Розсіяний склероз буквально косить ряди молоді. За останні роки, хвороба дуже помолодшала, і перші ознаки страшної недуги що призводить до інвалідності, лікарі спостерігають у жителів області вже в юному віці.
Звертаємо вашу увагу на те, що розсіяний склероз, зовсім не старече захворювання – це хвороба центральної нервової системи, хронічне аутоіммунне захворювання, до якого схильні люди з 16 до 45 років.
Як приклад цього – госпіталізація 17 – літнього жителя Донецька в обласну Запорізьку клінічну лікарню у важкому стані. У відділенні неврології у нього констатували розсіяний склероз. За словами пацієнта, спочатку, він не надав ніякого значення легкому, на його думку, погіршенню здоров’я, «думав, що нездоровиться через аномально-жарку погоду».
Як розпізнати перші ознаки важкого захворювання, які методи лікування і реабілітації, що потрібне для того, щоб прожити життя не в інвалідній колясці, розповіла завідувачка відділенням неврології №1, д. м.н., головний позаштатний невропатолог департаменту охорони здоров’я ЗОДА, лікар вищої категорії Алла Миколаївна Черкез.
«Розсіяний склероз – це хронічне прогресуюче захворювання, яке найчастіше виникає у віці від 16 до 45 років, призводить до інвалідності і позбавляє працездатності і можливості вести активний спосіб життя. На жаль, вилікувати розсіяний склероз остаточно не можна, можна тільки впливати на тип його течії, зробити відносно сприятливим.
Найважче в цих випадках те, що ця хвороба не завжди протікає типово. Усе це робить проблему розсіяного склерозу украй актуальною, переводячи її з рангу виключно медичної проблеми в ранг соціально-економічної», – говорить Алла Миколаївна.
Першими симптомами хвороби, що насувається, є слабкість в кінцівках. Погіршення, якщо не повна втрата зору на один або обидва очі, двоїння в очах, зниження або втрату чутливості в різних ділянках тіла, порушення координації рухів, проблеми з сечовипусканням.
Сьогодні в Україні, розсіяний склероз займає друге місце по інвалідності серед хвороб нервової системи. Так, минулого року, було зареєстровано більше 19 тисяч українців з діагнозом розсіяний склероз у віці від 30 до 45 років. І щороку кількість таких пацієнтів збільшується в середньому на 1000-1200 чоловік. У Запорізькій області за аналогічний період зафіксовано 693 випадки цього захворювання, що на чверть більше, ніж в попередні роки.
Через 10 років від початку захворювання 30-40 % хворих здатні пересуватися тільки із сторонньою допомогою, 50 % хворих мають трудності у виконанні професійних обов’язків, більше 80 % хворих вимушені змінити роботу. Через 15 років тільки 50 % хворих зберігають здатність працювати, обслуговувати себе і вільно пересуватися без сторонньої допомоги. Але вихід з цієї ситуації усеж є.
Як відмітила Алла Черкез, в 2010 році, в Запоріжжі на базі обласної клінічної лікарні створений єдиний в регіоні спеціалізований обласний центр діагностики і лікування розсіяного склерозу, де пацієнт у рамках державної програми може пройти повне обстеження із застосуванням найсучасніших методів діагностики розсіяного склерозу. Тобто отримати усі види медичної допомоги, а так само пройти реабілітацію за програмою, розробленої фахівцями відділення неврології №1.
Лікарі центру допомагають цій категорії пацієнтів вчитися жити з розсіяним склерозом, тому як психологічна адаптація також важлива, як і медикаментозне лікування. Особливо це стосується вагітних жінок.
«Хочу донести до свідомості кожної жінки, що розсіяний склероз – так само не вирок для вагітності. Завдяки тому, що в наше відділення неврології №1 звернулися вагітні жінки, яким терапевти і гінекологи категорично заборонили народжувати, вони пізнали радість материнства. Знаходячись у нас на лікуванні і під постійним спостереженням, жінки прекрасно виносили вагітність, народили здорових малюків, при цьому у них немає ніяких післяпологових ускладнень», – розповіла Алла Миколаївна.
У терапії розсіяного склерозу накопичений великий досвід застосування препаратів, що впливають на механізми розвитку і дозволяють контролювати перебіг захворювання, так звана патогенетична терапія розсіяного склерозу. Пацієнти Запорізької області, що страждають розсіяним склерозом, мають можливість за державною програмою за рахунок бюджетного фінансування на базі обласного центру діагностики і лікування розсіяного склерозу отримувати безкоштовно препарати для патогенетичної терапії.
“Нині в обласному центрі діагностики і лікування розсіяного склерозу отримують патогенетичну терапію 97 хворих. В цілому, за останні 3 року, в обласній лікарні пройшли лікування і реабілітацію більше 900 чоловік з діагнозом розсіяний склероз, – резюмує головний лікар Ігор Шишка, – Запорізька обласна лікарня має усі можливості для надання комплексної допомоги таким пацієнтам, включаючи повноцінне обстеження на високотехнологічному діагностичному устаткуванні”.
Нагадуємо, кожен пацієнт області, як зі встановленим розсіяним склерозом, так і з підозрою на це захворювання може самостійно звернутися в центр на консультацію, пройти повну діагностику і отримати кваліфіковану допомогу фахівців.
Запорізька обласна клінічна лікарня