Проблемні питання медичної, психологічної, професійної реабілітації учасників антитерористичної операції перебували у центрі уваги Ради у справах осіб з інвалідністю, засідання якої проходило під головуванням Віце-прем’єр-міністра Павла Розенка за участю представників громадськості.
Заступник Міністра соціальної політики України Наталія Федорович, виступаючи на зібранні, акцентувала увагу на реформуванні сфери соціального захисту учасників антитерористичної операції.
«Реформування проводиться активними темпами. Одними з найважливіших напрямів діяльності Мінсоцполітики у цьому році залишається удосконалення програм соціального захисту учасників антитерористичної операції, розвиток мережі закладів, які надають послуги з реабілітації та відновлення здоров’я; децентралізація надання відповідних соціальних послуг. Найбільш ефективною формою контролю за якістю роботи на місцях є і завжди буде прямий зв’язок з тими, хто користується нашими послугами, тобто з громадянами нашої країни, а також з представниками інших органів влади», – наголосила Наталія Федорович.
Вона поінформувала, що на сьогодні з числа учасників антитерористичної операції можуть користуватися пільгами та гарантіями держави 296 278 учасників бойових дій, 5 004 інваліди війни, 715 учасників війни,7 205 членів сім’ї загиблого.
Заступник Міністра назвала декотрі з ряду кроків, що їх здійснюють Мінсоцполітики та Уряд у напрямі реабілітації учасників АТО .
Санаторно-курортне лікування. Обсяг фінансування за напрямком “Забезпечення санаторно-курортним лікуванням осіб, які постраждали під час проведення антитерористичної операції та яким встановлено статус учасника бойових дій чи інваліда війни”, у 2017 році становить 22 млн 454 тис. грн.
Для забезпечення більш якісного надання санаторно-курортних послуг постановою Кабінету Міністрів України від 01.03.2017 № 110 існуючу систему закупівлі санаторно-курортних послуг по тендерній процедурі замінено на відшкодування вартості послуг санаторно-курортного лікування (путівки) для постраждалих учасників АТО через безготівкове перерахування коштів санаторно-курортним закладам за надані послуги на підставі трьохсторонньої угоди (особа – управління – санаторій).
«Такий механізм дозволяє учасникам антитерористичної операції самостійно обирати заклад, де вони бажають проходити відповідне лікування», – зазначила Наталія Федорович.
За її словами, на сьогодні послуги із санаторно-курортного лікування надаються Мінсоцполітики та органами влади, які мають у своєму підпорядкуванні військові формування. Крім того, такі послуги оплачуються за рахунок місцевих бюджетів. Так, найбільшу підтримку з цього питання учасники антитерористичної операції мали у Київській, Кіровоградській, Луганській, Миколаївській, Сумській, Хмельницькій, Черкаській, Полтавській областях.
Психологічна реабілітація. Обсяг фінансування відповідної бюджетної програми у 2016 році становив 45 млн 283, 5 тис. гривень. За інформацією, наданою структурними підрозділами обласних та Київської міської державних адміністрацій, торік було направлено на психологічну реабілітацію 8 432 особи, з них за рахунок державного бюджету таку реабілітацію пройшли 6 872 особи.
Що стосується 2017 року, то обсяг фінансування бюджетної програми складає 49 млн 997,0 тис. гривень. Передбачено надати послуги з психологічної реабілітації – 8 463 особам.
«У той же час, враховуючи стратегію реформування системи надання послуг з психологічної реабілітації в умовах децентралізації та з метою наближення послуг до їх отримувачів, виникла нагальна необхідність вдосконалення існуючого порядку. Відповідний проєкт нормативно-правового акту найближчим часом буде поданий на розгляд Уряду», – повідомила Наталія Федорович.
Водночас Мінсоцполітики за участю представників міжнародних організацій та безпосередньо професійної спільноти психологів розроблено проєкт розпорядження Кабінету Міністрів України “Про схвалення Концепції Державної цільової програми медичної та психологічної реабілітації та соціальної адаптації учасників антитерористичної операції на період 2018-2022 років”.
Протезування та ортезування. Фінансування протезування та ортезування за новітніми технологіями та технологіями виготовлення, які відсутні в Україні, у 2016 році здійснювалося в межах відповідної бюджетної програми, за якою у 2016 році, після корегування, було передбачено видатки в сумі 42 млн 600 тис. гривень. Всього за бюджетні кошти протягом 2015 – 2016 років організовано заходи з протезування 39 учасникам АТО.
У 2017 році функцію щодо протезування учасників антитерористичної операції за новітніми технологіями та технологіями виготовлення, які відсутні в Україні, покладено на Фонд соціального захисту інвалідів.
Загалом забезпечено протезуванням (ортезуванням) 379 осіб, у тому числі за кордоном – 24 особи; 136 осіб потребують протезування, з яких 38 осіб вже протезуються та 98 осіб перебувають на лікуванні чи проходять реабілітаційні заходи.
Реабілітація учасників АТО. Міністерство має позитивний досвід співпраці з міжнародними організаціями у цій сфері. Так, у рамках співробітництва України з НАТО утворено Трастовий фонд НАТО з медичної реабілітації (протезування) військовослужбовців, поранених в антитерористичній операції.
Уповноваженим органом, який відповідає за реалізацію проєктів в рамках зазначеного фонду визначено Мінсоцполітики, при якому утворено Координаційну раду. До її складу увійшли, як представники зацікавлених органів влади та державних структур, так і представники громадських організацій.
Триває співпраця з НАТО і в рамках міжнародного проєкту Програми активної реабілітації для травмованих діючих та звільнених військовослужбовців і персоналу сектора безпеки і оборони України „Повернення до життя”, яка має період дії з червня 2016 по грудень 2017 років (загальна тривалість – 18 місяців).
Не менш важливий проєкт „Україна – Норвегія” „Перепідготовка і соціальна адаптація військовослужбовців та членів їх сімей в Україні”, який фінансується Міністерством закордонних справ Королівства Норвегія.
Детально розповіла Наталія Федорович і про заходи з соціальної та професійної адаптації учасників АТО. Вона також повідомила, що з метою удосконалення надання таких послуг Мінсоцполітики розроблено проєкт постанови Кабінету Міністрів України „Про затвердження Порядку організації соціальної та професійної адаптації учасників антитерористичної операції”, який вже пройшов міжвідомче погодження та найближчим часом буде поданий на розгляд Уряду.
Метою проєкту акта є створення дієвого механізму організації професійної орієнтації та професійного навчання (післядипломної освіти) учасників АТО.
У Мінсоцполітики переконані, що запровадження такого механізму сприятиме більш якісній організації відновлення професійних навичок і умінь учасників антитерористичної операції, як невід’ємної складової їх соціальної адаптації до життя в мирних умовах, забезпечити їх права на освіту впродовж життя, підвищити рівень оперативності у вирішенні проблемних питань, пов’язаних з їх професійною діяльністю.
На завершення свого виступу заступник Міністра соціальної політики зазначила: «Я високо ціную кожну можливість безпосереднього спілкування, розраховую на отримання об’єктивної оцінки нашої роботи і пропозицій щодо її вдосконалення. Зі свого боку, гарантую, що всі пропозиції та зауваження будуть опрацьовані та враховані у нашій подальшій роботі».
Урядовий портал