17 квітня у Міністерстві регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України відбулося розширене засідання Ради директорів Конфедерації будівельників України.
Найгострішою темою стало знайомство членів КБУ з новим Головою Державної будівельно-архітектурної інспекції (ДАБІ) Сергієм Кузьміним.
Нового очільника ДАБІ представив присутнім Заступник Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України Лев Парцхаладзе.
Заступник Міністра назвав деякі виявлені робочою групою проблеми у взаємовідношенні ринку та ДАБІ: масові та системні порушення містобудівного законодавства, як з боку компаній, так і функціонерів ДАБІ; недостатня якість контролю, як з боку бенефіціарів, так і з боку держави; відсутність єдиного вікна, зокрема, єдиного кабінету забудовника, тощо.
Сергій Кузьмин у своєму виступі визнав, що більшість проблем у ДАБІ – системні. «У державній інспекції дуже багато проблем, із структурою яких ми зараз розбираємося, щоб визначити першочергові. Системна проблема – невдоволення замовників будівництва і громадськості. Потрібно знайти точку рівноваги між усіма інтересами”, – наголосив Голова ДАБІ.
Регіональні представники КБУ поділились з С. Кузьміним кейсами, які демонструють замість продуктивного діалогу між бізнесом та інспекцією – масштабування та нескінченні цикли «помилок». Наймасовішою, крім «технічних», є відмова у видачі дозволів на підставі перегляду інспекторами ДАБІ звітів експертних організацій, передусім державної форми власності.
Ще однією гострою проблемою, на яку наголошували представники будівельного бізнесу, є позапланові перевірки ДАБІ за запитом так званої громадськості. Член Ради директорів КБУ Олексій Полетуха, як приклад системної роботи з такими запитами з боку держустанов навів фіскальну службу, яка відповідає на їх запити повідомленням про проведену планову перевірку. «ДАБІ теж може так діяти», – запропонував він.
«ДАБІ буде діяти виключно у рамках законодавства», – відповідав Сергій Кузьмін. Наостанок він пообіцяв, що після аналізу ситуації у системі ДАБІ, готовий прийняти участь у засіданні Ради директорів КБУ та розповісти про стратегію змін Держархбудінспеції.
Дискусію визвало обговорення змін до нормативної бази у будівництві. Заступник Голови Ради директорів, регіональний представник КБУ у Харківській області, Олександр Харченко запропонував до остаточної редакції ДБН Б.2.2-ХХ:20ХХ «Планування та забудова територій» п.6.1.3 Примітку 2 викласти так: «Для населених пунктів, розташованих на територіях, суміжних з найкрупнішими містами (понад 800 тис. осіб відповідно до п.4.13 цих ДБН), висотність багатоквартирної житлової забудови встановлюється документацією просторового планування з урахуванням існуючої містобудівної ситуації, соціальної та інженерно-комунальної інфраструктури».
Також обговорювались зміни, що внесені ДБН про інклюзівність будівель та споруд. Параметри сходів, ліфтів, коридорів, тощо ними суттєво збільшуються, що вимагає коригування вже розпочатих проєктів. Регіональний представник запропонував та Рада директорів підтримала цю пропозицію, звернутись до Мінрегіону з листом щодо відтермінування введення в дію деяких пунктів цього ДБН для об’єктів, по яким містобудівні умови та обмеження до 01.04.2019 року.
Одним із питань засідання, був розгляд депутатського звернення щодо можливих порушень будівельного законодавства, яке ретельно було обговорено присутніми.
Стратегічним напрямком розвитку КБУ стала трансформація Комітету КБУ з питань законодавчих ініціатив Конфедерації та з питань саморегулювання у будівництві у Правовий комітет КБУ, який консолідуватиме професійні ресурси юридичних підрозділів компаній – членів Конфедерації.
За інформацією КБУ