На Сумщині представниці прекрасної статі із вразливих груп населення отримали дієву підтримку та мотивацію завдяки проєкту «Сприяння правам жінок, дівчат з інвалідністю шляхом посилення їх участі та лідерства в громадах», який реалізує громадська організація «Ініціативи Слобожанщини» спільно з Національною Асамблеєю людей з інвалідністю України за підтримки ООН Жінки в Україні та Жіночого фонду миру та гуманітарної допомоги (WPHF).
WPHF – це гнучкий і швидкий інструмент фінансування, який підтримує якісні заходи, спрямовані на підвищення спроможності місцевих жінок у запобіганні конфліктам, реагуванні на кризи та надзвичайні ситуації та використовування ключових можливостей миробудівництва.
Люди з інвалідністю стикаються з особливими викликами у будь-який час. Що вже говорити про війну та ще й про тих, хто мешкає у прикордонних з російським агресором регіонах, як-от Сумщина. Сьогодні як ніколи ці люди потребують допомоги, і серед них багато жінок, які через мізерні пенсії та державні соціальні допомоги не можуть забезпечити себе найнеобхіднішим – продуктами харчування, засобами особистої гігієни… Але в демократичному суспільстві, яким прагне стати Україна, всі мають право на повноцінне життя.
Одна з проблем полягає в тому, що жінки, про яких ми зараз говоримо, з їхньою нелегкою долею, часто не знають, на які види допомоги можуть розраховувати. І необізнаність це лише частина проблеми. Адже нашим українкам (і не лише з інвалідністю) нерідко бракує знань та навичок користування сучасними ґаджетами; інформаційно-комунікаційними цифровими технологіями, завдяки яким можна полегшити своє життя. Для старшого покоління освоювати такі технології все важче і важче…
З багатьма проблемами часто стикаються безпосередньо і жінки-лідерки ГО, які взяли на свої плечі відповідальність за допомогу іншим людям. Нерідко вирішення складних життєвих питань, важливих для членів організації, призводить до їхнього власного емоційного вигоряння.
Історії успіху і ще один проєкт
«Якщо ми будемо підтримувати одне одного, не зважаючи на те, чи з інвалідністю людина, чи без, то ми зможемо подолати усі бар’єри у суспільстві», – каже Дарія Сасса, співзасновниця Сумської ГО «Ініціативи Слобожанщини».
Про діяльність подружжя Анатолія та Дарії Сассів, які у 2015 році створили відому на сьогодні організацію, знають не лише в Україні, а й за кордоном. Розроблення унікального транспортного мобільного застосунку у смартфоні, який допомагає незрячим людям користуватися громадським транспортом; створення унікальної колекції аудіокниг, яка зараз знаходиться в Інклюзивній бібліотеці-філії № 11 КЗ «Сумської публічної бібліотеки»; проведення численних просвітницьких семінарів – це лише частина важливих і успішно реалізованих справ.
Проєкт «Сприяння правам жінок та дівчат з інвалідністю шляхом посилення їх участі та лідерства в громадах» теж передбачає проведення низки дієвих заходів. Вони спрямовані на психо-соціальну підтримку жінок вразливих груп населення (дівчат, жінок з інвалідністю, матерів дітей з інвалідністю, жінок похилого віку) та захист їхніх прав.
Так, жінки цієї цільової групи отримали змогу навчитись користуватися мобільними застосунками, зокрема, «Дією», мобільним банкінгом, що значно спростить вирішення життєво важливих питань. А ті з них, хто прагнуть стати лідерками та брати участь у громадському русі, – долучилися до відповідних навчальних тренінгів та збагатилися потрібними знаннями.
Упродовж липня та серпня учасниці проєкту здобули нові навички: навчилися користуватися не лише «Дією» – для багатьох з них було дуже важливим освоїти механізм замовлення товарів та послуг в онлайновий спосіб. Замовити таксі чи доставлення продуктів, ліків на дім, або ж розрахуватися за поштові послуги… Для людей з інвалідністю те, що для когось іншого є звичайною річчю, у певних ситуаціях може стати просто порятунком.
Або ж навчальний захід, присвячений темі «Використання сучасних ґаджетів для полегшення життя в побуті жінок з інвалідністю». Досвідчений експерт з цифрових технологій Сергій Кривуляко поділився з учасницями проєкту практичними рекомендаціями стосовно вибору того чи іншого ґаджета, розповів про побутову техніку, яка має смарт-функції.
Психологічна допомога та мотивація до розвитку
Психологічну підтримку у межах проєкту теж важко переоцінити: жінки, дівчата, які мають інвалідність або у яких є діти з інвалідністю, перебувають під постійним психологічним та емоційним пресом, їм важче, ніж іншим… А ще й війна…
Під час спілкування з психологинею Мариною Кісліциною, жінки, яким доводиться бути сильними у цих важких обставинах, почули багато для себе нового і корисного. «Природа не забезпечила нас особливою кнопкою, що дозволяє відключати емоції в тих ситуаціях, коли не хочемо їх переживати. В цьому є сенс. Якби ми змогли відключити емоції, наше життя стало б нудним, нецікавим і небезпечним. Звідки беруться емоції? І чи можна ними управляти?» Про це і не тільки йшлося під час зустрічей з фахівчинею.
А вебінар з психологинею Вікторією Ратєєвою, керівницею психологічної служби Сумського державного педагогічного університету ім. А. С. Макаренка, познайомив учасниць з поняттям «синдром емоційного вигоряння», основними його причинами та симптомами, навчив технік саморегуляції емоційних станів та як вигорянню протистояти.
Болю у наших жінок вистачає, а надто в умовах війни. Тривоги, втома, зневіра тих, хто має дитину з інвалідністю і не має грошей на її лікування… Психологічна травма жінки, якій лікарі сказали, що вона народить дитину з інвалідністю… Самотні жінки похилого віку, які залишилися без будь-якої підтримки… Жінки з інвалідністю, які потрапили в дуже серйозну фінансову скруту…
І про безпеку…
Ще один захід, який відбувся у межах проєкту, надважливий: ГО «Ініціативи Слобожанщини» у співпраці з ГО «Спеціально для тебе» організували та провели інформаційно-просвітницький семінар «Що потрібно знати про мінну небезпеку та як вберегтися від неї. Як діяти під час вибухів». Були запрошені представники Державної служби надзвичайних ситуацій, які розповіли про вибухонебезпечні предмети: які вони бувають і як їх розпізнати. Говорили також про те, що потрібно робити, якщо існує мінна небезпека; як діяти під завалами; про правила пожежної безпеки.
Майбутнє – це перспектива, над якою працюємо зараз
Мета проєкту «Сприяння правам жінок та дівчат з інвалідністю шляхом посилення їх участі та лідерства в громадах» не лише допомогти в сьогоднішній ситуації, але й дати перспективу. Наприклад, для дівчат з інвалідністю, які не бажають змиритися зі статусом «потребую лише співчуття», а навпаки – сповнені бажання творити своє життя попри все. Проєкт для них – реальна можливість, сходинка до омріяної дійсності.
У наступних публікаціях ми розповімо докладніше про допомогу жінкам у межах проєкту, який для багатьох став поштовхом та стимулом до підвищення якості свого життя.
*********
Про WPHF
Жіночий фонд миру та гуманітарної допомоги Організації Об’єднаних Націй (WPHF) – це єдиний глобальний механізм, створений виключно на підтримку участі жінок в процесах розбудови миру та безпеки, а також гуманітарної допомоги. WPHF, керований низкою представників громадянського суспільства, урядів та ООН, – це трастовий фонд за участі багатьох партнерів, який мобілізує терміново необхідне фінансування для місцевих організацій, очолюваних жінками, та працює разом із жінками на передовій заради побудови міцного миру. WPHF надав фінансування та підтримав спроможність понад 500 місцевих організацій громадянського суспільства, які працюють над питаннями порядку денного «Жінки, мир, безпека» та реалізують гуманітарну діяльність у 28 країнах світу, які постраждали від кризи.
Ця публікація підготовлена за фінансової підтримки Жіночого фонду миру та гуманітарної допомоги Організації Об’єднаних Націй (WPHF), але це не означає, що висловлені в ній погляди та вміст є офіційно схваленими або визнаними з боку Організації Об’єднаних Націй.