Рекомендації щодо спостереження після лікування РМЗ

Рекомендації щодо спостереження після лікування РМЗ
17 Липня 2019
Друкувати цю новину

Рекомендації щодо спостереження після лікування РМЗКожна жінка, якій встановлено діагноз “рак молочної залози”, відповідно до встановлених в Україні рекомендацій повинна регулярно проходити огляд у лікаря.

Така система заходів відома як диспансерне спостереження. Проте регулярність та своєчасність оглядів іноді некоректна відповідно до термінів, які встановлені в онкокабінеті, тому в часових рамках між оглядами жінці потрібно пам’ятати про наступні деталі:

  1. Оскільки під час коротких зустрічей з онкологом жінці може бути важко пригадати все одразу, тому перед контрольним візитом до свого лікаря варто написати список питань, які вона хоче задати стосовно хвороби, реабілітації чи свого самопочуття.
  2. В силу можливих генетичних відхилень, а саме мутації генів BRCA1/BRCA12 при РМЗ, доцільно поцікавитись в онколога про генетичне дослідження, якщо, до прикладу, хтось з кровних родичів (дочка) має доброякісні захворювання молочної залози або ж у них виявлено онкопатологію іншої локалізації (мати).
  3. Після лімфаденектомій з метою контролю за проявами лімфостазу верхньої кінцівки простим способом, який дозволить жінці самостійно контролювати ступінь набряку м’яких тканин, може бути ведення щоденника із записом вимірів окружності руки в плечі та передпліччі (на відстані 1 см від ліктьового суглоба), а також вказанням інших симптомів (відчуття оніміння, важкості, асиметрія тощо).
  4. Необхідно пам’ятати також і про особливості гормональної терапії, якщо така проводиться (час її тривання, згідно з новими рекомендаціями, повинен становити 5-10 років). Окрім того, в разі наявності супутніх захворювань нирок, очей, ризиком утворення тромбів з приводу іншої патології, потрібно повідомити про це лікарю, оскільки така терапія може впливати на згортання крові, органи зору, сечостатеву сферу.
  5. Необхідно намагатись зменшувати власну вагу, якщо виявлено надвагу чи ожиріння. Це позитивно впливатиме на реабілітацію після хірургічних втручань. Фізична активність також є одним із пунктів, якому має бути приділено достатню увагу як самою жінкою, так і лікарем.

Під час бесіди з лікарем часто можна почути про здоровий стиль життя, який позитивно впливає на віддалені результати лікування. Для дотримання такого стилю після лікування жінці потрібно розуміти, що саме містить це поняття:

  1. Утримання власного індексу маси тіла в межах 20–25 кг/м².
  2. 150 хвилин помірних фізичних навантажень (або 75 хвилин високих фізичних навантажень) щотижнево.
  3. Здорова і виважена дієта, що повинна складатись більшою мірою з рослинної їжі (овочів, фруктів, зернових) з обмеженням червоного м’яса (рекомендовані джерела білка – це біле м’ясо, риба, бобові, молочні продукти з низьким вмістом жиру, горіхи) та рафінованих вуглеводів (особливо білого цукру).Не рекомендовано неконтрольоване застосовування добавок в дієті (це стосується вітамінів, мікроелементів за винятком тих, які призначені лікарем при супутніх захворюваннях: наприклад, кальцій при остеопорозі), оскільки немає переконливих даних, які вказують на їхню роль в профілактиці рецидиву раку молочної залози.
  4. Обмеження споживання алкоголю та тютюнопаління.

Частою ситуацією, яка супроводжує жінок хворих на РМЗ, є остеопороз. Для його профілактики потрібно проконсультуватись зі своїм лікарем щодо рівнів кальцію, визначення мінеральної щільності кісток, а також визначити всі “за” і “проти” стосовно утримання від гормональної терапії, якщо така показана, та додаткового приймання кальцію і вітаміну D3.

Варто зазначити, що дослідження на тему вагітності після лікування з приводу РМЗ вказують на те, що вона не збільшує ризик рецидиву по закінченню лікування, навіть з огляду на різний рецепторний статус. Проте під час лікування в передменопаузальному віці необхідно поцікавитись на тему контрацепції, оскільки гормональні методи останньої не рекомендовані з огляду на їх вплив на рецептори гормонів.

Автор: Віталій Грех, лікар-онколог

Амазонки

  Категорія: