Реформа МСЕК: Популізм, боротьба з корупцією, права людей з інвалідністю. Що переможе!?

Реформа МСЕК: Популізм, боротьба з корупцією, права людей з інвалідністю. Що переможе!?
7 Листопада 2024
Друкувати цю новину

На виконання Указу Президента України від 22 жовтня 2024 року № 732/2024№732/2024 «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 22 жовтня 2024 року «Щодо протидії корупційним та іншим правопорушенням під час встановлення інвалідності посадовим особам державних органів» Верховною Радою України, Урядом та міністерствами розпочато широкомасштабну роботу по вдосконаленню законодавства, в тому числі щодо припинення діяльності медико-соціальних експертних комісій і заміни їх іншими некорупційними суб’єктами, а також в цілому унеможливлення незаконної «інвалідності» та пенсій, різних виплат, пільг і гарантій, які дає відповідний статус.

МОЗ та Мінсоцполітики розробили низку проєктів нормативно-правових актів, деякі з яких вже передані Уряду, а деякі вже навіть розглянуті Комітетами Верховної Ради України.

Обидва розробники запевняють, що їх законодавчі ініціативи не зменшать жодних законно призначених пенсій і виплат і не скасують жодних соціальних гарантій. Проте, такі заяви вже лунали від влади, але, наприклад, постраждалі на виробництві другий рік не можуть добитися від Мінсоцполітики соціальних гарантій, скасованих в рамках реформи соціального страхування, запровадженої законом від 21 вересня 2022 року № 2620-IX.

МОЗ є абсолютно прозорим і відкритим в своїй роботі. Натомість Мінсоцполітики, на превеликий жаль, «традиційно» не надіслало ні нашій організації, ні УТОС, ні УТОГ, ні іншим незалежним громадським об’єднанням свій законопроєкт і не запросило всіх нас на публічну його презентацію.

Окремі, громадські об’єднання, не пов’язані з людьми з інвалідністю, виступають за перейменування статусу «інвалідності» та «відв’язку» від цього статусу законодавчо визначених пенсій, інших виплат і соціальних гарантій, оскільки саме вони мотивують до корупції.

Національна Асамблея людей з інвалідністю України виступає за впровадження цілісної моделі оцінки інвалідності, що відповідає Конвенції ООН про права осіб з інвалідністю та рекомендована Комітетом ООН з прав осіб з інвалідністю, яка б поєднувала оцінки, пов’язані з порушеннями та функціональними можливостями особи, факторами навколишнього середовища, а також переконана, що треба боротися із корупцією, а не із статусом «інвалідності».

Все це робиться неабиякими швидкими темпами, внаслідок чого Національна Асамблея людей з інвалідністю України вбачає великі ризики, на нівелювання яких спрямована наша діяльність.

Національна Асамблея людей з інвалідністю України дякує заступнику керівника Офісу Президента України Ірині Верещук за наданням можливості нашому голові Валерію Сушкевичу брати участь в нарадах, на яких обговорюються вищевказані проєкти нормативно-правових актів.

  Категорія: