Результати розгляду питань на засіданні Комітету 15.01.2014р.

16 Січня 2014
Друкувати цю новину

1. Комітетом підтримано поданий народним депутатом України І.Гайдошем проєкт Закону України про внесення змін до Закону України «Про гуманітарну допомогу» в частині звільнення товарів (робіт, послуг), визнаних гуманітарною допомогою, від витрат на зберігання товарів та транспортних засобів на митних складах (р. № 3630), та прийнято рішення рекомендувати Верховній Раді України за результатами розгляду у першому читанні прийняти його за основу.

Поданим законопроєктом передбачається внесення змін до статей 6 та 8 Закону України «Про гуманітарну допомогу» з метою звільнення неприбуткових організацій – отримувачів гуманітарної допомоги від сплати за зберігання на складах митних органів вантажів понад пільговий строк, визначений чинним законодавством.

Зокрема, пропонується визначити, що:

  • плата за виконання митних формальностей поза місцем розташування органів доходів і зборів або поза робочим часом, що встановлена Митним кодексом України, а також відшкодування витрат за зберігання товарів, транспортних засобів на митних складах, не справляються при ввезенні на митну територію України товарів гуманітарної допомоги;
  • митне оформлення вантажів (товарів) без справляння плати за виконання митних формальностей поза місцем розташування органів доходів і зборів або поза робочим часом, встановленим для органів доходів і зборів, а також без відшкодування витрат за зберігання товарів, транспортних засобів на митних складах, здійснюється органами доходів і зборів за наявності рішення відповідних спеціально уповноважених державних органів з питань гуманітарної допомоги про визнання таких вантажів (товарів) гуманітарною допомогою.

2. Комітетом розглянуто альтернативні проєкти законів: про внесення змін до Митного кодексу України щодо звільнення отримувачів гуманітарної допомоги від відшкодування витрат за зберігання товарів на складах органів доходів і зборів (р. № 3389), поданий народними депутатами України Лунченком В.В., Зубко Г.Г., Головком В.А., та про внесення змін до статті 239 Митного кодексу України щодо зберігання гуманітарної допомоги на складах органів доходів і зборів (р. № 3389-1), поданий народним депутатом України Вознюком Ю.В., і прийнято рішення рекомендувати Верховній Раді України за результатами розгляду у першому читанні прийняти за основу проєкт Закону р. № 3389-1.

Законопроєктами пропонується внести зміни до статті 239 Митного кодексу України з метою звільнення отримувачів гуманітарної допомоги від сплати за зберігання товарів, транспортних засобів на складах органів доходів і зборів. Зокрема, передбачено:

  • (реєстр. № 3389): доповнити статтю 239 Митного кодексу України новою частиною, згідно із чим отримувачі гуманітарної допомоги звільняються від відшкодування витрат на зберігання товарів (вантажів) на складах органів доходів і зборів, у разі наявності рішення відповідних спеціально уповноважених державних органів з питань гуманітарної допомоги про визнання таких товарів (вантажів) гуманітарною допомогою.
  • (реєстр. №3389-1): внести зміни до частини шостої статті 239 Митного кодексу України, уточнивши, що витрати органів доходів і зборів на зберігання товарів, транспортних засобів, зазначених у пунктах 1-5 частини першої та у частині п’ятій статті 238 цього Кодексу, відшкодовуються власниками цих товарів, транспортних засобів або уповноваженими ними особами, крім випадку, коли ці товари, транспортні засоби визнані в установленому порядку гуманітарною допомогою.

Довідково:

Після передачі до Мінсоцполітики (внаслідок прийняття 16 жовтня 2012 року Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо діяльності Міністерства фінансів України, Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, інших центральних органів виконавчої влади, діяльність яких спрямовується та координується через відповідних міністрів», №5463-VI) функцій Комісії з питань гуманітарної допомоги при Кабінеті Міністрів України щодо визнання вантажів, як гуманітарної допомоги, контролем за розподілом гуманітарної допомоги, виникла ситуація, пов’язана із тривалою затримкою у визнанні вантажів гуманітарною допомогою.

Це, в свою чергу призвело до необхідності сплати неприбутковими організаціями (отримувачами гуманітарної допомоги) відповідних платежів за зберігання товарів, транспортних засобів, понад термін, встановлений Митним кодексом України.

Зокрема, це пов’язано з тим, що відповідно до статті 204 Митного кодексу України, загальний строк тимчасового зберігання товарів під митним контролем становить 90 календарних днів. Строк тимчасового зберігання товарів може бути продовжений (але не більше ніж на 30 днів) митним органом, за дозволом якого товари були розміщені на складі. За зберігання товарів, транспортних засобів понад встановлений термін справляються відповідні платежі.

Так, згідно з чинними нормативно-правовими актами (Порядком відшкодування витрат за зберігання товарів та транспортних засобів на складах митних органів, Порядком обчислення сум витрат у справах про порушення митних правил та їх відшкодування, Розміром відшкодувань за зберігання на складах митних органів товарів і транспортних засобів, затверджених наказом Міністерства фінансів України № 731 від 15.06.2012 р.), розмір плати за зберігання товарів становить від 0,5 до 2 євро за добу (за кубічний метр чи піддон) в залежності від типу складу, легкові автомобілі – 10 євро за добу.

Таким чином, отримувачі гуманітарної допомоги, серед яких є громадські організації осіб з інвалідністю, Товариство Червоного Хреста України, реабілітаційні установи для осіб з інвалідністю та дітей-осіб з інвалідністю тощо повинні сплачувати значні кошти за зберігання вантажу на складах митних органів понад 90 (120) діб (при відсутності їх вини), що є значним фінансовим тягарем для цих неприбуткових організацій.

За інформацією Міністерства доходів і зборів України, у 2011 році кількість отримувачів гуманітарної становила 606 осіб (загальна вага вантажу 23,5 тис.тонн), у 2012 році – 546 осіб (загальна вага вантажу 21,3 тис.тонн), протягом січня – листопада 2013 року – 365 осіб (загальна вага вантажу 8, 8 тис.тонн).

3. Комітетом підтримано пропозицію члена Комітету Яценюка А.П. про звернення до Комітету з питань бюджету щодо підтримки пропозицій до проєкту Закону про Державний бюджет України на 2014 рік (р.№ 3000), направлених на адресу Комітету з питань бюджету Головою Комітету у справах пенсіонерів, ветеранів та осіб з інвалідністю Сушкевичем В.М. та іншими членами Комітету, з урахуванням довідки «Про пропозиції до проєкту Закону про Державний бюджет України на 2014 рік (р.№ 3000).

4. Комітетом затверджено:

  • план роботи Комітету на період роботи четвертої сесії Верховної Ради України сьомого скликання;
  • пропозиції до проєкту порядку денного четвертої сесії Верховної Ради України сьомого скликання;
  • звіт про роботу Комітету за період роботи третьої сесії Верховної Ради України сьомого скликання.

Комітет у справах пенсіонерів, ветеранів та осіб з інвалідністю

  Категорія: