Під час карантину скасовувалися всі концерти та виступи. Однак сила творчості відрізняє людей від інших істот на планеті, тому в будь–яких умовах ми знаходимо можливість створювати витвори мистецтва, і саме це допомагає долати складнощі. Як запорізькі театрали творять попри всі випробування, в матеріалі «ЗС»
Загальному тренду на глобалізацію і діджиталізацію піддається навіть таке класичне мистецтво, як театр. Сьогодні знайти онлайн можна навіть рідкісні постановки. Особливої актуальності це набуло в той час, коли світ був позбавлений всіх звичних розваг через пандемію. Актори перейшли в онлайн–формат. Навіть такі світові зірки опери, балету і драматичної сцени, як Девід Теннант, Ганна Нетребко, Йонас Кауфман, Бенедикт Камбербетч, Том Хіддлстон та інші стали виступати на сцені в онлайн–режимі. Метрополітен опера, Royal Shakespeare Company, лондонський Королівський Національний театр і Шекспірівський театр «Глобус» вже підготували у жовтні та листопаді 20-го року онлайн–прем’єри нових постановок.
Не відстають від всесвітніх зірок і українські митці. Національна оперета України транслює вистави та концерти в режимі онлайн на своєму YouTube каналі. Національний академічний драматичний театр ім. Івана Франка робить так само, крім того, дає можливість побачити попередні вистави.
Оцінили можливості онлайн–виступів і в Запоріжжі. Наприклад, КЗ ім. Глінки ще навесні цього року проводив вистави і концерти в Інтернеті. А тепер про подібний формат виступу замислилась інклюзивна театральна трупа «Рівні Можливості». Багато разів ми писали про цю трупу, незвичайна творчість якої торкає серця глядачів, адже частина акторів в ній мають інвалідність. Однак не почуття жалю, а енергію сили духу викликають ці актори. На осінь трупа підготувала 2 вистави для глядачів, однак через той факт, що Запорізька область потрапила до червоної зони, ставить під загрозу виступи. Однак актори не опускають рук і розглядають можливість виступити онлайн.
– Підготовка вистави – це дуже кропітка праця. Треба вивчити текст, зробити аналіз персонажів, відпрацювати емоції, побудувати мізансцени, підібрати одяг, не кажучи вже про організаційні моменти, пов’язані із виступом. Всі актори нашої трупи готувались кілька місяців, віддавали свій час, занурювалися в ролі. Щоб їхня праця не була марною, я вирішила, що онлайн–виступ – чудова можливість обійти складні обставини, якщо глядачів не можна буде пускати, – каже режисерка трупи Маріанна Смбатян.
Маріанна й сама має першу групу інвалідності, тому розуміє, що творча реалізація дозволяє людям відчути себе потрібними і більш впевненими. За 5 років існування трупи, актори вдосконалювалися і пізнавали себе з нових сторін. Марія Корхова потрапила до трупи сором’язливою дівчинкою в інвалідному візку, голос якої ледь можна було почути, настільки тихо вона розмовляла. Тепер її не впізнати – червоне волосся, впевнений голос та постійна посмішка на обличчі. А нещодавно Маша ризикнула політати не дельтаплані. Кілька років театральної діяльності допомогли їй краще пізнати свій внутрішній світ.
– Дуже хочеться, щоб про нашу трупу дізналися більше людей, особливо люди з інвалідністю. Щоб всі зрозуміли, що інвалідність – це не перешкода для акторської діяльності. Раніше я теж ніколи не думала, що зможу виступати в театрі, адже маломобільних акторів просто не було в складах труп. Зараз все змінюється, і наша трупа тому доказ, – каже Марія Корхова.
Участь у трупі важлива і здоровим акторам «Рівних Можливостей». Вікторія Мамбаєва – мати та дружина, творча і весела жінка, до трупи потрапила пів року тому. Вікторія каже, що кожна репетиція неймовірно надихає її, коли вона бачить, які складнощі долають актори і режисерка трупи, вона й сама відчуває в собі сили. Очікувані виступи стануть її першою участю з трупою «Рівні Можливості».
– Я думаю, що онлайн–виступ це класний досвід. Звичайно, хвилююче, і є багато незрозумілих моментів з технічного погляду. Але немає нічого неможливого, я в цьому впевнена! – каже Вікторія.
Однак актори все ж таки мають надію, що живий виступ буде можливим, і хоча б 50% глядачів зможуть розташуватися в залі. Обидві вистави будуть презентовані у Міському Палаці дитячої та юнацької творчості. Перша з них «За кілька кроків від щастя» мала відбутися 8 листопада. Друга вистава «Світло у темряві» планувалась на 15 листопада, однак через потрапляння Запоріжжя до червоної зони, виступи переносяться. Режисерка та авторка сценаріїв Маріанна Смбатян каже, що обидві постановки втілюють душевні сюжети про життєві проблеми та потреби людей, які близькі кожному. Однак крізь шлях випробувань герої приходять до бажаної винагороди. Актори впевнені, що їхня творчість замотивує та надихне глядачів.
Джерело http://sich.zp.ua/u-zaporizhzhi-inkliuzyvna-teatralna-trupa-pokazuvatyme-vystavy-onlajn