і екскаваторів після досягнення 55 років і за наявності стажу роботи не менше 25 років, з них не менше 15 років на зазначених роботах.
г) Жінки, які працюють доярками (операторами машинного доїння), свинарками-операторами в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства після досягнення 55 років і за наявності стажу роботи не менше 20 років стажу на зазначеній роботі й за умови виконання встановлених норм обслуговування.
д) Жінки, зайняті протягом повного сезону на вирощуванні, збиранні та післязбиральній обробці тютюну після досягнення 55 років і за наявності стажу роботи не менше 20 років стажу на зазначеній роботі.
е) Робітниці текстильного виробництва, зайняті на верстатах і машинах, – за Списком, затвердженим постановою КМУ від 12.10.92 р. № 583 після досягнення 55 років і за наявності стажу роботи не менше 20 років стажу на зазначеній роботі.
є) Жінки, які працюють у сільськогосподарському виробництві та виховали п’ятеро і більше дітейдо 14-річного віку, у тому числі і усиновлених, у порядку, установленому постановою КМУ від 16.05.92 р. №244 незалежно від віку.
ж) Водії міського пасажирського транспорту (автобусів, тролейбусів, трамваїв) і великовагових автомобілів, зайнятих у технологічному процесі важких і шкідливих виробництв після досягнення 55 років і за наявності стажу роботи не менше 25 років, із них не менше 10 років на зазначеній роботі.
4. За статтею 14 Закону України “Про пенсійне забезпечення ” надається право дострокового виходу на пенсію за віком на пільгових умовах:
а) Працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничо-рятувальних частин) по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, – за списком робіт і професій, затвердженим постановою КМУ від 31.03. 94 р. № 202:
б) працівники провідних професій на цих роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень):
в) деяким категоріям працівників залежно від умов праці за результатами атестації робочих місць можуть призначатись пенсії за рахунок підприємств і організацій, бюджетних коштів та цільових фондів у порядку, встановленому постановою КМУ від 18.07.07. р. № 937:
5. Особи, хворі на гіпофізарний нанізм (ліліпути ), діспропорціонние карлики мають право на призначення дострокової пенсії за віком після досягнення жінками – 40 років та за наявності не менше 15 років страхового стажу.
6. Інваліди по зору 1 групи – сліпі та інваліди з дитинства 1 групи мають право на призначення дострокової пенсії за віком після досягнення жінками – 40 років та за наявності не менше 10 років страхового стажу.
7. Жінки, які народили п’ятеро і більше дітей та виховали їх до шестирічного віку, так само матері інвалідів з дитинства, які виховали їх до шестирічного віку, мають право на призначення дострокової пенсії за віком після досягнення 50 років та за наявності не менше 15 років страхового стажу. За вибором матері або в разі її відсутності, якщо виховання п’ятьох або більше дітей чи дитини-інваліда здійснювалося батьком, йому призначається дострокова пенсія за віком після досягнення 55 років та за наявності не менше 20 років страхового стажу.
8. Право на призначення дострокової пенсії віком мають жінки при досягненні 50 років та за наявності не менше 20 років страхового стажу таких категорій:
а ) військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які брали участь у бойових діях;
б) військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва, одержаних при захисті Батьківщини або при виконанні інших обов’язків військової служби (службових обов’язків), або внаслідок захворювання, пов’язаного з перебуванням на фронті або виконанням інтернаціонального обов’язку;
в) дружини (чоловіки), якщо вони не вступили у повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов’язків) чи після звільнення зі служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих при виконанні обов’язків військової служби (службових обов’язків), захворювання, пов’язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи чи виконанням інтернаціонального обов’язку .
Так само в статтях 54 і 55 Закону України ” Про пенсійне забезпечення” перераховані і деякі інші окремі категорії працівників авіації та льотно-випробувального складу та інших галузей народного господарства, які мають право на пенсії за вислугою років.
Зробити самостійний розрахунок пенсії ПЕНСІЙНИЙ КАЛЬКУЛЯТОР
Pensia.ua