У Львові «Лярш-Ковчег» відкрив нове приміщення для людей з глибокою розумовою неповносправністю

У Львові «Лярш-Ковчег» відкрив нове приміщення для людей з глибокою розумовою неповносправністю
6 Грудня 2017
Друкувати цю новину

У Львові «Лярш-Ковчег» відкрив нове приміщення для людей з глибокою розумовою неповносправністю

5 грудня у Львові на вул. Перфецького, 11 громадська організація «Лярш-Ковчег» урочисто відкрила нове приміщення для офісу та денної програми «Усмішка», до якої належать люди з глибокою розумовою неповносправністю. Денна програма заснована 12 років тому, і спершу існувала у форматі пообідньої програми на інших майстернях «Ляршу», а також декілька років її проводили в центрі «Джерело». З відкриттям нового приміщення спільноту вітали запрошені гості та дружні організації, а також – міська влада, яка фінансово підтримує діяльність спільноти.

«Ми всі різні, але є речі, які нас об’єднують. Це вміння приймати і дарувати любов, це бажання бути потрібним, жити повноцінним життям, бути частиною суспільства. Думаю, що сьогодні здійснилося бажання багатьох наших друзів – бо саме тут, у цьому новому центрі, може народжуватись дружба, тут є спільна праця, спільне дозвілля. Це унікальний шанс, щоби впродовж дня такі люди мали можливість відчувати себе потрібними громаді, відчувати себе частиною суспільства.

Тут матимуть можливість перебувати 13 осіб впродовж дня і отримувати послуги. Тому це дуже гарна подія і дуже важливо, що мережа таких центрів у місті Львові зростає як за допомогою громадських організацій, так і безпосередньо завдяки міській раді. Місто підтримує громадську організацію через реалізацію спільних проєктів, і ми пропонуємо, щоби Лярш з такими майстернями на наступний рік подавався до участі у соціально-культурних проєктах», – сказала директор департаменту гуманітарної політики ЛМР Галина Слічна.

Відтак, від імені міського голови Галина Слічна вручила керівнику ГО «Лярш-Ковчег» Лесі Ларіковій  ювілейну монету імені Короля Данила Галицького.

«Цей центр, це нове приміщення є дуже важливим для нас, бо тут є розум і серце – є разом і майстерня, і офіс для того, щоби ми могли краще працювати, розуміти одне одного. Саме такий дар цієї програми «Усмішка» – вчитися бути поруч, бо інколи ти не багато можеш сказати, робити, але ти можеш дуже багато бути поруч. Це дуже важливо, що ми можемо бути поруч однин з одним і з людьми, які живуть у місті», – зазначила керівник ГО «Лярш-Ковчег» Леся Ларікова.

У 2016 році розпочався ремонт нового приміщення, яке є власністю організації «Лярш-Ковчег». Приміщення повністю адаптоване до потреб друзів – саме так в «Лярші» називають людей з розумовою неповносправністю. У їхньому розпорядженні – основна кімната з кухнею, де друзі разом з асистентами готують обід, займаються арт-терапією, працетерапією, а також сенсорна кімната, де можна усамітнитись і зосередитись на релаксації. Мета сенсорної кімнати – допомогти знайти особисту гармонію і гармонію з навколишнім світом, відновити душевну рівновагу, зміцнити нервову систему.

Денна програма працює 4 дні в тиждень і відрізняється від іншим майстерень «Ляршу» тим, що тут не роблять багато виробів – акцент робиться на творенні глибоких відносин на рівні серця. Учасники цієї програми не є багатослівними, проте більш промовистими є їхній погляд і дотик. Заняття на «Усмішці» плануються більш індивідуально, залежно від того, що учасники люблять робити.

«Саме це місце буде, найперше, місцем зустрічі, тому ми освятили цей дім, щоби тут найперше перебувало Боже благословення. Це буде місце, де Бог буде діяти в особливий спосіб через людей, які віддаватимуть себе для інших людей – бо ми є Його руками, Його устами. Бо хто дає, той наповнює своє серце», – сказав після освячення центру владика  Володимир Груца, єпископ-помічник Львівської архиєпархії УГКЦ.

Зазначимо, що управління соціального захисту Львівської міської ради  постійно і щорічно фінансово підтримує ГО «Лярш-Ковчег» в рамках підтримки заходів та проєктів громадських організацій. Так, в цьому році місто надало фінансову підтримку спільноті в сумі 124 тис. грн. Також в цьому році організація виграла соціально-культурний проєкт на підтримку діяльності своїх майстерень, а тому отримує дофінансування від міста в сумі 25,4 тис. грн. Минулого року місто фінансово підтримало організацію на суму понад 70 тис. грн.

До слова, ГО «Лярш-Ковчег» налічує близько 100 людей: 63 людини з розумовою неповносправністю і майже 30 асистентів та волонтерів, які щоденно працюють з людьми з особливими потребами. ГО «Лярш-Ковчег» об’єднує чотири творчі майстерні та денну програму для осіб з глибокою розумовою неповносправністю, будинок підтриманого проживання та координаційний офіс. Майстерні розташовані в різних районах міста. В них щодня люди з особливими потребами разом з асистентами виготовляють різні вироби: декоративні свічки, ікони, намисто з бісеру, вироби з вовни, вітальні листівки та інше. Денна програма – це програма соціально-побутової адаптації для осіб з глибокою формою розумової неповносправності.

Довідка

«Лярш-Ковчег» у Львові – це перша спільнота Ляршу в Україні, яка офіційно стала членом Міжнародної Федерації Лярш у 2008 році. Спільнота налічує близько 100 членів. Мета спільноти – дати людям, які відчужені від суспільства, можливість бути залученими в громаду, плекати почуття власної гідності та цінності свого життя через дружбу, спільну працю, проведення дозвілля та молитву.

У світі спільнота «Лярш» існує з 1964 року, коли Жан Ваньє разом з о. Томою Філіпом запросили двох розумово неповносправних чоловіків із державного закладу жити разом у селищі Троллі. З цієї першої спільноти, яка була започаткована у Франції і мала римо-католицьке коріння, розрослося багато спільнот в різних культурних та релігійних традиціях. На сьогодні «Лярш» – це Міжнародна Федерація, яка об’єднує 149 спільнот в 37 країнах світу на 5 континентах.

Львівська міська рада + Фото

  Категорія: