“У житті, щоб з дороги не збитися, треба нам у сліпого повчитися…”

“У житті, щоб з дороги не збитися, треба нам у сліпого повчитися…”
13 Листопада 2013
Друкувати цю новину

У житті, щоб з дороги не збитися, треба нам у сліпого повчитися…Міжнародний день сліпих – всесвітня дата, покликана привернути увагу людей до тих, хто назавжди втратив зір і опинився у важкій життєвій ситуації. 13 листопада за рішенням Всесвітньої організації охорони здоров’я відзначається День сліпих.

Саме цього дня у Франції в 1745 році народився Валентин Гаюї – відомий педагог, який заснував у Парижі і Петербурзі декілька шкіл і підприємств для сліпих. До XVIII століття світ не знав навчальних закладів для сліпих. Валентин Гаюї вперше продемонстрував свій метод навчання сліпих, за допомогою придуманого ним шрифту. У 1784 році в Парижі без підтримки уряду та благодійних товариств, на свої власні кошти в своєму власному будинку він відкрив першу в світі школу для сліпих дітей під назвою “Майстерня трудящих сліпих”. Першим учнем Валентина Гаюї був підібраний на церковній паперті хлопчик Франсуа де Лезюер. Потім в школу поступили ще 11 його безпритульних однолітків.

Навчання та виховання сліпих дітей Валентин Гаюї поставив на наукову основу. Він розробив рельєфно-лінійний шрифт “унціал”. Цей шрифт отримав назву від латинського слова, що означає “рівний по довжині одній унції”. Це були великі рівні літери, видавлені рельєфом на щільному папері. Головне достоїнство “унціала” полягало в тому, що за допомогою цього шрифту можна було навчати сліпих дітей читанню і друкувати книги для сліпих. Шрифт був пересувний, що допомагало сліпим дітям робити набір потрібного тексту. Крім цього, Валентин Гаюї сконструював прилади для сліпих і матриці для виготовлення рельєфних наочних посібників, географічних карт і глобусів. Цьому ремеслу він навчав і своїх вихованців. Ідея створення книг для сліпих також належить Валентину Гаюї.

Не дивлячись на величезні матеріальні утруднення, Валентин Гаюї побудував при школі друкарню і надрукував в ній декілька книг рельєфно-лінійним шрифтом – “унціалом”. Це були перші книги для сліпих. За книгами Валентина Гаюї незрячі навчалися аж до винаходу Луї Брайлем шрифту рельєфного шестіточія. (У 1829 році француз Луї Брайль – вихованець Паризького національного інституту для сліпих дітей розробив універсальну систему рельєфно-точкового шрифту, що знайшло розповсюдження у всіх країнах світу).

У 1803 році Валентин Гаюї отримав пропозицію російського імператора Олександра I відкрити в Санкт-Петербурзі навчально-виховний заклад для сліпих. Гаюї знайшов вчителів-ентузіастів, і коли школа була готова відкритися, з канцелярії міністерства освіти Російської імперії прийшла відповідь: “в Росії немає сліпих дітей”. Тоді Валентин став сам розшукувати учнів, що власне було не складно – більшу частину він зустрів в богадільні поблизу Смольного. Валентин Гаюї був готовий не тільки навчати сліпих учнів, але й годувати дітей власним коштом.

Чотири роки потому в 1807 році імператор затвердив штат, статут і бюджет Санкт-Петербурзького інституту робочих сліпих. Цю дату нині вважають датою заснування першого в Росії навчально-виховного закладу для сліпих дітей. Затверджений штат припускав тільки 15 вчителів, убогий бюджет залишав побутові умови і заняття в інституті бажати кращого, і лише величезне бажання учнів освоювати грамоту і ремесла допомагало долати всі труднощі. Влітку 1808 року чиновниками була проведена перевірка інституту, яка зазначала: “сліпі вихованці навчені читання, письма, географії, історії, мов, музики, друкування, співу і різним ремеслам – плетіння кошиків та стільців, в’язання мереж, вишиванню, складальний справі”.

У пам’ять про перших зачинателів перших навчальних закладів для незрячих в світі 13 листопада відзначається щорічно як Міжнародний день сліпих або День білої тростини.

Давайте ж з повагою відноситись до людей з вадами зору.

Від усього серця бажаємо їм та їхнім родинам здійснення всіх задумів і мрій, щоб не вичерпалася їх віра в щедрість людської душі, щоб у житті їх завжди супроводжували милосердя та доброта, бажання та спроможність бути корисними людям!

Державна служба з питань інвалідів та ветеранів України

  Категорія: