Інклюзивна освіта – це та складова гуманітарної політики кожної сучасної країни, яка свідчить наскільки її суспільство захищає невід’ємні права людини, це формування суспільної уваги та поваги до розмаїття та унікальності кожної дитини, що, у свою чергу, забезпечує ліпшу якість освіти для всіх юних українських громадян.
Розвиток інтегрованої освіти у Дружківці є одним із пріоритетних напрямків роботи міської влади, і впевнено, крок за кроком входить у практику освітнього життя міста. Так, з 1 вересня 2018 року відкриє свої двері «Інклюзивно-ресурсний центр», де юні дружківчани з особливими освітніми потребами у віці від 2 до 18 років зможуть проходити адаптацію протягом усього навчального періоду, що дасть можливість різнобічного, своєчасного розкриття їх здібностей та потенціалу. Розташовуватися центр буде на базі міського методичного кабінету з питань освіти.
– «Створення та діяльність такого Центру стане ефективним засобом забезпечення прав дітей з особливими потребами на освіту, сприятиме розвитку їх особистості, поліпшенню стану їх здоров’я та якості життя, підвищенню рівня участі у житті суспільства. Для Дружківки це досить актуальне питання, адже в місті проживає досить багато особливих дітей. У центрі маленькі дружківчани безкоштовно отримуватимуть необхідну допомогу, лікування, знання й виростуть здоровими й затребуваними у суспільстві», – зазначає міський голова Валерій Гнатенко.
Джерелом фінансування для проведення ремонтних робіт в Інклюзивну ресурсному центрі буде безпосередньо засновник – Дружківська міська рада. З місцевого бюджету вже виділені 100 000 грн. для цих цілей. На придбання обладнання отримана субвенція у розмірі 190 600.
У Центрі будуть облаштовані кімнати для надання індивідуальної психолого-педагогічної допомоги, проведення занять логопеда, лікувальної фізкультури, групових занять і багато іншого. Діяльність центру забезпечуватимуть педагогічні працівники, які мають вищу освіту за спеціальністю «Корекційна освіта», «Дефектологія», «Спеціальна освіта», «Психологія» за спеціалізацією логопеда, сурдопедагога, олігофренопедагога, тифлопедагога, а також практичні психологи, вчителі лікувальної фізкультури тощо. «Ми постараємося підібрати команду висококваліфікованих фахівців у галузі педагогіки та психології, які не просто хочуть, а й знають, як правильно виховувати дітей, та розвивати їхні здібності. Людей, які зможуть знайти неординарні рішення для освітніх, виховних і розвиваючих завдань», – зазначає Валерій Гнатенко.
Що стосується Дружківки в цілому, то у місті досить розвинена інфраструктура щодо соціального захисту та є розуміння важливості соціальних проблем. Адже саме Дружківка у 2017 році була обрана для створення єдиного у Донецькій області Центру соціального супроводу. Тоді був підписаний меморандум про взаєморозуміння із Запорізьким благодійним фондом «Єдність» за майбутнє» та підрозділом іноземної неурядової організації «Представництво Save the Children Інтернешнл в Україні», яка є однією з провідних незалежних міжнародних організацій, що працює для дітей і надає гуманітарну допомогу більш ніж у 120 країнах світу. У рамках цієї програми у Дружківці на базі Східного Центру реабілітації інвалідів був створений Центр соціального супроводу для дітей і сімей, які перебувають в складних життєвих обставинах. За словами міського голови Валерія Гнатенка «будь-який проєкт, спрямований на допомогу дітям знайде підтримку міської влади. Дружківка готова до співпраці, адже допомога дітям, особливо дітям-переселенцям – один із пріоритетів соціальної політики влади. Ще одним важливим кроком, який був ініційований у Дружківці було підписання Меморандуму про наміри та взаємодію з Представництвом Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ), у результаті спільної праці з яким місто отримає ефективні інструменти для впровадження механізмів, які захищають інтереси дітей і молодь, зростання їх добробуту і безпеки. Наразі Дружківка активно займається розробкою плану дій для отримання почесного статусу «Громади, дружній до дітей і молоді».
Донецька обласна рада