У чому користь сенсорної кімнати?

У чому користь сенсорної кімнати?
14 Червня 2017
Друкувати цю новину

В кінці 70-х рр XX століття, двоє нідерландських психологів розробили ідею кімнат Снюзелен для терапії людей з освітніми проблемами. Через деякий час ця ідея вдосконалилась до створення особливого середовища, що використовує сенсорну стимуляцію, для людей з інвалідністю, різними порушеннями та іншими особливими потребами включаючи деменцію, аутизм, хронічні болі, поранення мозку та паліативне лікування. Терміни «Снюзелен-кімната» і «сенсорна кімната» (СК) еквівалентні. Ми ж використовуємо другий, так як він більш впізнаваний в Україні.

Сенсорні кімнати сприяють стимуляції органів відчуття, одночасно створюють розслаблюючу атмосферу. Вони підходять для дітей і дорослих будь-якого віку, і можуть використовуватися для терапії, освіти, відпочинку та розваг. Існує шість основних типів сенсорних кімнат:

  • світла;
  • темна;
  • звукова;
  • інтерактивна;
  • водяна;
  • м’яка.

У чому користь сенсорної кімнати?

Також існують сенсорні сади для вулиці. У всіх приміщеннях є багато спільного, відмінності основані в напрямку вприву (кому/для чого).

Стандартний набір обладнання СК: бульбашкова колона, особлива підсвітка з кольоровим проєктором, диско-м’яч, світловий дощ. Альтернативою або ж доповненням можуть стати різнокольорові лампи, музика, товари для аромотерапії.Корисними можуть стати елементи тактильної стимуляції: панелі з різними поверхнями, дзеркала, вірбо-елементи, анти-стрес м’ячики та ін. Тактильну та аудиовізуальну стимуляцію можуть забезпечити бізіборди і інтерактивні панелі. Іноді додають вентилятори, мильні бульбашки, водяні ліжка, сухі басейни, адаптивні гойдалки чи вібруючі матраци. Таким чином, в наявності обладнання для всіх видів стимуляції: візуальної, слухової, тактильної, кінестетичної і нюхової.

При наявності правильного обладнання, СК може стати універсальним місцем для занять з дитиною, починаючи від релаксації і закінчуючи активними заняттями і ЛФК. Особливо це помітно під час роботи з темними кімнатами: Сенсорна магія(тм) дозволяє повністю контролювати всі аспекти внутрішнього обладнання, від підсвітки до музики і аромотерапії. Таким чином релаксуюча кімната перетворюється в інтерактивну, яка стимулює дитину.До обладнання можна додати елементи управління, доступні дітям з особливими потребами. Це дозволяє активно використовувати кімнату для розвитку пам’яті, концентрації, розуміння причинно-наслідкового зв’язку. При цьому користувачу буде весело та цікаво.

У чому користь сенсорної кімнати?

VemaKids (vemakids.com.ua) розробили унікальний дизайн світлих СК, який дозволяє використовувати їх для занять лікувальної фізкультури (ЛФК). Багатофункціональність, надійність і компактність розширюють сферу застосування кожного елемента кімнати. Площа приміщень часто обмежена, тому ми прагнемо максимально ефективно використовувати кожен метр.

Мета застосування – стимулювати органи відчуття, одночасно заспокоювати психологічно. Вона являє собою зону, де дитина зможе почувати себе впевнено, комфортно та розслаблено. Кожен відвідувач повинен отримати максимальне задоволення від проведення часу в СК.

Регулярне виконання методики робить терапію більш ефективною. У користувача є власний час і можливість досліджувати кімнату так, як йому зручно. Можна не включати все відразу, а поступово підвищуючи складність впливу.

Сесії в Снюзелен-кімнаті повинні фокусуватися на клієнтові, адже його ентузіазм визначає заняття. Його увага, інтерес і задоволений вигляд або дискомфорт є основним для планування занять в СК.

Очевидно, що реакції на внутрішні подразнення будуть різними, і спостережливий дорослий повинен бережно відноситись до кожного малюка, відстежуючи будь-які реакції без осудження. Наприклад, один відвідувач з деменцією і поганим зором може злякатися проекції «летючою» птиці, в той час як іншому з хорошим зором ця проекція може сподобатися. Деяким припаде до смаку кольорова проекція, хоча чіткі картинки їх тільки заплутають. Музика буде приємною одному клієнту, і дратівливою для іншого. Дитина з тактильними проблемами може не захотіти навіть близько підійти до тактильної стимуляції. У такому випадку його не варто до цього підштовхувати. Краще дати йому можливість досліджувати інші аспекти сенсорної кімнати. Через деякий час, може після того, як він спостерігатиме за тим, як інші торкаються і розважаються з елементами тактильної стимуляції, він теж наважиться підійти та спробувати.

У чому користь сенсорної кімнати?

Сенсорні кімнати виробництва компаніїVemaKidsмають широку сферу застосування:

  • Релаксація для будь-якого віку – приміщення являє собою безпечне розслаблююче середовище, де відвідувач може розслабитися і поліпшити свій психологічний стан.
  • Ранній розвиток – маленькі діти розвиваються, досліджуючи навколишній світ. Стимуляція всіх органів відчуття в сенсорній кімнаті здійснюється під контролем дорослого.
  • Допомога в корекції поведінкових порушень – СК може відігравати різну роль в залежності від потреб клієнта. Одна з основних її цілей – заміна негативного мислення на більш позитивне. Деяким підійде м’яка розслаблююча підсвітка темного простору. Інші віддадуть перевагу можливості безпечно виплеснути емоції в більш активному світлому приміщенні.
  • Ерготерапія – це терапія спрямована на навчання клієнта до самостійного виконання необхідних і бажаних щоденних дій (від одягання до приготування їжі і занять хобі). Сенсорна кімната відкриває ерготерапевтам повний контроль над навколишнім середовищем, дозволяє більш точно діагностувати можливості свого пацієнта.
  • Навчання дітей з порушенням інтелекту – СК полегшує процес навчання «особливих» дітей, з її допомогою можна задіяти різні органи чуття, що покращує сприйняття інформації. Також всередині кімнати можна створити ідеальну атмосферу для навчання, виключаючи небажані фактори подразнення.
  • Психічне відновлення – кімната Снюзелен сприяє швидкому відновленню після психологічних травм. Вона створює безпечне середовище, індивідуально підібране для релаксації клієнта, це робить його більш сприйнятливим до роботи з психологом або терапевтом.
  • Корекційні програми для дітей аутистичого спектру – створюється безпечний простір, який можна налаштувати відповідно до індивідуальних потреб та здібностей дитини. Він враховує індивідуальну гіпер- або гіпо-чутливість до сенсорних подразників. Це збільшує ефективність діагностики та терапевтичної роботи.
  • Відновлення після черепно-мозкових травм – СК допомагає в лікуванні неврологічних проблем, як вроджених, так і набутих. З її допомогою можна стимулювати певні органи чуття, тренуючи мозок правильно сприймати і обробляти інформацію. Додатково можна розвивати і відновлювати не тільки фізичні, але й когнітивні можливості клієнта, від моторики до вирішення завдань.
  • СК для людей похилого віку – такі люди часто страждають від васкулярних порушень ЦНС, хвороби Альцгеймера і т.д. Через це у них виникають проблеми з поведінкою, настроєм, мисленням, і участю в соціальному житті. Снюзелен-простір стимулює мозок, розвиває усвідомлення і увагу до того, що відбувається навколо. Спеціалізоване приміщення дозволяє легко відрегулювати рівень впливу подразників і складності завдань відповідно до потреб клієнта.

Фелпс (“Ефекти сенсорної стимуляції та депривації …”, 1981 г.) досліджував вплив сенсорної корекції на людей з різними порушеннями. Він вивчав обмінні процеси в мозку, і визначив: чим нервові подразники складніше і сильніше, тим більше центрів задіяні в процесі.

Його робота дала початок новим дослідженням в областівикористання Снюзелен-середовища для корекції різних порушень.

Існує велика кількість варіацій в складі і методики використання сенсорних кімнат. Робота з ними допомагає контролювати агресію, розвивати емоційний контроль, самоконтроль при тривожних і компульсивних розладах.

Використання даної методики є ефективним, а її можливості безмежні. Необхідно тільки правильно визначити мету використання та індивідуальні потреби дитини, а в цьому вам завжди раді допомогти співробітники компаніїVemaKids!

Створення інклюзивних майданчиків дає можливість кожній дитині відчути красу дитинства у всіх його проявах

Завдяки дослідженням експертів у сфері корекційної педагогіки, психології  та реабілітології, у наш час вже став загально відомим підхід, згідно з яким розвиток психомоторних, когнітивних та соціальних навичок ефективніше реалізувати через ігрову діяльність. Особливо актуальним цей підхід стає у  роботі з дітьми з особливими освітніми потребами. Всімдітям, без винятку, потрібно надати можливість ділитися і взаємодіяти з однолітками. І всі діти, незалежно від функціональних можливостей, прагнуть насолоджуватися власним дитинством та обмінюватисявраженнями.

Для компанії VemaPark(vemapark.com.ua), концепція інклюзії є ключовою у організації та здійсненні принципів роботи.  Ми віримо в те, що всі діти повинні мати  рівні можливості доступу до спільної гри. Наша компанія має намір допомогти дітям грати разом у дружньому середовищі, аби уникнути  явищ ізоляції. Наша мета створити простір, у якому всі діти зможуть розвиватися та отримувати задоволення.

Разом з НАІУ та іншими експертами, ми розробили і впроваджуємо інновації у сфері доступності гри для всіх! Разом ми визначили специфічні особливості і потреби в ігрових зонах дітей з функціональними обмеженнями, окреслили заходи, які необхідно прийняти для їх компенсації та забезпечення доступу до ігрового середовища.

Марина Фатеева
  Категорія: